Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε οριζόντιες ιδιοκτησίες


Recommended Posts

Λογικό να διαφωνούμε. Για ελληνικό νόμο μιλάμε. Παρ' ότι διαφωνώ όμως δεν απορρίπτω αυτό που μου λες, ούτε τις εκατοντάδες τακτοποιήσεις σε καμία περίπτωση, απλά προσπαθούσα να σε κάνω να με πείσεις για αυτό που λες. Τέλος πάντων θα το σκεφτώ και άλλο. Νομίζω ουσιαστικά αυτό που μου λέτε είναι: "Αντιμετώπισέ το ως μία ιδιοκτησία με τα χιλιοστά της ιδιοκτησίας και χωρίς συναίνεση και ας είναι και στην άλλη άκρη του οικοπέδου η αποθήκη".

Ευχαριστώ πολύ και εσένα και τον anton_civeng για τη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

΄Εχω  μια παρόμοια περίπτωση με επεκτάσεις στον ακαλυπτο τις οποίες ιδιοχρησιμοποιεί ο ενας ιδιοκτητης ο οποιος εχει στην κατοχή του δυο ΟΙ . Το ερωτημά μου ειναι αν για τον υπολογισμό των υπερβάσεων χρησιμοποιησω τα ποσοστα των δυο ΟΙ  οι οποιες αποτελουν πλεον ένα διαμέρισμα  μεζονετα,  ή  διαφορετικά πώς?

Link to comment
Share on other sites

χρειαζομαστε και αλλες πληροφοριες

-πώς εγινε η συνενωση των δυο ΟΙ? Υπαρχει τροποποιηση της συστασης απο "δυο σε ένα"?

 

- τί ειδους "επεκτασεις" εχουν γινει

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει τίποτα για τη συνένωση.Ηταν ισογειο με όροφο και άνοιξαν τρύπα και σκάλα και τα ενοποιησαν.Στη συσταση φαίνονται δύο ΟΙ.Ηεπεκταση αφορα επέκταση δωμάτιο στο ισογειο και αποθήκη στον ακάλυπτο και στον όροφο η στεγη έγινε προσβάσιμη .  Εκτός από αυτές τις δύο ΟΙ υπάρχει ακόμη μια άλλη που ανοικει σε αλλο ιδιοκτήτη.Ελπιζω να έγινα πιο κατανοητή. Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Εχεις τρυπα-σκαλα, αλλα εξακολουθεις ναεχεις δυο ανεξαρτητες ΟΙ...με λειτουργικη συνενωση 

Επομένως,  το ισογειο επεκταθηκε, αρα μεγαλωσε  κατα καποια τμ. ,  οπότε πας με βαση τα χιλιοστα που  έχει -και υπερεβη

Για την αποθηκη δεν λες αν ειναι αυτοτελες κτισμα ή αν ειναι συνεχεια της επεκτασης, ωστε να το εβαζες μαζι...

ή μπορεις να το "χρεωσεις" στον οροφο  που εχει αποκλειστικη χρηση, αλλα χωρις χιλιοστα.

Για την "ταρατσα" της επεκτασης που "ωφελει" τον όροφο...δξ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ dimitris στο ισογειο έχουν δώσει 50/1000 και στον όροφο 450 οπότε η ΥΔ περνά το 200%.Γι'αυτό έλεγα εφ'όσον είναι επέκταση εντός ακάλυπτου και ένας ο ιδιοκτητης των δύο οριζόντιων να το σύγκρινα με το σύνολο του ποσοστού 500/1000.Την αποθήκη είναι ανεξάρτητη μπορώ  να  τη βαλω κατ'. 3 .

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως με το άθροισμα των χιλιοστών δεν μπορείς να προχωρήσεις γιατί παντρεύεις 2 ιδιοκτησίες χωρίς να έχει γίνει ενοποίηση συμβολαιογραφικά. Θεωρώ πως η επέκταση του ισογείου πρέπει να συγκριθεί με τα χιλιοστά του (50/1000), που αυτό δυστυχώς θα οδηγήσει σε μεγάλη υπέρβαση.

Την αποθήκη μπορείς να την βάλεις κατηγορία 3 αρκεί να είναι ισόγεια, επιφάνεια <15m2, ύψος < 2.50m και όντως αποθήκη (όχι λεβητοστάσιο, θέση στάθμευσης ή άλλος βοηθητικός χώρος).

Σε περίπτωση που είναι διατεθειμένος ο άλλος συνιδιοκτήτης να κάνει τακτοποίηση, εξέτασε και το σενάριο να τακτοποιήσεις όλο το ακίνητο. Εγώ θεωρώ πως οικονομικά πάντα συμφέρει.

Edited by siaom
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, siaom said:

Θεωρώ πως με το άθροισμα των χιλιοστών δεν μπορείς να προχωρήσεις γιατί παντρεύεις 2 ιδιοκτησίες χωρίς να έχει γίνει ενοποίηση συμβολαιογραφικά. Θεωρώ πως η επέκταση του ισογείου πρέπει να συγκριθεί με τα χιλιοστά του (50/1000), που αυτό δυστυχώς θα οδηγήσει σε μεγάλη υπέρβαση.

Την αποθήκη μπορείς να την βάλεις κατηγορία 3 αρκεί να είναι ισόγεια, επιφάνεια <15m2, ύψος < 2.50m και όντως αποθήκη (όχι λεβητοστάσιο, θέση στάθμευσης ή άλλος βοηθητικός χώρος).

Σε περίπτωση που είναι διατεθειμένος ο άλλος συνιδιοκτήτης να κάνει τακτοποίηση, εξέτασε και το σενάριο να τακτοποιήσεις όλο το ακίνητο. Εγώ θεωρώ πως οικονομικά πάντα συμφέρει.

Τι μπορεί να αλλάξει αν βαλλω ολο το ακίνητο ολες οι παραβάσεις  ειναι στον ακαλυπτο απλως τις ιδιοχρησιμοποιεί ο ενας ιδιοκτήτης που εχει τις δυο ΟΙ (ειναι 3 συνολικα) και εφοσον τα ιδιοχρησιμοποιει ο ενας και με τις δυο ΟΙ  υπεθεσα οτι πρεπει να βαλω το συνολο των ποσοστων των 2 ΟΙ.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι η επέκταση ισογείου, προφανώς ιδιοχρησιμοποιείται από τον ιδιοκτήτη ισογείου. Άρα η δήλωση θα αφορά την ιδιοκτησία ισογείου. Μην σε μπερδεύει ότι ο ίδιος άνθρωπος έχει και άλλη ιδιοκτησία, εσύ εξετάζεις ιδιοκτησίες χωρίς να έχει σημασία ποιος τις έχει. Είναι 2 διαφορετικές ιδιοκτησίες, οπότε δεν μπορείς να τις παντρέψεις.

Αυτό που θα γλίτωνες αν εξέταζες όλο το ακίνητο είναι η υπέρβαση > 200%, που οφείλεται στο ότι στο ισόγειο έχουν αποδοθεί λίγα χιλιοστά ιδιοκτησίας. Αν οι δύο ιδιοκτήτες έχουν καλή σχέση μεταξύ τους και επικοινωνούν, κάνεις δήλωση για όλο το ακίνητο, έχεις μικρότερα ποσοστά υπερβάσεων και επιμερίζεις τα πρόστιμα που θα προκύπτουν στους 2 ιδιοκτήτες. Αν ο ένας μόνο χρησιμοποιεί τα αυθαίρετα, θα τα πληρώσει όλα αυτός. Αυτό προϋποθέτει όμως να μπορούν να επικοινωνήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ  πολύ siaom  είναι η μόνη λύση .Εγώ έλεγα και με απλή συναίνεση για όλα τα ευρισκόμενα εντός ακάλυπτου ως κοινόχρηστα  οπότε το ποσοστό να το συγκρίνω με όλη την επιτρεπόμενη δόμηση.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.