Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε οριζόντιες ιδιοκτησίες


Recommended Posts

απλα...κανουν λαθος

[δλδ τι σου λενε? Ξαναβαλε τους τοιχους για να εχουμε ντουβαρια αναμεσα και μετα την πωληση τους ξαναγκρεμιζεις?

Και τοτε, τι ρολο παιζει το 23/5 του ΝΟΚ?

 

υγ

κι αν φταινε οι εξωπορτες που τι εκλεισαν, βαλε και μια  λοιπη...

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το άρθρο 23/5 σου λέει ότι μπορείς να κάνεις συνένωση πολεοδομικά. Δεν μου λέει κάτι αυτό. Μετά τι γίνεται ? Είναι μία ιδιοκτησία ή πολλές ? Αυτό είναι νομικό θέμα ξαναλέω. 

Link to comment
Share on other sites

"πολλες"   ειναι

Δεν χανεται η αυτοτελεια με την λειτουργικη συνενωση

 

Αυτη θα χαθει εάν κανουν συμβολαιογραφικη πραξη τροποποιησης συστασης και συνενωσης και πληρωσουν φορο και μεταγραψουν και παρουν ενα ΚΑΕΚ.


 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κ πες στο συμβολαιογράφο εγώ θα τα δείξω ενωμένα στις δηλώσεις μου και στα σχέδια και εσύ στο συμβόλαιο περιέγραψε τα ξεχωριστά! (μου θυμίζει λίγο αυτό το να μη γράψουμε στην έκθεση ότι μπαίνει στα κοινόχρηστα το διαμέρισμα, όταν το ρημάδι έχει πιάσει το μισό κλιμακοστάσιο...)

Ακόμα και με μια είσοδο παραμένουν 2 οριζόντιες μέχρι να τροποποιηθεί η σύσταση, ούτε η δήλωση σου, ούτε έκδοση Ο.Α., ούτε τπτ άλλο το αλλάζει αυτό. Μέχρι στιγμής μόνο σε ενιαίες μεταβιβάσεις μου έχει τύχει, αλλά χαρακτηριστικά θυμάμαι οι νέοι αγοραστές δεν τα ενοποιήσαν (αν και μπορούσαν μονομερώς) για να μπορούν να τα μεταβιβάσουν ξεχωριστά αργότερα.

Κ χρόνια πολλά!

Edited by zazeng
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

αλλά,  επειδη υπαρχουν "κολληματα" και εμμονές και κατι περιεργα...νον πειπερ...

Για να μην αρχισει καποιος και μετραει "σχετικα" και τα βρισκει 19 αντι 20,

θα υποβαλλεις 4 φορες την κοινη κατοψη ολων.

στην μια θα γραψεις για το καταστημα  αβγδα και στην αλλη για το  εζηθε κλπ. με το ΚΑΕΚ του καθενος.

Αυτα, για να μην χαλαμε τη ζαχαρενια μας  χωρις λογο.

εδιτ

[η θα υποβαλλεις κοινη κατοψη με 4 υπομνηματα...]

 

 

Edited by dimitris GM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι γιατί τελικώς τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά. Εξακολουθώ να λέω ότι υπάρχει νομικό κενό. Ο συμβολαιογράφος επικοινώνησε με τον υποθηκοφύλακα και του είπε ότι δεν δέχεται να του μεταγράψει τέτοιο συμβόλαιο. Του λέει ότι ίσως να το δεχόταν αν ήταν ένας ο ιδιοκτήτης....

Link to comment
Share on other sites

"κενο" ειναι αυτο που εχει κατω απο τα μαλλια του...αν εχει μαλλια...🤬

ετσι να του πεις....

βρε παιδια μου, εγω εχω ενα μαγαζι και ενα αυτος, με  ξεχωριστα ΚΑΕΚια και ολες τις ομορφιες που λεει ο νομος.

γκρεμισαμε τον μεσοτοιχο και τα νοικιασαμε, όπως λεει το τυπικο του νομου,

Τακτοποιήσαμε την καθαιρεση  με " λειτουργικη συνένωση"

και καθε ενας εχει το δικο του με παρατηρηση οτι επικοινωνουν και εχει τακτοποιηθει η καθαιρεση.

Πεθαινει αυτος...[γκρρρρ]

οι κληρονομοι του τι σκ#τα  θα αποδεχθουν

το ενα -που ειχε

ή δγιό που λεει ο τύπος αυτος?

ή

μου χρωσταει καποιος  που εχει το ίδιο θεμα...

...  του βγαζω αποφαση... του κανω κατασχεση   σε ενα ή σε δγιό???

υγ

δλδ αν ειχες λειτουργικη  συνενωση σε ΟΙ μεταξυ ξεχωριστων οικοπεδων, μπορει και να σου ελεγε "πρωτα πρεπει να γκρεμίσεις  τις πολυκατοικιες..."
 

https://www.michanikos.gr/forums/topic/2227-συνένωση-καταστημάτων/page/10/

 

Edited by dimitris GM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους μας.

Διαμέρισμα - Οριζόντια ιδιοκτησία σε οικοδομή, έχει επεκταθεί 2τμ εις βάρους του κοινόχρηστου διαδρόμου και έχει πάρει μέσα έναν φωταγωγό 1τμ που δεν κατασκευάστηκε ποτέ.

Οικοδομή προ του 75, απο κατασκευής της οικοδομής και οι 2 παραβάσεις.

Απ' όσα ξέρω μέχρι σήμερα τακτοποιώ ως Υ.Δ. τα 2τμ+1τμ.

Ερώτηση 1: Με τις αλλαγές στον ν4759/2020, χρειαζεται να παρω και συναινεση;

Σύμφωνα με το Άρθρο 5α, αφού είναι "επέκταση της Ο.Ι" καταλαβαίνω πως δεν απαιτείται όπως ίσχυε μέχρι τώρα.

Αλλά με το Άρθρο 9, καταλαβαίνω ότι απαιτείται συναίνεση >50% ή κάνω κάπου λάθος και οι επεκτάσεις του Άρθρου 8 καλύπτουν και τις επεκτάσεις Ο.Ι του Άρθρου 5;

Ερώτηση 2: Εφ' όσον έχω εκ των πραγμάτων αλλαγή στο περίγραμμα, πρέπει να δηλώσω και την Δ.Δ  σύμφωνα με το Άρθρο 8 της παρ. 100; Εκεί λέει (αν πάω με όσα λέει η Εγκύκλιος 2 ότι δεν απαιτείται συναίνεση, αλλά πρέπει υποχρεωτικά να δηλωθεί και ως Δ.Δ)

Μπερδεύτηκα!

Link to comment
Share on other sites

α] σε ό,τι αφορα την εγκ. 2, την ξεχνας εντελως

αρα "μισο"μπερδεμα...παει.

β] για αυτα που  ρωτας, ολα  ειναι εδω, και περιλαμβανται στην παρ. 5 επ. οπως ισχυει σημερα.

Με απλη συγκριση "πρωην" και "νυν"  παει και το αλλο μισο..... μπερδεμα

 

https://www.michanikos.gr/forums/topic/50391-αρθρο-098-ν-449517-αυθαίρετες-κατασκευές-σε-κοινόκτητο-ή-κοινόχρηστο-χώρο/page/124/?tab=comments#comment-1093884

υγ

αν βγαλεις και την παρ. 8 που ειναι ιδια και αφορα σε περιεργες καταστασεις....

γινεται "ευκολακι"😃

 

μετααα, αρχιζουν τα   δυσκολα..

τοτε ειναι  που πας στην ...Πυθια...😁

εδιτ.

η οποια απηντησεν τοις απεσταλμενοις:


"σαφης νομος ου μπερδεμενος"
 

 

τα λεμε

 

 

Edited by dimitris GM
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.