Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε οριζόντιες ιδιοκτησίες


Recommended Posts

(χμμ.. προκλητικό σχόλιο από nadgek, χωρίς να συνοδεύεται από ανάλυση της εν λόγω άποψης. Ο Ιάσονας έχει εξηγήσει στο παρελθόν τα επιχειρήματά του. Καλό θα ήταν ανάλογες συζητήσεις να αφορούν και σε αυτά, για να βγάλουμε άκρη)

Προσωπικά ήλπιζα ότι μόνο το παράβολο ειδικά θα μπρούσε να είναι ενιαίο. Αλλά ακόμα και αυτό μπορεί να δημιουργεί μπερδέματα, λόγω των γενικών στοιχείων της δήλωσης, οπότε σιγά το όφελος.

Edited by tettris
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καθόλου προκλητικό σχόλιο....

μια ενημέρωση έκανα, σχετικά με όσα που μου είπαν από το ΤΕΕ, πάνω στο συγκεκριμένο θέμα.

Δεν είναι δική μου γνώμη, απλά μετέφερα αυτά που μου είπαν και μένα τηλεφωνικά, μήπως και διευκολύνω συναδέρφους.

Η πρόθεση μου ήταν καθαρά θετική

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Δεν έκρινα την πρόθεση, αλλά το αποτέλεσμα, εφόσον δεν μετέφερες και πληροφορίες που βοηθούν να διεκπεραιωθούν προβλήματα που εν δυνάμει δημιουργούνται σε μεταβιβάσεις κλπ. όταν γίνεται κοινή δήλωση.

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

μου είπαν από το ΤΕΕ:

  • πως σύμφωνα με το Άρθρο 99, παρ. α: οι ιδιοκτήτες έχουν το δικαίωμα, να υποβάλουν σε 1 δήλωση διαφορετικές Ο.Ι.
  • σύμφωνα με το Άρθρο 96, παρ., όταν οι ΟΙ υπάγονται σε Κατηγορία 1, θέλουν υποχρεωτικά χωριστές δηλώσεις.
  • μετά την περαίωση, για μεταβιβάσεις, δίνουμε χωριστές Βεβαιώσεις Μη Αυθαιρεσίας για κάθε ΟΙ, που τακτοποιήσαμε με 1 Δήλωση

 

 

 

  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, nadgek said:

μου είπαν από το ΤΕΕ:

  • πως σύμφωνα με το Άρθρο 99, παρ. α: οι ιδιοκτήτες έχουν το δικαίωμα, να υποβάλουν σε 1 δήλωση διαφορετικές Ο.Ι.

 

Έχει συζητηθεί το θέμα άπειρες φορές. Ο νόμος θεωρητικά το επιτρέπει. Στην πράξη όμως δεν υπάρχει καμία οδηγία (εγκύκλιος ή νόμος) για τον τρόπο υπολογισμού και συντελεστών σε κοινή δήλωση. Τα προβλήματα που μπορεί να ανακύψουν στο μέλλον δεν θα είναι εύκολο να λυθούν. Παράδειγμα, ένας από τους δυο να σταματήσει να πληρώνει τις δόσεις προστίμου και ο άλλος να μην μπορεί να εκδώσει βεβαίωση μεταβίβασης για την δική του οριζόντια κλπ. Η επικρατούσα άποψη στο παρόν φόρουμ από έγκριτους συναδέλφους είναι να αποφεύγεται η κοινή δήλωση ακόμη και σε Ο.Ι ίδιου ιδιοκτήτη. Δεν συζητάμε καν για κοινή δήλωση σε Ο.Ι διαφορετικών ιδιοκτητών.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν έχω εμπειρία σε ανάλογη περίπτωση, για να γνωρίζω και πως εξελίχθηκε. Ίσως μάλιστα να μην είναι ακόμα η ώρα να γνωρίζουμε τις συνέπειες.

Εύχομαι όπως λες να "διευκολύνεις" τους συναδέρφους και όχι το αντίθετο.

Σημειώνω ξανά ότι η παρέμβαση μου αφορούσε το γεγονός ότι οι πληροφορίες που μας προσέφερες έχουν ξανασυζητηθεί, ενώ τα σημεία που έχει θίξει ο Ιάσονας στο παρελθόν δε νομίζω να έχουν αμφισβητηθεί σε κάποια επιχειρηματολόγηση. Έτσι θέλω να πω δεν "προχωράει" η συζήτηση.

Edited by tettris
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με όσα λες,

για αυτό το έψαχνα εξάλλου.

Το θέμα είναι όταν οι ιδιοκτήτες διαβάζουν στο Ν.4495 ότι μπορούν να δηλώσουν τις ΟΙ τους σε 1 Δήλωση, τι τους λες σαν επιχείρημα

Link to comment
Share on other sites

τους λες αυτο

 αλλο η -κοινη - αιτηση, αλλο οι -ξεχωριστες - βεβαιωσεις.
Άρθρο 99
Δικαιολογητικά υπαγωγής αυθαίρετης κατασκευής ή αυθαίρετης αλλαγής χρήσης στις διατάξεις του παρόντος
Στις περιπτώσεις περισσοτέρων αυθαιρέτων κτιρίων ή/και αυτοτελών διηρημένων ιδιοκτησιών στο οικόπεδο/γήπεδο ο
ιδιοκτήτης ή οι συνιδιοκτήτες μπορούν από κοινού να υποβάλλουν μία ή περισσότερες αιτήσεις υπαγωγής αυθαιρέτων. Το
γεγονός αυτό δεν επηρεάζει τον αριθμό των βεβαιώσεων μηχανικού που τυχόν θα απαιτηθούν για τη σύνταξη
συμβολαιογραφικών πράξεων, επισημαίνοντας ότι για κάθε αυτοτελή και διακεκριμένη οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία
συντάσσεται χωριστή βεβαίωση μηχανικού.

Εξουσιοδοτημένος μηχανικός εισάγει στο πληροφοριακό σύστημα του παρόντος τα στοιχεία και δικαιολογητικά που αφορούν
την αυθαίρετη κατασκευή ή την αυθαίρετη αλλαγή χρήσης, συμπληρώνοντας τα φύλλα καταγραφής σύμφωνα με το Παράρτημα
A και τις ρυθμίσεις των επομένων άρθρων.κλπ...


  Και εαν προκειται για οικογενειακη οικοδομη, τα πραγματα θα πανε καλα...

Αν προκειται για διαφορετικους συνιδιοκτητες

το αποφευγουμε παντοτε.

Δυσκολα θα βρεις 10-15 συνιδιοκτητες να συμφωνήσουν και να αναθεσουν απο κοινου.

[ενας απο τους λογους ειναι οτι, θα εμφανισθουν αυθαιρεσιες που δεν φαινονταν μεχρι σημερα  και δεν υπολογιζονταν στις  δαπανες κοινοχρηστων,]

Πληγες ανοιγεις.

[υγ

εδω στο φορουμ εχουν αναφερθει τρεις ολες κι ολες  τετοιες περιπτωσεις, μικρων οικογενειακων οικοδομων]

 

 

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, Didonis said:
18 λεπτά πριν, nadgek said:

.... τους λες σαν επιχείρημα

Ας υπογράψουν μόνοι τους την δήλωση.

Ή ψάχνεις αυτά που έχει εξηγήσει σε προηγούμενες σελίδες ο Ιάσονας και τους τα μεταφέρεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.