Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε οριζόντιες ιδιοκτησίες


Recommended Posts

 Ο "αερας" ειναι δικαιωμα που πραγματοποιειται εάν και εφοσον υπαρχει υπολοιπο σδ.

-αν εχεις υπολοιπα σδ. πας για νομιμοποιηση και τροποποιεις την συσταση για ενιαια μεζονετα α και β οροφου.

-αν δεν εχεις υπολοιπα σδ. πας με τα χιλιοστα του β' οροφου.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημήτρη

τα ίδια μπορεί να κάνει αν αντί νομ/σης  εντάξει

τον Β' όροφο στο Ν 4495

όλες τις αυθαιρεσίες του ισογείου

όλες τις αυθαιρεσίες των κοιν/στων και

τροποποιήσει  τη σύσταση Ο.Ι 

 

Link to comment
Share on other sites

δεν ειπε τπτ για αυθαιρεσιες στην ΟΙ του ισογειου

αλλά μονον  για αυθαιρετη προσθηκη οροφου απο τον ιδιοκτητη του α' οροφου

η οποια  μαλιστα να επικοινωνεί με τον οροφο ...εσωτερικα...

[εκτος αν δεν καταλαβα καλα]

τις καλησπερες μου

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη 

καλησπέρα και τα σέβη μου

στην γενική απάντηση που έκανα -για να βοηθήσω και άλλους συν/φους-πρόσθεσα  στη  δική σου λύση

-και τη λύση: ότι μπορεί αντί να το νομιμοποιήσει -να το εντάξει

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση (η πρώτη μου στο forum, δεν ξέρω πόσο έχει ξανατεθεί):

 

Μεταβίβαση διαμερίσματος, άδεια 1971, έχει χαθεί ο φάκελος με βεβαίωση πολεοδομίας περί απώλειας.

Συνέκρινα με την κάτοψη της Συστάσεως Οριζοντίου Ιδιοκτησίας (ΣΟΙ) κ το διαμέρισμα (συγκριτικά με την κάτοψη ΣΟΙ):

- έχει επιπλέον 1.5 τμ από το κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο εκ κατασκευής (αυτό το 1.5 τμ ισχύει για 2 από τους 4 ορόφους της πολυκατοικίας) και

- έχει επιπλεόν 2 τμ από διπλανό, όμορο διαμέρισμα (της ίδια πολυκατοικίας) εκ κατασκευής.

Τα τμ του τίτλου ιδιοκτησίας είναι τα πραγματικά.

 

Επιλογή 1: Τακτοποιώ ως ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΩΣΗ με κάτοψη διαμερίσματος.

Επιλογή 2: Εκδίδω βεβαίωση μη αυθαιρεσιών, δεδομένου ότι έχει χαθεί ο φάκελος και η κάτοψη της σύστασης δεν είναι η πραγματικότητα.

(Και περιμένω την ηλεκτρονική ταυτότητα κτιρίου να τα στρώσει όλα).

Άλλη Επιλογή.

Τι πιστεύετε; Ευχαριστώ!

 

Αν είσαι μηχανικός συμπλήρωσε την ειδικότητα στο προφίλ σου. Διάβασε τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Σε καμία περίπτωση δεν δίνετε βεβαίωση αν δεν ρυθμίσετε. Διαμερισμάτωση θα μπορούσατε να κάνετε αλλά αυτό δεν λύνει το πρόβλημα με την κατάληψη κοινοχρήστων και επίσης δεν λύνει το ιδιοκτησιακό αφού, εκτός από την κατάληψη κοινοχρήστων, η κατάληψη τμήματος από το διπλανό διαμέρισμα δεν φαίνεται στην σύσταση. Θα πρέπει να κάνετε ανασύσταση φακέλου (έστω μερική) χρησιμοποιώντας ίσως τις κατόψεις της σύστασης αν είναι εντάξει από πολεοδομικής άποψης και να ρυθμίσετε ό,τι ρυθμίζεται με τις ανάλογες συναινέσεις. Για το θέμα του ιδιοκτησιακού συνεννοηθείτε με συμβολαιογράφο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ήθελα να ρωτήσω τους εμπειρότερους το εξής: σε οικόπεδο εντός σχεδίου πόλεως Ηρακλείου 467τμ έχει γίνει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας και έχει χωριστεί σε 4 μέρη. Στην κάθε μια από τις 4 ανεξέρτητες διηρημένες οριζόντιες (ή κάθετες?, δεν το έχω με την ορολογία πολύ) έχι κατασκευαστεί μία οικοδομή, δλδ μιλάμε για 4 διαφορετικες οικοδομές (συγκρότημα κτηρίων που έχουν κατασκευαστεί ανεξάρτητα, σε άλλες χρονικές περιόδους και οι ιδιοκτήτες μεταξύ τους δεν έχουν καμία σχέση. Η οικοδομή που με ενδιαφέρει είναι τετραόροφη, βρίσκεται στο δυτικό τμήμα του οικοπέδου με ποσοστό επί του συνόλου 142/467 και απαρτίζεται από 2 διώροφα διαμερίσματα που το κάθε ένα αποτελεί πάλι μια ανεξάρτητη οριζόντια ιδιοκτησία (έχει γίνει και άλλη σύσταση επί της σύστασης). Εγώ τώρα θέλω να δηλώσω αυτες τις δυο οριζόντιες ιδιοκτησίες στο Ν4495 και οι ιδιοκτήτες μιας και είναι αδέρφια θέλουν να κάνουν μία δήλωση, δλδ μία δήλωση που θα περιλαμβάνει ολόκληρη την οικοδομή (2 οριζόντιες). Είναι αυτό εφικτό? Να κάνω δλδ μια δήλωση ή θα πρέπει να κάνω 2 δηλώσεις?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα συναδελφοι,σε ΟΙ ,περα απο αλλες αυθαιρεσιες,τμημα της επεκταθηκε εντος του κοινοχρηστου ακαλυπτου.το ερωτημα ειναι θα γινει μια δηλωση για ολοκληρη την ΟΙ με συναινεση των υπολοιπων ιδιοκτητων η θα γινουν 2 δηλωσεις ,μια για τις αυθαιρεσιες εντος της ΟΙ κ μια για το τμημα της στα κοινοχρηστα?

Link to comment
Share on other sites

Μία δήλωση φυσικά. Με συναίνεση του 51% των συνιδιοκτητών για την ρύθμιση ή την σύμπραξη του 100% αν χρειάζεται τροποποίηση της σύστασης.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.