Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε οριζόντιες ιδιοκτησίες


Recommended Posts

Καλησπέρα. Έχω μια περίπτωση ενός αγροτεμαχίου 4000 τ.μ. μέσα στο οποίο έχουν ανεγερθεί 3 διώροφες κατοικίες με Ο.Α. το 1997. Μετά την ανέγερση (2000) έγινε σύσταση οριζόντιων ιδιοκτησιών με ισόποσο ποσοστό συνιδιοκτησίας επί του αγροτεμαχίου (33%). Έπειτα οι συνιδιοκτήτες διαχώρισαν τις ιδιοκτησίες τους με μαντρότοιχους (χωρίς να έχει γίνει σύσταση καθέτων αφού προφανώς δεν επιτρεπόταν) και μέσα σε αυτές ο καθένας έχτισε επιπλέον τμ, πισίνα κτλ. Σήμερα ο ένας από τους τρεις ιδιοκτήτες θέλει να πουλήσει την ιδιοκτησία του. Για να γίνει αυτό πρέπει να τακτοποιήσουν όλοι και να κάνουν νέα σύσταση καθέτων έτσι δεν είναι? Αλλιώς ο δικός μου πελάτης μπορεί να τακτοποιήσει τις επεκτάσεις της Ο.Ι του και τα ''δικά'' του κοινόχρηστα (πισίνα,ξενώνας κτλ) με συναίνεση 50% αλλά δεν θα μπορεί να τα μεταβιβάσει σωστά? 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

η συσταση ΟΙ εγινε για τα κτισματα

 

υποθετω οτι δεν ειχαν ορισει "αποκλειστικες χρησεις"  στον υπολοιπο ακαλυπτο.

επομενως

ό,τι εχει γινει εντος της καθε ΟΙ το τακτοποιει ο ιδιοκτητης

ό,τι εγινε στον υπολοιπο χωρο-που θεωρητικα ειναι κοινοχρηστος-απαιτει συναινεση  ολων

 

εκτος εάν συστησετε σημερα ΟΙ με βαση το 98/1,  αφου πρωτα τακτοποιησετε ολοι...

 

υγ

αυτο το "33%"  -αν ετσι το γραφουν- θα σε.... ζεματισει

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν αποκλειστικές χρήσεις. Μπορεί όμως να τακτοποιήσει μόνο τα ''δικά'' του κοινόχρηστα (νομίζω βάσει 98/9 θέλει συναίνεση 51% και όχι όλων)?Και στο συμβόλαιο μεταβίβασης έπειτα θα αναφέρεται ότι μεταβιβάζονται και τα ''δικά΄΄ του κοινόχρηστα ή θα αναφέρονται μόνο τα τμ της ΟΙ?Και γιατί μπέρδεμα με το 33% ?

Link to comment
Share on other sites

.....μπερδεμα...

  διοτι 33Χ3=99

 

αρα...δεν "κλεινει" το 100%

 

να περιμενεις

υπαρχουν πολλα αλυτα προβληματα στο αρθρο 98

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι.

 

Σε εκτός σχεδίου αγροτεμάχιο μπορώ να προχωρήσω με τον 4495 σε συμβολαιογραφικο προσύμφωνο σύστασης ώστε να ρυθμίσει ο καθένας εκ των υστέρων το δικό του αυθαίρετο;

Όπως αντίστοιχα κάναμε με τον 4178 δλδ; Η πάμε με αγωγή;

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

αν εννοεις σαν μια λυση

- την καταθεση αγωγης  του αρθρου 98 παρ. 2  απο το 65%

Δυσκολο  εως ακατορθωτο.

 

προσυμφωνο δεν προβλεπεται

 

μονο μπορεις τακτοποιηση με συναινεση των υπολοιπων...

 

ερωτημα

- ποσοι εισαστε συνιδιοκτητες?

- εχουν χτισει ολοι?

- εχετε κλεισει 20 χρονια πανω στο "τμημα"?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Έχω Διαμέρισμα 1ου ορόφου το οποίο έχει μετατρέψει παράθυρο της πίσω όψης σε μπαλκονόπορτα (εκ κατασκευής) και έχει πρόσβαση στο δώμα του Ισόγειου καταστήματος.

Εκεί οι ιδιοκτήτες έχουν κατασκευάσει ένα στέγαστρο το οποίο και θέλουν να τακτοποιήσουν.

 

Ο χώρος του δώματος του Ισογείου καταστήματος θεωρείται κοινόχρηστος ή με κάποιο τρόπο μπορώ να το περιλάβω στο διαμέρισμα??

 

Υ/Γ: Στην κάτοψη φαίνεται ο χώρος "κενός" καθώς η κάτοψη είναι τυπικού ορόφου - Στην τομή που υπάρχει στο σημείο εμφανίζεται καθαρά και το Ισόγειο κατάστημα

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

post-3742-0-87339600-1519675524_thumb.jpg

Edited by kostaras4
Link to comment
Share on other sites

Αν η σύσταση δεν αναφέρει κάτι συγκεκριμένο εκτιμώ ότι η πλάκα οροφής είναι όπως το δώμα του τελευταίου ορόφου. Διάβασε καλά τη σύσταση και τον κανονισμό μήπως υπάρχει αυτή η λεπτομέρεια.

Βεβαίως η αυθαιρεσία αφορά την αλλαγή όψης λόγω διαφορετικού ανοίγματος (πόρτα αντί για παράθυρο) και όχι την ταράτσα (οροφή τμήματος ισογείου) η οποία έτσι και αλλιώς προβλεπόταν και δεν ανήκε στο διαμέρισμα.

Το πως συμβολαιογραφικά θα προσαρτήσουν ως αποκλειστική χρήση την επιφάνεια της οροφής στο διαμέρισμα θα το λύσουν οι συμβολαιογράφοι. 

Link to comment
Share on other sites

Παύλο σε ευχαριστώ πολύ.

 

Και εγω έτσι το σκεφτόμουν, αλλά ήρθες και μου το επιβεβαιώσες με κάθε λεπτομέρεια!

 

Επομένως σε περίπτωση που δεν έχουμε αποκλειστική χρήση, πηγαίνουμε ως τακτοποίηση σε κοινόχρηστο χώρο με συναινέσεις κτλ., σωστά?

Link to comment
Share on other sites

αν εννοεις σαν μια λυση

- την καταθεση αγωγης του αρθρου 98 παρ. 2 απο το 65%

Δυσκολο εως ακατορθωτο.

 

προσυμφωνο δεν προβλεπεται

 

μονο μπορεις τακτοποιηση με συναινεση των υπολοιπων...

 

ερωτημα

- ποσοι εισαστε συνιδιοκτητες?

- εχουν χτισει ολοι?

- εχετε κλεισει 20 χρονια πανω στο "τμημα"?

Η παρ. 1 δεν αναφερεται σε συμβολαιογραφικο προσύμφωνο;

 

Είναι ένα αγροτεμάχιο με 2 συνιδιοκτητες που ο καθένας έχει χτίσει στο "κομμάτι" του κ θέλουν να ρυθμίσουν ξεχωριστά. Μπορεί ο καθένας με συναίνεση του άλλου να ρυθμίσει μόνο το τμήμα του; το ιδιοκτησιακό πως δηλώνεται στο σύστημα;

Ο ένας μάλιστα εκ των δύο έχει φάκελο αυθαίρετου στην πολεοδομία ως φερόμενος ιδιοκτήτης.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by sonja_k
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.