Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε οριζόντιες ιδιοκτησίες


Recommended Posts

είμαι σίγουρη ότι δε διαφωνούμε. Τι εννοώ: όλοι μας ρωτάμε εδώ και ψάχνουμε απαντήσεις γιατί δε μας τις δίνει ο νομοθέτης.Όλοι έχουμε πάρει στα χέρια ένα λάθος δκ ή μια λάθος κάτοψη....Δε ξέρουμε πως κι γιατί έγιναν λάθος. Το ζητούμενο είναι να κάνουμε τη δουλειά μας ΣΩΣΤΑ και να λύσουμε το ζήτημα. Άλλο ένα τρανταχτό λάθος που εγείρει ερωτήματα, και άλλο να κάνουμε και τη δουλειά ενός υπαλλήλου που δεν την έκανε όταν έπρεπε και ο οποίος στο κάτω κάτω δε θα λογοδοτήσει και ποτέ γι αυτό. Δε διαφωνώ με το να το ψάξεις, και μάλιστα όταν κάτι μου βρωμάει ή θεωρώ ότι δεν είναι σωστό αλλά δεν είναι δική μου δουλειά τώρα να το λύσω και δε μπορώ δεν ασχολούμαι-κοινώς δεν αναλαμβάνω. Αλλά το γεγονός ότι μια ο.α. αν δεν εχει ανακληθεί είναι οκ, είναι οκ τι να κάνουμε. με αυτή τη παραδοχή ξεκινάμε.

Σημ: ο 4495 δεν έγινε για να προστατευθεί ο δημόσιος ή ιδιωτικός χώρος. Φοροεισπρακτικός νόμος είναι, γι αυτό είναι μπάχαλο και γι αυτό εδώ μέσα είμαστε πόσοι νοματαίοι που αγωνιούμε για την υπογραφή μας....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ίσως διαφωνούμε όμως διότι δε γίνεται ταυτόχρονα να κάνει αυθαιρεσία μια μελέτη της άδειας και να είναι πλήρως εντάξει η ίδια μελέτη. 

Στην πράξη βέβαια συνήθως πάμε συνδυαστικά. Θέλουμε το Υλοποιημένο να είναι α) Στα όρια της Μελέτης ΚΑΙ β) Στους όρους δόμησης.

Edited by curzondax
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είπα ότι πρέπει να βάζουμε ένα όριο στο μηχανικός_____επιθεωρητής κλουζό.βέβαια κάνει ο καθένας στο τέλος ότι θεωρεί ότι μπορεί να υποστηρίξει. ι αυτό και εγώ η ίδια που λέω ότι δεν ελέγχουμε την άδεια, λέω και ότι όταν είδα κάτι πασιφανές δεν το ανέλαβα. Γιατί σίγουρα δε θα πληρωθεί η δουλειά που θα προκύψει, η ευθύνη που θα προκύψει και κυρίως γιατί δεν ήθελα να ανακατευτώ με τα πίτουρα. 

Link to comment
Share on other sites

αυθαίρετη κατοικία υπογείου, μετράω στην επιφάνεια ολόκληρους του περιμετρικούς τοίχους ή μισο-μισό με το γειτονικό διαμέρισμα και το κοινόχρηστο διάδρομο?

Edited by LESS
Link to comment
Share on other sites

ολόκληρο τοίχο παίρνεις τον δικό σου. άρα αυτόν που συνορεύει με άλλη ιδιοκτησία τον παίρνεις μισό.Είτε κ/χ είτε άλλη ο.ι..

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

 δεν ξεκαθαρισες

-στην αδεια ηταν ενα υπογειο-αποθηκη?

-υπαρχει συσταση ΟΙ και στα συμβολαια εγιναν "δυο" ή "τρεις" κατοικιες?

Αν ναι,  τοτε υπαρχουν και κατοψεις και εμβαδα....[και μια ωραιαααα διαμερισματωση...

πλέον τυχον επεκτασεων/καταληψεων σε κοινοχρηστους δαδρομους.

 


 

 

Link to comment
Share on other sites

Διώροφη οικοδομή με σύσταση Ο.Ι..:ιδιοκτήτρια ισογείου-> μητέρα,

                                                                    ιδοκτήτρια ορόφου-> κόρη με  ποσοστό συνιδιοκτησίας 50/100 έκαστη .

Στο συμβόλαιο σύστασης ο όροφος  θα  κατασκευαζόταν και  η κόρη έχει " το δικαίωμα του υψούν απεριορίστως

πάνω από το ισόγειο όροφο της παραπάνω οικοδομής.." .Πως ερμηνεύεται αυτό:

α) η κόρη κατέχει τον αέρα σε ό,τι κι αν κατασκευαστεί πάνω απο το ισόγειο;

β)η κόρη κατέχει το δικαίωμα υψούν μόνον  για την κατασκευή του ορόφου πάνω από το ισόγειο;

Προκύπτει αυτό το θέμα γιατί η κόρη στη συνέχεια και μετά την ολοκλήρωση του Α' ορόφου, κατασκεύασε αυτοτελή αυθαίρετη κατοικία  στο δώμα δηλ. πάνω από τον Α' όροφο.

Οι αυθαίρετες αυτές κατασκευές  θεωρούνται κοινόχρηστες (άρα 1 δήλωση κοινή με μητέρα-κόρη) ή  μπορεί να μεταφραστεί το δικαίωμα υψούν στα συμβόλαια ότι ανήκουν στην κόρη;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας 

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως τα λέει το συμβόλαιο το α) φαίνεται πιο κοντά, αλλά δεν ξέρω Συμβολαιογραφικά αν θα ήταν τόσο ξεκάθαρο, αν και αν τίποτα κοινόχρηστο δεν έχει επηρεαστεί δε βλέπω λόγο να του πέφτει λόγος του ισογείου.

Edited by curzondax
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.