Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε οριζόντιες ιδιοκτησίες


Recommended Posts

Δεν λέω για την περίπτωση:      "....την εκανε διαμερισμα, εκανε συσταση ΟΙ, της εδωσε και χιλιοστα." .  Αυτή η σύσταση πράγματι είναι Ο.Κ.

 

Λέω την περίπτωση να   έκανε αρχικά σύσταση επί ανοικτού χώρου πυλωτής με χιλιοστά χωρίς τον προσδιορισμό διαμερίσματος  ΚΑΙ ΜΕΤΑ έκτισε ένα διαμέρισμα σε αντίθεση με αυτό το χωρίο:

 

post-27255-0-55951800-1514504415_thumb.p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπέρα και καλή χρονιά. έναν αυθαίρετο φωταγωγό 0,60 χ0,60  που δεν υπάρχει στα σχέδια και έχει καταλάβει τμήμα του w.c. (άρα μικραίνει την επιφάνεια του προς πώληση  διαμερίσματος) πως θα τον αντιμετωπίζατε στην τακτοποίηση?

Link to comment
Share on other sites

"ειναι μικροτερο

λογω επεκτασης αυθαιρετου κοινοχρηστου φωταγωγου  σε βαρος της ΟΙ"

 

[ο φωταγωγος θα τακτοποιηθει αργοτερα  με αποφαση των συνιδιοκτητων....]

 

υγ

αυτο το αρθρο 98, ειναι το πιό κακοτεχνο αρθρο....  και νομικα και πολεοδομικα, 

...κρυβει πολλες παγιδες...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Εχω οικόπεδο στο οποίο έχει γίνει σύσταση Ο.Ι. Συνολικά στο οικόπεδο υπάρχει μια ισόγεια κατοικία (1Ο.Ι), μια διώροφη κατοικία (2-3 Ο.Ι) ενω υφίσταται και 2 μελλοντικές-αδόμητες

Ο.Ι μία πάνω απο την 1 και η αλλη σε αλλη θέση εντός του οικόπεδου.

 

Εγω εχω κανει τα κτοποίηση στον Α όροφο της διώροφης ή για να είναι πιο κατανοητό στην Ο.Ι 3 όπως την γράφω παραπάνω. Η αυθαιρεσία

αφορούσε πέραν των τροποποιήσεων του περιγράμματος προσθήκη,καθ ύψος δωματίου με εσωτερική επικοινωνία. Η ρύθμιση εγινε με τον 4178

εχοντας παρει συναίνεση απο τους υπόλοιπους ιδιοκτήτες,λογω του κοινόχρηστου-αέρα, εχει πληρωθεί το πρόστιμο και εχουν ανέβει όλα τα απαιτούμενα

αρχεία της δήλωσης 

 

Ερχεται τώρα η συμβολαιογράφος, και μου λεει οτι προκειμένου να μην γίνει τροποποίηση της σύστασης- μπλεχτούν και οι υπόλοιποι, να κανω πίνακα

όπου δε θα πειράζονται τα χιλιοστά κανενός απλά στα χιλιοστά της Ο.Ι που ρύθμισα, θα προστεθεί και το εμβαδόν της προσθήκης καθ'υψος. 

Δηλαδή εστω  120χιλιοστά ώς αναφέρονται για την Ο.Ι που ρύθμισα στο συμβόλαιο της σύστασης και αφορούν εκει 35τ.μ, πλέον στον νέο πίνακα

να αναφέρονται 120χιλιοστά αλλα να αφορόύν 35+15 (ρυθμισμένα) τ.μ. Εχει νόημα αυτο? Επισης μου είπε οτι για τους λοιπούς δεν ασχολούμαι καθόλου

και αναφέρω οτι ο πίνακας συντάσσεται για την ρύθμιση μονο της Ο.Ι που με αφορά.

Link to comment
Share on other sites

με δυο λογια....

εχεις τρεις καθετες...καθε μια αντιμετωπιζεται σαν "αυτοτελες τμημα" οικοπεδου.

 

σε μια απο αυτες ο τελευταιος οροφος εκανε επεκταση στο κοινοχρηστο δωμα

και το συνδεσε με εσωτερικη σκαλα.

Εχει τακτοποιησει με τον 4178...ολα καλα.

 

Θελει τωρα να κοψει απο τα χιλιοστα του εστω τα 30 και να τα δωσει στο δωμα, ωστε να δημιουργησει μια ενιαια ΟΙ.

 

Εάν ειχες την συναινεση των υπολοιπων ιδιοκτητων της οικοδομης, δεν θα ειχα καμμια αντιρρηση.

Αλλα δξ σε ποιόν  νομο και σε ποιό αρθρο σε υπαγαγει ωστε να δικαιουσαι μονος σου να προβεις σε τροποποιηση της συστασης ΟΙ.

και εξηγω

- Στον 4178 δεν υπηρχε καμμια νομοθετικη προβλεψη περι "μονομερους" τροποποιησης της συστασης,

η οποια μπορει να γινει μονον με το 100% των συνιδιοκτητων.

Επομενως, εχεις ενα νομιμο χωρο και εναν χωρο στο δωμα τακτοποιημενο νομιμα  με τις συναινεσεις και τα καλα του,

οπως απαιτει ο νομος,

αρα δεν απαιτειται καμμια τροποποιηση της συστασης, οπως διαφωνουσαμε εξ αρχης με την εγκυκλιο 35 των συμβολαιογραφων

και δεν χρειαζεσαι  τπτ αλλο....εκτος εαν με το 100% αποφασισετε  ολα οσα θελετε να αποφασισετε.

 

Επίσης, με τον 4495, με το ακατανοητο αρθρο 98....

- Στο 98 παρ. 5  δεν -μπορει να- εισαι...αρα ουτε στο 98 παρ. 7

- Ουτε στο 98 παρ. 8 εισαι

 

Και, δξ τι ακριβως τροποποιηση της συστασης θελει να  κανει  και πώς θα την κανει, εάν δεν συμφωνουν οι υπολοιποι...

 

Οπως και να εχει...ενας δικος σου πινακας που θα κοβει 30 χιλιοστα απο τα 120 για να τα δοσει στο "πρωην αυθαιρετο",

δεν δημιουργει απο μόνος του καμμια "τροποποιηση  συστασης"

για την οποια απαιτειται συγκεκριμενη διαδικασια και υπογραφες..

[Ουτε και απαιτειται επίσημος πινακας μηχανικου...]

 

[ειμαι περιεργος να δω τι ακριβως θα κανει]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Εμένα λογικό μου ακούγεται. Το είχα προτείνει μάλιστα κάποτε σε έναν συμβολαιογράφο , αλλά δεν το δέχτηκε, έλεγε τα δικά του...

Το νόημα είναι ότι τελειώνεις χωρίς την συμμετοχή των υπόλοιπων.

 

Και επίσης ότι δεν μπορεί για τα αυθαίρετα που έχει κάνει κάποιος,να αυξήσει την συμμετοχή του στο οικόπεδο.

 

Θα παραμείνει με τα ίδια χιλιοστά ενσωματώνοντας όμως και τα αυθαίρετα 15τμ.

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

η συσταση ΟΙ

και η τροποποιηση ΟΙ

απαιτει το 100% των ιδιοκτητων..

 

[γι αυτο λεμε οτι το αρθρο 98  παρ. 7  ειναι   απο "ημιτελες"   εως "ακατανοητο"]

Link to comment
Share on other sites

Το καταλαβαίνω.

Απλά έλεγα μήπως δεν υφίσταται πρόβλημα γιατί στην πραγματικότητα η "τροποποίηση" μόνο το δικό του τροποποιεί. 

Δεν πειράζει κάτι απο τους υπόλοιπους.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολυτως

αλλά,

ετσι οπως το εχουν συνταξει το σχετικο αρθρο,

θα αρχισει νεος γυρος συνομιλιων  "δια  διαφορων  εγκυκλιων"

και θα αρχισουν παλι τα ιδια, οπως στον 4178...

 

- ναι μεν να τροποποιησει την δικη του ΟΙ,

"αλλα  απαιτειται" να μεταγραφει και στο ονομα των υπολοιπων συνιδιοκτητων  δια τυπικους λογους...μαλιστα...

οι οποιοι πιθανον να μην ειναι τακτοποιημενοι...μαλιστα

αλλά,

"παντως",  να γινει εγγραφη της τροποποιησης και σε αυτους..μαλιστα

...αρα φερτε μας και τα κτηματογραφικα ολων των αλλων...μαλιστα

 

συν και συν και συν μαζευεται το χιλιαρικο..  μαλιστα

 

[εδω παιζονται πολλα...] :mrgreen: :mrgreen:

 

τις καλησπερες μου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.