Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε οριζόντιες ιδιοκτησίες


Recommended Posts

Το 2007 μπορει να εκαναν ό,τι ήθελαν...αλλά ηθελα ναξερα  ποιανού ιδεα ηταν να δηλωσουν μονον τα πρασινα και τα κοκκινα

και να αφησουν τα υπολοιπα επ΄εξω...παραπονούμενα.

Και στο κτηματολογιο τι δηλωσαν?

Στο Ε9 τί?

Το ξερουν οτι  στον Δημο τους περιμενουν  αναδρομικα...;

όπως προειπαμε,

θα τα ξανακανουν ολα απο την αρχη.

εσυ δεν δινεις καμμια βεβαιωση

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σε όλους

Σε διώροφη πολυκατοικία δύο ιδιοκτητών με σύσταση, όπου κάθε όροφος ανήκει σε ένα εκ των δύο η μοναδική παράβαση είναι επέκταση εξώστη σε όλους τους ορόφους, που ρυθμίζεται με την παρ. 5 του αρθρου 100 (αναλυτικός). Θα μπορούσε να γίνει μία κοινή δήλωση με μία λοιπή παράβαση, ή θα απαιτούνταν δύο λοιπές παραβάσεις (μία ανά ιδιοκτησία)?    

Link to comment
Share on other sites

@nikolaras

Θα γίνει μία δήλωση και o αριθμός των παραβάσεων θα προκύψει από το πηλίκο του συνολικού προϋπολογισμού δια του ποσού των 15.000 ευρώ (προφανώς, μία παράβαση).
Είτε πας με κατηγορία 3 (υπέρβαση έως 20%) είτε με αναλυτικό, το πρόστιμο είναι 250 ευρώ.

Edited by Enigmatic
  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

@Enigmatic

Ευχαριστώ για την απάντηση. Θεωρώ ότι έγινε κατανοητό, ότι το ερώτημα δεν αφορούσε το ύψος του προϋπολογισμού, αλλά την απαίτηση ή όχι να γίνει μία δήλωση ανά ιδιοκτήτη.

Link to comment
Share on other sites

Επιτρέψτε μου όμως εμένα να διαφωνώ! Η' μία δήλωση με δύο παραβάσεις (μια για κάθε διαμέρισμα) ή δύο δηλώσεις (μια για κάθε διαμέρισμα).

Προσοχή!!!! Αν επιλεγεί η πρώτη περίπτωση, τότε ελέγχονται και όλοι οι κοινόχρηστοι χώροι του ακινήτου και συμπεριλαμβάνονται απαραιτήτως στη δήλωση και οι όποιες αυθαιρεσίες αυτών.

P.S. Προσοχή 2! Εσάς δεν σας νοιάζει τι θα πληρώσει συνολικά ο ιδιοκτήτης, αλλά το πως εσείς "θα στρώσετε για να κοιμάστε μια χαρά.....".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ιάσονα καλησπέρα. Συμφωνώ ότι στην πρώτη περίπτωση θα συμπεριληφθούν και οι κοινόχρηστοι χώροι αφού ελέγχεται όλο το κτίριο. Αυτό που έχει σημασία είναι αν χρεώνονται δύο παραβάσεις ανεξαρτήτως ποσού προϋπολογισμού.

Edited by nikolaras
Link to comment
Share on other sites

Κατ' εμέ η κάθε ΟΙ εξετάζεται ξεχωριστά.... Βγαίνουν οι αυθαιρεσίες της... Δημιουργείται ο αναλυτικός προϋπολογισμός κ.λπ. Και τσουπ η μία της παράβαση με αναλυτικό ή μεάλλα λόγια το 300άρι...

Αλλιώς θα είναι "σαν ο πονηρός μηχανικός να κλέβει το κράτος"!!! Βεβαίως, οι ιδιοκτήτες δεν γνωρίζουν, ούτε και οφείλουν να γνωρίζουν.... Εγώ δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά, για το πως δύναται ν' αντιδράσει ένας μελλοντικός ελεγκτής....

Εσύ το βάζεις;

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Κατ' εμέ η κάθε ΟΙ εξετάζεται ξεχωριστά.... (To ίδιο και οι "κοινόχρηστοι χώροι του ακινήτου"). Βγαίνουν οι αυθαιρεσίες της... Δημιουργείται ο αναλυτικός προϋπολογισμός κ.λπ. Και τσουπ η μία της παράβαση με αναλυτικό ή με άλλα λόγια το ένα 300άρι... Άλλο ένα η άλλη ΟΙ κι ένα τρίτο οι κοινόχρηστοι.... (χέσε μέσα δηλαδή)!

Αλλιώς θα είναι "σαν ο πονηρός μηχανικός να κλέβει το κράτος"!!! Βεβαίως, οι ιδιοκτήτες δεν γνωρίζουν, ούτε και οφείλουν να γνωρίζουν.... Εγώ δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά, για το πως δύναται ν' αντιδράσει ένας μελλοντικός ελεγκτής ή έστω μηχανικός αγοραστή του διαμερίσματος κ.λπ. ...

Εσύ το βάζεις;

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Αν οι οριζόντιες ιδιοκτησίες ανήκουν σε ένα ιδιοκτήτη θεωρώ ότι μπορούν να εξετασθούν συνολικά. Το ερώτημα μου αφορά δύο διαφορετικούς ιδιοκτήτες. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ό,τι είχα να παραθέσω το έκανα....

Συμπληρωματικώς σημειώνω ότι, ο νόμος δεν ξεχωρίζει τους ιδιοκτήτες, δηλαδή, δεν λέει εσύ αφού είσαι ένας βάλε μαζί όσες ΟΙ έχεις κι εσείς που είστε πολλοί να μην τις βάλετε κ.λπ. .... Λέει, μπορείτε να κάνετε ό,τι θέλετε και σας αρέσει, αρκεί να το κάνετε σωστά και νόμιμα, στηριζόμενοι σε αυτά ακριβώς που αναφέρονται στο "σώμα" μου (ο νόμος το λέει αυτό)... Όλα τα υπόλοιπα είναι "σαχλαμαρίτσες" και αυτοσχεδιασμοί!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.