Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε οριζόντιες ιδιοκτησίες


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

σε πενταώροφη οικοδομή με οριζόντιες ιδιοκτησίες, ο ενδιαφερόμενος κατέχει διαμέρισμα και γκαράζ ως ανεξάρτητες οριζόντιες ιδιοκτησίες.

1) Αν κατάλαβα σωστά... Μπορεί να γίνει μία αίτηση και για τις 2 ιδιοκτησίες...

2)  Σε περίπτωση ύπαρξης αυθαιρεσιών που εντάσσονται στις λοιπές παραβάσεις και για τις δύο ιδιοκτησίες, μπορώ να τις βάλω στο ίδιο φύλλο καταγραφής ως 1 λοιπή παράβαση; Ή πρέπει να βάλω 2 ΦΚ από 1 λοιπή παράβαση για κάθε ιδιοκτησία;

Edited by kapas2004
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπορείς να το βάλεις σαν 1ΛΠ , αφού θα κάνεις μία δήλωση και για το διαμέρισμα αλλά και για το γκαράζ.

Link to comment
Share on other sites

να προσθεσω οτι

η ΘΣΑ μπορει να ειναι ανεξαρτητη ΟΙ  με χιλιοστα, μονο  εαν βρισκεται στο υπογειο  και μπορει  να μεταβιβαζεται ξεχωριστα

ακομα και σε μη ιδιοκτήτη της οικοδομης

Εαν βρισκεται στην πυλωτη, -ακομα και εάν εχει χιλιοστα-  δεν ειναι ΟΙ αλλά αποτελει παρακολουθημα μιας διηρημενης ΟΙ  της οικοδομης  κατα χρηση.
 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, dimitris GM said:

- τωρα η καθετη επιτρεπεται με το αρθρο 98 παρ.1

- ή μπορουν με το 51% να συναινεσουν για τις κατασκευες στα κοινοχρηστα

και  να ορισουν με κανονισμο τις αποκλειστικες χρησεις, ωστε καθε ενας να τακτοποιησει τις δικες του αυθαιρεσιες επι κοινοχρηστων.

Και εάν δεν υπάρχει συννενόηση(που χλωμό το βλέπω) θα πάω με το εκ κατασκευής..

Link to comment
Share on other sites

θα το πας, ειτε  κατασκευης  ειτε    με το 51%, αλλά για μεταβιβαση θα χρειαστει τροποποιηση της συστασης.

[εκτος να γινει καποια αλλαγη σε αυτο το περιεργο αρθρο 98]

Και να πεις στον "ανάποδο"  που αρνειται , ότι:

 Ο πρωτος που θα χρειαστει να γινει τροποποιηση της συστασης  για να μπορεσει να πουλησει θα ειναι αυτος...Ετσι ειναι ο κανονας. Και θα παρακαλαει "αυριο"

 

και εσυ θα του πεις αρνιόσουνα  εσυ τοτε...

"αρνιομουνα"  εγω τωρα.:twisted:

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ και τους δύο.

Ο χώρος στάθμευσης έχει δικά του χιλιοστά και βρίσκεται στο ισόγειο. Είναι ανεξάρτητος και πουλήθηκε με διαφορετικό συμβόλαιο από αυτό της κατοικίας.

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

σε πολυκατοικία προ 75, σε διαμέρισμα Α' ορόφου το οποίο θα μεταβιβαστεί έχω τις εξής δύο αυθαιρεσίες:

1) επέκταση διαμερίσματος προς τον εξώστη που βλέπει στον ακάλυπτο. Αυτή η αυθαιρεσία υπάρχει σε όλους τους ορόφους πλην του ισογείου και του 6ου, δηλαδή ο τοίχος της οικοδομής έχει χτιστεί 30 εκ πιο έξω.... ----->εδώ κάνω χρήση είτε του άρθρου 98, § 5.α ότι είναι σε κοινόκτητο χωρο (στον εξώστη) εκ κατασκευής, είτε του άρθρου 98, § 8 περί αποκλειστικής χρήσης εξώστη, οπότε δεν θέλω συναινέσεις ούτως ή άλλως. Ερώτηση: πως πετυχαίνω μονομερή τροποποίηση σύστασης? Αφού δεν υφίσταται σε όλους τους ορόφους? Από την άλλη δεν ξέρω αν με καλύπτει το άρθ.98, § 8 για την μονομερη τροποποίηση, δεν καταλαβαίνω αυτό που λέει για παράρτημα οριζόντιας....ο εξώστης είναι παράρτημα?

2) επέκταση διαμερίσματος προς κοινόχρηστο διάδρομο πολυκατοικίας. Εδώ κάνω σίγουρα χρήση του άρθρου 98, § 5.α αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να ισχυριστώ ότι υφίσταται σε όλους τους ορόφους....αφού το ισόγειο ας πούμε έχει διαφορετική κάτοψη

Τέλος, έχω θεωρήσει τις δύο αυτές επεκτάσεις σαν υπέρβαση δόμησης με ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 1, ώστε να είναι σαφές και στον συμβολαιογράφο που θα κάνει την τροποίηση της σύστασης και μετά τη μεταβίβαση ότι το διαμέρισμα των  50 τμ έγινε 52 τμ αφού έχει Υπέρβαση δόμησης 2τμ. Δεν έχω βάλει δηλαδή διαφορετική διαμερισμάτωση, όπως θα έβαζα αν είχα άλλη κατηγορία. Το πρόστιμο όπως και να χει 250 € είναι.

Ευχαριστώ!

 

Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν, Roukat said:

Γεια σας,

σε πολυκατοικία προ 75, σε διαμέρισμα Α' ορόφου το οποίο θα μεταβιβαστεί έχω τις εξής δύο αυθαιρεσίες:

1) επέκταση διαμερίσματος προς τον εξώστη που βλέπει στον ακάλυπτο. Αυτή η αυθαιρεσία υπάρχει σε όλους τους ορόφους πλην του ισογείου και του 6ου, δηλαδή ο τοίχος της οικοδομής έχει χτιστεί 30 εκ πιο έξω.... ----->εδώ κάνω χρήση είτε του άρθρου 98, § 5.α ότι είναι σε κοινόκτητο χωρο (στον εξώστη) εκ κατασκευής, είτε του άρθρου 98, § 8 περί αποκλειστικής χρήσης εξώστη, οπότε δεν θέλω συναινέσεις ούτως ή άλλως. Ερώτηση: πως πετυχαίνω μονομερή τροποποίηση σύστασης? Αφού δεν υφίσταται σε όλους τους ορόφους? Εδώ ακριβώς είναι το πρόβλημα ότι δεν γίνεται μονομερής , αλλά και να γινόταν , προσωπικά δεν έχω καταλάβει με ποιόν τρόπο θα γίνει.Από την άλλη δεν ξέρω αν με καλύπτει το άρθ.98, § 8 για την μονομερη τροποποίηση, δεν καταλαβαίνω αυτό που λέει για παράρτημα οριζόντιας....ο εξώστης είναι παράρτημα? Θεωρώ πως όχι.

2) επέκταση διαμερίσματος προς κοινόχρηστο διάδρομο πολυκατοικίας. Εδώ κάνω σίγουρα χρήση του άρθρου 98, § 5.α αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να ισχυριστώ ότι υφίσταται σε όλους τους ορόφους....αφού το ισόγειο ας πούμε έχει διαφορετική κάτοψη. Και εδώ το ίδιο πρόβλημα έχεις , τακτοποείς μεν , αλλά με την σύσταση τι θα γίνει;

Τέλος, έχω θεωρήσει τις δύο αυτές επεκτάσεις σαν υπέρβαση δόμησης με ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 1, ώστε να είναι σαφές και στον συμβολαιογράφο που θα κάνει την τροποίηση της σύστασης και μετά τη μεταβίβαση ότι το διαμέρισμα των  50 τμ έγινε 52 τμ αφού έχει Υπέρβαση δόμησης 2τμ. Δεν έχω βάλει δηλαδή διαφορετική διαμερισμάτωση, όπως θα έβαζα αν είχα άλλη κατηγορία. Το πρόστιμο όπως και να χει 250 € είναι.Συμφωνώ είναι παράβαση Κ1.

Ευχαριστώ!

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η μονομερής σύσταση δεν είναι υποχρεωτική (ο νόμος αναφέρει "δύναται") 

Εξάλλου η μονομερής τροπ/ση το μόνο που κάνει (κατά τη γνώμη μου) είναι

αντί ο/η συμβολαιογράφος στην σύνταξή της να αναφέρει  

"ότι η αρχική νόμιμη Ο.Ι είχε ποσοστό συν/σίας 10%, εμβαδό π.χ 50τ.μ και  έχει και άλλα 7 τ.μ ρυθμισμένα"

 (όπως έκαναν πριν την θέσπιση του άρθρο αυτού)

τώρα στη μονομερή αναφέρει:

"ότι η Ο.Ι έχει ποσοστό 10% (αυτό δεν μπορεί να αλλάξει) και έχει εμβαδό 57τ.μ νόμιμα και ρυθμισμένα 

Ίσως να κάνω και λάθος!

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

κανα,

εσυ πολυ σωστα τα γραφεις

"αυτοι",   δεν εβγαλαν ακομα καμμια εγκυκλιο

και....δεν   σε διαβαζουν....δυστυχως...:mrgreen:

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.