Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε οριζόντιες ιδιοκτησίες


Recommended Posts

2 λεπτά πριν, Equalizer said:

Για την κατηγορία 1 (κτίρια με επικρατούσα χρήση κατοικία προ 1975) η δήλωση υποβάλλεται υποχρεωτικώς ανά διηρημένη ιδιοκτησία.

Oκ κατάλαβα ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η αλήθεια είναι ότι έχω την περιέργεια να μάθω γιατί κα-ποιος/ποια/ποιοι/ποιες καταψηφίζει/ουν αναρτήσεις (και μάλιστα διαφορετικών μεταξύ τους απόψεων) χωρίς περαιτέρω εξηγήσεις. Το να ψηφίζει κανείς θετικά μια άποψη είναι προφανές ότι συνεπάγεται τη συμφωνία του με αυτή. Η αντίθετη ενέργεια ωστόσο χωράει νομίζω και ένα επιπλέον σχόλιο, για να μαθαίνουμε και οι υπόλοιποι ποια ακριβώς είναι η διαφωνία.

Edited by tettris
  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

On 17/2/2022 at 12:39 ΜΜ, nadgek said:

Το θέμα είναι όταν οι ιδιοκτήτες διαβάζουν στο Ν.4495 ότι μπορούν να δηλώσουν τις ΟΙ τους σε 1 Δήλωση, τι τους λες σαν επιχείρημα

Εγώ τους λέω ότι σε περίπτωση μεταβίβασης (σε παιδί ή πώληση) καλύτερα ο καθένας να έχει τα δικά του έγγραφα και να μην μπλέκεται με τον άλλο. Για συντελεστές κλπ τα αντιμετωπίζεις σαν να ήταν ξεχωριστές δηλώσεις. Δλδ είτε μια κάνεις είτε 100 πρέπει να βγει το ίδιο πρόστιμο.

Για αυτό που έγραψες πιο πριν:

"Και μάλιστα 1 Λοιπή Παράβαση και 1 Φύλλο Καταγραφής Κατηγορίας 3, μπορούν να καλύψουν ταυτόχρονα και τις 2 ΟΙ."

Όταν ήμουν πιο νέος κ πήγαινα ακόμα στο help desk μου είχαν πει πολλές φορές το αντίθετο.

Γενικά πιάσε το αυγό κ κούρευτο, γράψε το ΤΕΕ εκεί σε γράφει κ αυτό. Το μόνο εργαλείο που έχουμε είναι ο νόμος. Συμπαθέστατα τα παιδιά στο help desk, αλλά μια απλή προφορική άποψη είναι. Το συγκεκριμένο θα είχε πλάκα να το βρίσκαμε σε καμμία Ε/Α να δούμε τι λένε κ γραπτά.

Για την κατ3, θα μπορούσε να πάει κ για τις 2 ΟΙ μόνο για μετακίνηση κτιρίου, κατά τη γνώμη μου, το οποίο πάει κάλλιστα κ σε μια δήλωση επί κοινοχρήστων.

 

Edited by zazeng
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται τακτοποίηση σε χώρο αποκλειστικής χρήσης (επέκταση διαμερίσματος στο δώμα) σύμφωνα με την παράγραφο 8 του άρθρου 99.

Για την μονομερή τροποποίηση σύστασης ρωτάει η Συμβολαιογράφος ποια διάταξη πρέπει να εφαρμόσει;

Link to comment
Share on other sites

 

για  εντος του νομιμου ογκου της οικοδομης

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17 ] Επιλογή κατηγορίας αυθαιρέτων κατασκευών - Page 58 - Ν. 4495/17 - Αντιμετώπιση Αυθαίρετης Δόμησης - Michanikos.gr

και εδω

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε κοινόκτητο ή κοινόχρηστο χώρο - Page 124 - Ν. 4495/17 - Αντιμετώπιση Αυθαίρετης Δόμησης - Michanikos.gr

η παρ. 8 αφορα αυθαιρεσιες σε "τμημα" οπου εχει αποκλειστικη χρηση με βαση συμβολαιο.

επομενως παει με την παρ. 8. Δεν απαιτει συναινεση. Θα το συνδυασει με την παρ. 7.

Edited by dimitris GM
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστά, η συμβολαιογράφος ανέφερε την παράγραφο 8. Όμως μου λέει ότι αυτό αφορά στην τακτοποίηση.

Για την τροποποίηση όμως σε ποια παράγραφο πρέπει να στηριχθεί;

Link to comment
Share on other sites

τακτοποιηση κανεις με την 8 [εχει μια..."μικρή ελλειψη " η παρ. 8 ως προς την μονομερη ως προς αυτο]

μονομερη θα κανει με την 7

Δεν βλεπω αλλη διεξοδο.

δες τα ΠΜ

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλήμερα σας

Θέση στάθμευσης υπογείου (οριζόντια ιδιοκτησία) όπως και εμφαίνεται στην σύσταση,

έγινε αποθήκη  η οποία και τακτοποιήθηκε(με διαμερισμάτωση διότι στην άδεια ο χώρος αυτός ήταν κενός-ελεύθερος).

Στο κτηματολόγιο δεν έγινε δεκτή η μονομερής τροποποίηση σύστασης διότι δεν αναφέρεται ρητά στην σύσταση το δικαίωμα μονομερούς τροποποίηση λόγω αλλαγή χρήσης.

Μπορώ να επικαλεστώ το άρθρο 7 ή 8 και να γίνει δεκτή?

Ευχαριστώ πολύ

 

Edited by lancaster13
Link to comment
Share on other sites

ειχες ενα υπογειο χωρο, ενιαιο,   με βαση την αδεια.

Με βαση το συμβολαιο, συστηθηκε ΟΙ σε ενα τμημα αυτου [μάλλον  και άλλα]

Αυτο το "τμημα" αποτελεσε ξεχωριστη ΟΙ με δικα του χιλιοστα.

Στη συνεχεια εγινε ΔΔ....σωστα.

Περαιτερω τροποποιηση της συστασης γιατι να κανεις;

Ειχες ηδη συσταση...

Το μονο που ειχες , επι πλεον, ηταν η αλλαγη χρησης.

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Σωστά μόνο αλλαγή χρήσης από θέση στάθμευσης σε αποθήκη.

Αποφάσισα να κάνω τροποποίηση σύστασης για να είναι όλα τακτοποιημένα.

Πιστεύετε ότι δεν είναι αναγκαίο?

 

Edited by lancaster13
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.