Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε οριζόντιες ιδιοκτησίες


Recommended Posts

Έκαναν κοινή δήλωση ναι'. Στη πιλοτή έκαναν μια γκαρσονιέρα 40 τ.μ. Δεν έκαναν όμως αλλαγή της σύστασης. Έχουν σκοπό να κάνουν μετά την τακτοποίηση.

Ευχαριστώ για την απάντηση

Edited by Pavlos33
Έγινε διαγραφή παράθεσης του αμέσως προηγούμενου μηνύματος & Διόρθωση τονισμού (βλ. κανόνες συμμετοχής)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Yποθέτω ότι, με αυτή την κοινή δήλωση, έχουν ρυθμιστεί και οποιεσδήποτε άλλες αυθαιρεσίες επί των κοινόχρηστων χώρων του ακινήτου....

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

με οικοδομική άδεια του 1974 έπρεπε να κατασκευαστεί δυόροφη οικοδομή με αδιαμόρφωτο το ισόγειο

κατά τη διάρκεια της κατασκευής ( 1974 ) δημιουργήθηκαν οι εξής παραβάσεις

1) μεγάλωσε η οικία κατά 5 τετραγωνικά καθώς και δεν δηλώθηκε μια αποθήκη που υπήρχε

2) διαμορφώθηκε το ισόγειο απο αδιαμόρφωτο σε σπίτι και μαγαζί

όλα τα παραπάνω εφόσον είναι πριν το 1975 μπαίνουν σαν κατηγορία 1 (και ίσως ένα ξεχωριστό πρόστιμο για την αυθαίρετη αλλαγή χρήσης του μαγαζιού αν απαιτείται)

 

η ερώτηση είναι η εξής .

ο ιδιοκτήτης το 2010 (προ νομιμοποιήσεων) χώρισε με οριζόντια τον πάνω από τον κάτω όροφο.

εγώ προχωρώ σαν μια νομιμοποιήση όλων των αυθαιρεσιών ή είναι δύο ξεχωριστές περιπτώσεις ??

Link to comment
Share on other sites

Εκτιμώ ότι αναφέρεσαι σε τακτοποίηση και όχι σε νομιμοποίηση.

Καταρχάς έχοντας σύσταση οριζόντιων ιδιοκτησιών θα πρέπει να κάνεις μια ξεχωριστή δήλωση για κάθε οριζόντια, εφόσον η μια βγαίνει κατηγορία 1 προ 75. Αν όμως η επικρατούσα χρήση του κτιρίου (δηλαδή το ισόγειο κατάστημα βγαίνει μεγαλύτερο από τον όροφο), είναι κατάστημα, τότε δεν μπορείς να κάνεις χρήση κατηγορίας 1, ασχέτως εάν οι παραβάσεις έγιναν το 1974. Θα πρέπει αναγκαστικά να βάλεις κατηγορία 2. Αν και ο νόμος το επιτρέπει, συστήνω να μην προτιμάς κοινές δηλώσεις σε κτίρια με ΠΣΟΙ και να κάνεις ξεχωριστές για κάθε οριζόντια.

Οι αυθαιρεσίες στους κοινόχρηστους χώρους, οικοπέδου ή κτιρίου θα γίνουν με ξεχωριστή δήλωση, εκτός και αν ο ιδιοκτήτης σου έχει δηλώσει ότι οι αυθαίρετες κατασκευές εντός Κ.Χ (π.χ στο οικόπεδο) χρησιμοποιούνται από το ισόγειο ή τον όροφο, οπότε θα τις ενσωματώσεις σε κάποια από τις δυο δηλώσεις. Αν όμως έχεις μια αυθαίρετη κατασκευή (πχ αποθήκη ή κάποιο λεβητοστάσιο) στον ακάλυπτο και οι ιδιοκτήτες θέλουν να ανήκει εξ αδιαιρέτου σε όλους, τότε θα κάνεις μια ακόμη δήλωση για ρύθμιση αυθαιρεσιών σε Κ.Χ.

Οπωσδήποτε να λάβεις το σύνολο των εγκεκριμένων σχεδίων από την Πολεοδομία, προκειμένου να μπορείς να συγκρίνεις με τα πολεοδομικά μεγέθη (δόμηση, κάλυψη και ύψος) και να κρίνεις και το σύννομο θέσης της οικοδομής. Εξυπακούεται ότι θα πρέπει να έχεις στα χέρια σου την σύσταση Ο.Ι και τα σύνοδα αυτής σχέδια.

Το αδιαμορφωτο ισόγειο θα πρέπει να δεις αν είχε συμπεριληφθεί στη δόμηση. Αν είχε, τότε έχεις παράβαση αναλυτικού, για τις εργασίες διαρρύθμισης. Δες και το Ε9 να δεις με ποια χρήση δήλωναν το ισόγειο. Λογικά δεν θα έχουν αλλάξει μετά την Π.Σ.Ο.Ι του 2010. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

καταρχάς σε ευχαριστώ για την ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΤΙΚΟΤΑΤΗ απάντηση σου και θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι ακόμα

επιτρέπεται να κάνω τακτοποίηση μόνο στην μια οριζόντια (τον όροφο ο οποίος και είναι δηλωμένος οικία ) και όχι στο ισόγειο ( άλλη οριζόντια ) και στους κοινόχρηστους χώρους και τις κατασκευές που βρίσκονται σε αυτούς ? ( τους κοινόχρηστους χώρους στο ισόγειο καθώς και τις κατασκευές τους θα τους χρησιμοποιήσει ο ιδιοκτήτης της ισόγειας οριζόντιας )

Edited by Pavlos33
διαγραφή παράθεσης του αμέσως προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

Επιτρέπεται (και συστήνεται όπως προανέφερα) να κάνεις μια δήλωση για κάθε οριζόντια ιδιοκτησία και βεβαίως, οπωσδήποτε ξεχωριστή δήλωση για κοινόχρηστους. Αν ο ιδιοκτήτης για δικούς του λόγους δεν θέλει πλήρη ρύθμιση στο ακίνητο, μπορείς να κάνεις δήλωση μόνο για το διαμέρισμα του α΄ορόφου. Όμως, επειδή θα έχουμε κάποια στιγμή και την ΗΤΚ και συνήθως αυτή θα γίνεται από τον μηχανικό της δήλωσης, καλό είναι να τον πείσεις να τακτοποιηθεί το ακίνητο ολοκληρωτικά και υπενθύμισέ του ότι κάθε χρόνο το πρόστιμο αυξάνει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 14/5/2021 at 1:34 ΜΜ, nik said:

@dimitris GM δεν κατάλαβες τι ρωτάω.

Είμαι εντός νομίμου όγκου. Είμαι από αρχική κατασκευή αλλά ΔΕΝ είμαι σε όλους τους ορόφους.

Η παρ.9 λέει ότι αν δεν υπάρχου σωρευτικά τα κριτήρια α και β και έχεις το ένα από αυτά (???) πας με δεκαετία ?? ΔΕΝ νομίζω να εννοεί "κάποιο" από αυτά. Εννοεί μάλλον ότι αν έχεις ΜΟΝΟ το β (δηλαδή σε 1όλους τους ορόφους) τότε αρκεί η δεκαετία.

Γιατί το αντίστροφο...δεν βγάζει νόημα. Αν έχεις το (α) δηλαδή από αρχική κατασκευή...που κολλάει η δεκαετία ? 

 

On 14/5/2021 at 11:03 ΠΜ, nik said:

Επειδή λίγο το χασα...

Διαμέρισμα Δ' ορόφου πολυκατοικίας. Έχει καταλάβει τμήμα του κοινόχρηστου κλιμακοστάσιου.

Η επέκταση αυτή είναι από την αρχική κατασκευή αλλά ΔΕΝ είναι σε άλλους ορόφους. Οπότε δεν εμπίπτω 100% στην παρ5 και

1) Για την υπαγωγή στον νόμο πάω παρ.9 και θέλω συναίνεση 50% της πολυκατοικίας ?

2) Για την τροποποίηση της σύστασης. Διαβάζοντας την παρ.7 καταλαβαίνω ότι δεν μπορώ να κάνω μονομερή τροποποίηση γιατί δεν είμαι σε όλους τους ορόφους. Με μπερδεύει όμως το τελευταίο εδάφιο που γράφει 

 Προφανώς με αυτό εννοεί ότι εφόσον ισχύει το (β) της παρ.5 δηλαδή είναι σε όλους τους ορόφους αρκεί να υπάρχει για μία δεκαετία κτλ για να κάνεις μονομερή. Δεν ισχύει το αντίστροφο έτσι ? Δηλαδή εάν είναι από αρχική κατασκευή να μπορείς να κάνεις μονομερή ακόμη αν δεν είναι σε όλους τους ορόφους αρκεί να μην υπάρχει δικαστική απόφαση κτλ ? 

 

Καλημέρα, έχω ακριβώς την ιδια περίπτωση. Τελικά πως το έκανες? Έκανες χρήση της δεκαετίας? στην δική μου περίπτωση η πολυκατοικία είναι 1978 αλλά το οτι η αυθαιρεσία έγινε το 1978 δεν μπορώ να το αποδείξω γιατί στην άδεια βλέπω οτι η οικοδομή πέρασε από έλεγχο 1980 οπότε βάση λογικής τότε δεν υπήρχε η αυθαιρεσία.  Αρα παω με την παρ. 9? και ανοίγω δυο δηώσεις στο σύστημα των αυθαιρέτων( οριζόντιας και κοινόχρηστα) ή μόνο μία?

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη δεν έχει γίνει η τροποποίηση αλλά θα προχωρήσει κανονικά με παλαιότητα και εντός όγκους κτλ με μονομερή τροποποίηση. Μην το αναλύσεις τόσο πολύ με δύο δηλώσεις κτλ. Αυτό με το 78 και το 80 που γράφεις το θεωρώ λίγο υπερβολικό. Εμένα πάντως ήταν από την αρχική κατασκευή 100% γιατί μιλάμε για φρεάτιο ανελκυστήρα (φέροντα οργανισμό).

Link to comment
Share on other sites

νικ

οταν φτασει στην παρ. 10,  για δηλωση φορου μεταβιβασης,

μας λες πως το εκανε...

 [εκτος εάν σου λεει "μην γραψεις πουθενα τη λεξη κοινοχρηστα"...

Link to comment
Share on other sites

ΜΗΝ κάνετε 100 δηλώσεις για ένα ακίνητο. Έχω βαρεθεί να βλέπω δηλώσεις 4495 που πλέον δεν καταλαβαίνει κανείς τι γίνεται πλην του μηχανικού που τις έκανε και αυτός είναι θέμα χρόνου να ξεχάσει τι έκανε. Όσο πιο πολύ αναλύουμε τον 4495 τόσο χάνουμε την ουσία. Η ουσία είναι να τακτοποιηθούν οι χώροι, να μπορούν να μεταβιβαστούν και να μην κλέβουμε στο πρόστιμο. 

Τώρα που είναι το πρόβλημα ένα διαμέρισμα να πάρει ένα κοινόχρηστο κομμάτι δεν καταλαβαίνω. Τι θα γίνει στην εφορία δηλαδή ? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.