Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε οριζόντιες ιδιοκτησίες


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, 

σε οικοδομή με έναν όροφο και ισόγειο εντός παραδοσιακού οικισμού και εντός ιστορικού τμήματος αυτού έχω αναλάβει την τακτοποίηση. Στο κτίσμα έχει γίνει σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας. Στο σύστημα αυθαιρέτων υπέβαλα 2 δηλώσεις. Από το Νεότερων μνημείων πήρα έγκριση υποβάλλοντας Αρχιτεκτονικά για το συνολικό κτίσμα. Από το Ν.Μ. πήρα έγκριση. Μετά υπέβαλα αίτηση στο ΚΕΣΑΜΑΘ το οποίο επέβαλε εργασίες μόνο για το ισόγειο. Η υπάλληλος μας είπε πως δεν μπορεί να δοθεί θετική γνωμοδότηση για να υπαχθεί η οριζόντια του πρώτου ορόφου, παρά μόνο όταν ολοκληρωθούν οι εργασίες στο ισόγειο για την αποκατάσταση της μορφολογίας των όψεων. Έχει κανένας σχετική εμπειρία; Από την στιγμή που έχουμε δυο διαφορετικές ιδιοκτησίες, δεν θα έπρεπε να προχωρήσει η τακτοποίηση στον ένα τουλάχιστον όροφο;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επειδή 1η φορά μου έτυχε να ελέγξω μεζονέτα με χώρο αποκλειστικής χρήσης ήθελα να ρωτήσω αν τελικά πρέπει να προβαίνουμε ή όχι στον έλεγχο της αποκλειστικής χρήσης.

Από ότι κατάλαβα μερικοί λένε "ΝΑΙ" διότι ο χώρος αποκλειστικής χρήσης θεωρείται κάτι σαν παρακολούθημα της οικίας ενώ άλλοι λένε "ΟΧΙ" διότι θεωρείται κοινοχρηστος - κοινόκτητος χώρος οπότε εξαιρείται του ελέγχου.

Το ολο θέμα προέκυψε γιατί ο χώρος αποκλειστικής χρήσης περιλαμβάνει προκήπιο και εντός του συγκεκριμένου προκηπίου υπάρχει κλειστός χώρος 1,5τμ περίπου στον οποίο βρίσκονται οι μετρητές ηλ. ρευματος των μεζονετών του συγκροτήματος αλλά ο χώρος αυτός βρίσκεται εντός προκηπίου και  είναι κατηγορία 5 και δεν τακτοποιείται δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Λόγω μεγαλύτερης δημοφιλίας του εδώ θέματος αποφάσισα να αναρτήσω και εδώ την ερώτησή μου, καθότι σχετική με οριζόντιες. Για να μην επαναλαμβάνω το κείμενο την παραθέτω με παραπομπή στην αρχική δημοσίευση, προσδοκώντας τα σχόλια των συναδέλφων που έχουν την πρόθεση να σχολιάσουν (σε εκείνο το θέμα για λόγους συνοχής της συζήτησης).

 

Link to comment
Share on other sites

Διόρθωση τυχόν συντελεστών που διαφοροποιούνται λόγω νέου ιδιοκτήτη οι οποίοι επηρεάζουν τον υπολογισμό του προστίμου (πχ. ειδικές συνθήκες, κύρια και μοναδική κατοικία) δεν μπορεί να εφαρμοστεί, εκτός εάν εκδοθεί σχετική νομοθετική ρύθμιση".

δες εδω....τα λεει ολα...

https://www.michanikos.gr/forums/topic/52253-ν-449517-αλλαγή-στοιχείων-ιδιοκτήτη-δήλωσης-λόγω-θανάτου-αρχικού-εντολέα/

αυτο που δεν καταλαβα ειναι πώς   "παράλληλα έγινε "σύσταση οριζοντίoυ ιδιοκτησίας εκ διαθήκης" 

Εκτος εάν εγινε απλη αναφορα και τα χιλιοστα θα κατανεμηθυν μετα την τακτοποιηση

[απο όσα θυμαμαι, εχουν καποια σχετικη οδηγια οι συμβ/φοι]

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη θα ήθελα αρχικά να σε ευχαριστήσω ιδιαίτερα που βρήκες τον χρόνο να απαντήσεις, καθώς είναι το νομικό πλαίσιο που με προβληματίζει κυρίως και κατ' επέκταση το τεχνικό. Θα σταθώ αρχικά στην μωβ παρατήρησή σου καθώς δεν το έχω και εγώ ξανασυνατήσει. Το συμβόλαιο που μου έδωσαν έχει τον εξής τίτλο:

IMG_20210420_072535.jpg.921797cc35344bf7b993d48e50db28df.jpg

και πιο κάτω στο κείμενο περιγράφει με λίγα λόγια ότι από την διαθήκη του αποβιώσαντα προκύπτει ότι ο ισόγειος όροφος δίνεται στο ένα παιδί "με ποσοστό 70% στο όλο ακίνητο" και ο 1ος όροφος στο άλλο παιδί με "ποσοστό στο όλο ακίνητο 30%". Μου είχε κάνει εντύπωση δε, όταν το διάβασα ότι δεν προσδιορίστηκαν τα χαρακτηριστικά Ι1, Α1 κλπ. που συναντούσα σε άλλες συστάσεις για τις οριζόντιες, αλλά όπως μου είπε η συμβ/φος -και το δέχομαι- δεν έχει σημασία. Πάντως, βλέπεις κάποιον λόγο που να μην καθιστά τη σύσταση "ενεργή-ουσιαστική" με την παραπάνω πράξη και άρα δεν είμαι ούτως ή άλλως υποχρεωμένος να τη λάβω υπόψη μου στην ολοκλήρωση της τακτοποίησης, η οποία εκκίνησε με την αντιμετώπιση του ακινήτου ενιαία ως μια ιδιοκτησία;

Κατ'επέκταση στο τεχνικό κομμάτι, αυτό που με ενδιαφέρει είναι αν μπορώ να συνεχίσω την τακτοποίηση για όλο το ακίνητο, χωρίς να υπολογίσω διαφορετικά ποσοστά υπέρβασης για κάθε όροφο, όπως διαμορφώνονται πλέον στην παραπάνω συμβ. πράξη. Έχω διαβάσει τις προηγούμενες σελίδες που περιλαμβάνουν και την ανάρτηση που παραθέτεις για την οδηγία του ΤΕΕ και επισημαίνοντας αυτό που είχες γράψει παλιότερα:

Παράθεση

 

η γνωμη μου ειναι η εξης:

Εφοσον εχουν δοθει ολα τα εγγραφα και εχει υπογραψει ο ιδιοκτητης και εχει πληρωθει το παραβολο,

υπαρχει πλεον μια οιονει συμβαση με το ΤΕΕ [σαν "διαχεριστή-διεκπεραιωτη"  της συμβασης τακτοποιησης].

Ο θανατος του ιδιοκτητη,  δεν καταλύει την "συμβαση"  αυτη,

αλλά εχει σαν αποτελεσμα να ερχονται οι κληρονομοι του και να  συνεχιζουν την συμβαση,

με ολους τους ορους και τις προυποθεσεις και τους μειωτικους της αρχικης -και ισχυρης- συμβασης.

 

σκεφτόμουν να το ακολουθήσω. Το μόνο που δεν ισχύει είναι το μπλε, καθώς έχω μόνο την ανάθεση από τον αρχικό ιδιοκτήτη και όχι την υπεύθυνη δήλωση, αν έχει σημασία. Παρεπιπτόντως, ειδικές συνθήκες για εκπτώσεις κλπ. δικαιώματα δεν εφαρμόζονται στον πρώην ή στους νυν ιδιοκτήτες, για να με απασχολεί.

Edited by tettris
Link to comment
Share on other sites

 υπαρχει μια  σχετικη εγκυκλιος της συντονιστικής ...δεν κατεβαίνει  λογω αναβαθμισης.

Ωστοσο, αφου εγινε και συσταση, προφανως "κατι" γραφει εκει η συμβ/φος ως προς τον  χρονο υποβολης βεβαιωσεων...και απο ποιόν.

Αρα, για να μην το μπερδεψουμε το θεμα με "υποθεσεις", μιλάς  και μαζι της.

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ θερμά και πάλι για την ανταπόκριση! Μπορείς σε παρακαλώ να προτείνεις τι ακριβώς να ρωτήσω τη συμβολαιογράφο; Την πράξη αποδοχής/σύστασης την έχω μπροστά μου πάντως. Τί συγκεκριμένα είναι το "κάτι" που πρέπει να αναζητήσω σε αυτή; Μπορείς λίγο να με κατατοπίσεις για το πώς το σκέφτεσαι;

Την εγκύκλιο (ένα αρχείο word, αν εννοείς για το απόσπασμα που αναφέρεις) τη βρήκα σε κάποιο σάιτ και δεν γράφει κάτι περισσότερο ως προς το θέμα που το αναφέρει ως "Αλλαγή ιδιοκτήτη λόγω μεταβίβασης και μεταφορά δήλωσης".

Αυτό είναι (το μετέτρεψα σε pdf):

faq_nov_2013.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλημέρα και Χρόνια πολλά
 
Θα ήθελα την γνώμη σας για μια περίπτωση αυθαίρετου ακινήτου που θέλω να εντάξω στο Ν.4495/17.
 
Το εν λόγω ακίνητο βρίσκεται σε οικισμό και αποτελείτε από:
 
1 Ισόγεια κατοικία με Η/Χ (κατασκευή προ του 75)
2 Ισόγειες αποθήκες   (κατασκευή προ του 55)
3 Ισόγειο λεβητοστάσιο (κατασκευή προ του 75)
 
Το 2007 έγινε αποδοχή κληρονομιάς από τους σημερινούς ιδιοκτήτες και ταυτόχρονα στο ίδιο συμβόλαιο έγινε σύσταση οριζοντίου εκ διαθήκης (50% ποσοστό επί του οικοπέδου ο καθένας και σύσταση δύο οριζοντίων 20 και 60 τ,μ περίπου) . Η σύσταση και εν γενει ο τίτλος εμφανίζει μόνο την ισόγεια κατοικία (αγνοεί τις ισόγειες αποθήκες, το λεβητοστάσιο καθώς και τμήμα την ισόγειας κατοικίας )
 
Παρ' όλα αυτά είναι αποδεδειγμένο ότι αυτά υφίσταντο ήδη από το 1975 στο σύνολο τους
 
Προβληματίζομαι για το πώς θα δηλώσω τα κτίσματα
Περίπτωση Α
δυο δηλώσεις, μια για κάθε οριζόντια ιδιοκτησία? σε αυτή την περίπτωση πώς βάζω τα κτίσματα που δεν δηλωθήκαν? ως παρακολουθήματα με ποσοστό εξ αδιαιρέτου το καθένα? και πώς αυτά θα εμφανίζονται στην κάθε δήλωση (αφού η κάθε μια δήλωση θα έχει ποσοστό 100% που αφορά την οριζόντια ιδιοκτησία)
 
Περίπτωση Β
μια δήλωση με όλα τα κτίσματα και ποσοστό  50% το καθένα κάνοντας μνεία για την σύσταση που έχει γίνει το 2007 και δηλώνοντας και 1 λοιπή παράβαση για συνένωση ιδιοκτησιών η μη υλοποίηση σύστασης?
 
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας περιμένω της γνώμη σας
Link to comment
Share on other sites

δεν λες τι εκαναν με την συσταση και αν και πώς τα διενειμαν με βαση την διαθηκη

 Κατα τα λοιπα,

απαιτειται τροποποιηση της δηλωσης φορου κληρονμιας, νεα συσταση και καθε ενας να δοσει εντολη για τακτοποιηση σε αυτο που παιρνει ξεχωριστα.

Και αλλη δηλωση απο κοινου για οσα-τυχόν - παιρνουν "κοινα"

ΜΙλας με τον συμβ/φο

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κάτοψη


Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Στην σύσταση παίρνει ο ένας ιδιοκτήτης το γραμμοσκιασμένο πράσινο τμήμα της οικίας και ο άλλος το γραμμοσκιασμένο κόκκινο τμήμα της. αμφότεροι με ποσοστό 50% επί του οικοπέδου

όλα τα υπόλοιπα κτίσματα δεν εμφανίζονται στο επισυναπτόμενο τοπογραφικό του συμβολαίου ούτε αναφέρονται σε αυτό (το οποίο παρεμπιπτόντως τιτλοφορείτε "Δήλωση αποδοχής κληρονομιάς & κανονισμός οικοδομής" και μεταγράφεται στο υποθηκοφυλακείο με τρία πιστοποιητικά μεταγραφής, ένα ως σύσταση οριζοντίου, ένα ως αποδοχή κληρονομιάς και ένα ως κανονισμός)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.