Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε οριζόντιες ιδιοκτησίες


Recommended Posts

για "διαγραμμιση" δεν το βλεπω...

πιθανον το "παραρτημα"  να μην αναφερεται στο "διαμερισμα" αλλά σε  "παραρτημα -  παρακολουθημα"

[και δξ ποιά, τελικα  ειναι η εννοια του παραρτηματος του αρθρου αυτου...]

Γενικώς ειπείν.... αρχισαν να γραφουν την τροποποίηση  απο την εποχη του Τσιρωνη και μετα απο 18 μηνες  "επεξεργασια" διαβαζουμε στον 4495, ολα  αυτα τα περίεργα και ανεξηγητα.

 Ας κανει μια ΔΔ οπως λεει η εγκ 2...

αλλο  δεν βλεπω...

ή ας περιμενει ...κάαααποτε θα τελειωσει η επεξεργασια του νεου νομου και - ίσως- γινει καποια σχετικη βελτιωση στο 98,

για να μην μεινουν χωρις  δικαιωμα μεταβιβασης οι χιλιαδες των συμβολαιων που αφορουν   ΟΙ,

  οι οποίες "επεκταθηκαν" σε κοινοχρηστα...εδω και 50 χρονια...

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μάιστα.

Γενικά αν δεν απλοποιηθεί αυτό το θέμα δουλειά δεν γίνεται.

Τουλάχιστον αυτή η περίπτωση (κοινόχρηστος σε ιδιοκτησία) έχει απλοποιηθεί απότι καταλαβαίνω.

Άντε τώρα πες σε κάποιον που θέλει να πουλήσει ένα διαμερισματάκι σε εξαόροφη ότι πρέπει να κάνει κ τροποποίηση επειδή έχει μπει ο διάδρομος 1μ2 στο διαμέρισμα...

Βλέπω αγορά για γυψοσανίδα εδώ ;)

Άντε καλό βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, dimitris GM said:

 

 Ας κανει μια ΔΔ οπως λεει η εγκ 2...

αλλο  δεν βλεπω...

 

καλημέρα, είμαι όμως καλυμένος να κάνω τακτοποίηση χωρίς τα σχέδια της αδείας;

δεν ξέρω είμαι σε αδιέξοδο

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι,  δεν ειναι ΔΔ η διαφοροποιηση μεταξυ ΟΙ και κοινοχρηστων.

Μονον η εγκ. 2 το "ιστορεί"   γενικα και αόριστα.

Αν την "ακολουθησεις",  δξ τι  χαρτια σου λειπουν...

 

 

 

  • Έκλεισα τον  διάδρομο και μεγάλωσα 2 τετραγωνικά  το διαμέρισμα. Μπορώ να το νομιμοποιήσω;

Ναι. Αυτό όμως, είναι  υπέρβαση δόμησης και τακτοποιείται με άλλες προϋποθέσεις. Όχι όμως ως διαμερισμάτωση. Το κλιμακοστάσιο, οι διάδρομοι και ο ακάλυπτος χώρος  είναι κοινόχρηστα και  άρα δεν νοείται διαμερισμάτωση.

Της ΓΡΑΜΜΑΤΗΣ ΜΠΑΚΛΑΤΣΗ, Τοπογράφου - Πολεοδόμου Μηχανικού
[email protected]

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, zazeng said:

Έλα χριστέ κ παναγιά! Στην Μπανανία μας όλα είναι πιθανά τελικά!

άρθρο 100 παρ 2.

Σε ευχαριστώ πολύ. Και όμως, μιλάμε για ισόγειο 100 τ.μ. όπου ο ιδιοκτήτης κατασκεύασε πατάρι 50 τ.μ. (50% αν πάμε με το Β), και στη σύσταση του δόθηκαν 300 χιλιοστά επί οικοπέδου με επιτρεπόμενο Σ.Δ. 500 τ.μ. τα οποία εξαντλήθηκαν όλα στην άδεια (50/(0,3*500)= 33,3% αν πάμε με το Α!)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@CivRun 

Είναι λάθος το Β (αν κ πολύ πιο λογικό)

@tsigalkos

@dimitris GM

Μιλάει για άδεια πρό τού 1983 οπότε μάλλον έχει προσμετρηθεί όλη η κάτοψη στην κάλυψη και επίσης μπήκε ο κοινόχρηστος στο διαμέρισμα 🤪

Με μια κατ2 ξεμπερδεύει με μια αποτύπωση και μια λοιπή παράβαση (για δδ δεν ξε), για μεταβίβαση έχει αυτό το μυστηριώδες παράρτημα που αν δεν είσαι σίγουρος κ εσύ τι είναι....

Γυψοσανίδα, ή ακόμα καλύτερα τουβλάκι να ταιριάζει κ ο τρόπος κατασκευής με την παλαιότητα!

(Αφού δεν αφήνει ο Δημήτριος να κάνουμε διαγράμμιση...)

Edited by zazeng
Link to comment
Share on other sites

On 17/10/2020 at 9:39 ΜΜ, tsigalkos said:

Καλησπέρα. Σε οριζόντια ιδιοκτησία κτιρίου με οικοδομική άδεια προ του 83 καλούμαι να δώσω βεβαίωση. Σχέδια της οικοδομικής άδειας δεν έχω και το αρχείο στην πολεοδομία έχει καταστραφεί, αλλά έχω τα σχέδια της σύστασης. Κατα την αυτοψία διαπίστωσα διαφορετική διαμερισμάτωση (μέρος της ιδιοκτησίας έχει γίνει κοινόχρηστος χώρος).

Άρα αφού δεν έχω τα σχέδια της άδειας και τα σχέδια της σύστασης δεν συφμωνούν με την πραγματική κατάσταση δεν μπορώ να κάνω τακτοποίηση οπότε η μόνη λύση είναι η ανασύσταση φακέλου με τοπογραφικό διάγραμμα, διάγραμμα κάλυψης και κάτοψη.

Πως είναι δυνατόν να κάνω διάγραμμα κάλυψης; δεν θα πρέπει να αποτύπωσω όλους τους ορόφους;  Δεν θα πρέπει να πάρω την άδεια όλων των ιδιοκτητών;

Δεν μπορείς να εκδόσεις Βεβαίωση 4495 για μεταβίβαση κ.λπ. Δεν θα μπορούσες ΟΥΤΕ αν είχαν βρεθεί (και ήταν ορθά) τα σχέδια κ.λπ. της ΣΟΙ (δίαβασε προσεκτικά τα κείμενο του νόμου που έχεις παραπάνω παραθέσει).

Είναι άλλο "πράγμα" το να στηριχθείς σε αυτά και να κάνεις την ανασύσταση του φακέλου κι άλλο "πράγμα" να κάνεις έλεγχο του ακινήτου με αυτά και να εκδώσεις Βεβαίωση!!! Συνιστώ ιδιαίτερη προσοχή!

Απομένουν δύο δρόμοι, που μπορεί ο φίλτατος ιδιοκτήτης να διαλέξει για τη συνέχεια..... Η' η δήλωση ως αυθαίρετου ή η ανασύσταση φακέλου... Ο καθένας έχει υπέρ και κατά. Διαλέγει και παίρνει....

P.S. Σε κάθε περίπτωση εξαντλεί τις πιθανότητες να βρει τα εγκεκριμένα σχέδια.... Είναι φτηνότερη λύση... Προσοχή, ο ιδιοκτήτης, όχι ο μηχανικός....

 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

 

Απομένουν δύο δρόμοι, που μπορεί ο φίλτατος ιδιοκτήτης να διαλέξει για τη συνέχεια..... Η' η δήλωση ως αυθαίρετου ή η ανασύσταση φακέλου... Ο καθένας έχει υπέρ και κατά. Διαλέγει και παίρνει....

 

Εγώ πιστεύω υπάρχει μόνο ο δρόμος της ανασύστασης. Για να το δηλώσω ως αυθαίρετο πάλι θα πρέπει να χω τα σχέδια της άδειας ώστε να ελέγξω το είδος των αυθαιρεσιών. Εκτός και αν το θεωρήσω όλο αυθαίρετο, αφού δεν έχω τα σχέδια της άδειας, αλλά κάτι τέτοιο δεν πιστέυω να συμφέρει οικονομικά τον ιδιοκτήτη.  Σωστά το σκέφτομαι ή μου διαφεύγει κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται!

Χωρίς ιδιαίτερη γνώση των λεπτομερειών ό,τι και να πούμε είναι άνευ ουσίας....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλημέρα σε όλους και όλες.
Με καλό μου συνάδελφο έχουμε την εξής διαφωνία:
Συνοριακός τοίχος οριζόντιας ιδιοκτησίας με κοινόχρηστο διάδρομο.
Εγώ υποστηρίζω ότι μετρά ολόκληρος, ο συνάδελφος ότι πηγαίνει 50 - 50. Δηλαδή ότι μετρά ο μισός (στην επιφάνεια της Ο.Ι.).
Εκτός από απάντηση "Έτσι συνηθίζεται", υπάρχει νομική τεκμηρίωση υπέρ της μιας ή της άλλης άποψης ?
 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.