Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε οριζόντιες ιδιοκτησίες


Recommended Posts

Συνάδερφοι καλησπέρα

 

έχω μια περίπτωση από κατασκευής επέκταση διαμερίσματος Ε ορόφου σε φωταγωγό. Η ίδια ακριβώς επέκταση υφίσταται και στον από κάτω Δ όροφο, ενώ όλοι οι υπόλοιποι όροφοι έχουν και αυτοί επέκταση, αλλά στο μισό, όπως στο σχήμα που επισυνάπτω.

(Οι Δ κ Ε όροφοι είναι σε ρετιρέ, οπότε προφανώς είχαν διαφορετική εσωτερική διαρρύθμιση σε σχέση με τους υπόλοιπους, άρα κ διαφορετικό χειρισμό κατά την κατασκευή ως προς το βόλεμα της ντουλάπας...)

 

(Και αυτή) η συμβολαιογράφος θέλει να συντρέχουν σωρρευτικά τα α) κ β)  της παρ.5

Τη ρώτησα αν θα μπορούσα να δώσω βεβαίωση ότι υπάρχει "ίδιας μορφής"/ "ίδιος τύπος" αυθαιρεσίας, αλλά φυσικά είναι κάθετη και θέλει το ίδιο λεκτικό με το β).

 

Καταλαβαίνω ότι όλα τα της πυθίας είναι ρευστά ενόσω είμαστε εν αναμονή εγκυκλίων, αλλά έχει καμία ιδέα κανείς, καθότι ο πελάτης έχει βρει αγοραστή και βιάζεται? (...και δεν είμαι κ τόσο υπέρ της γυψοσανίδας....)

 

 

post-37469-0-56704100-1516974486_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

"(Και αυτή) η συμβολαιογράφος θέλει να συντρέχουν σωρρευτικά τα α) κ β)  της παρ.5

Τη ρώτησα αν θα μπορούσα να δώσω βεβαίωση ότι υπάρχει "ίδιας μορφής"/ "ίδιος τύπος" αυθαιρεσίας, αλλά φυσικά είναι κάθετη και θέλει το ίδιο λεκτικό με το β)."

 

 

Κατ' αρχας η τακτοποιηση ειναι δικη σου ευθυνη, αλλα,  δεν θα "γνωμοδοτησεις"  εσυ τι σημαινει

 "ιδια αυθαιρετη επεκταση"

 

Το προβλημα, ομως,  δεν ειναι μονον  στα σωρευτικα του αρθρου 98.

αλλά

 

Ειναι και στην τροποποιηση της συστασης

-αν απαιτειται να γινει ... και γιατι...

- αν αυτη θα γινει μερικη, δλδ μονον στο ονομα του τακτοποιουντος

-αν θα γινει σε ολες τις ΟΙ

[αλλα καποιες απο αυτες πιθανον  δεν ειναι τακτοποιημενες]

- ή αν θα γινει στο ονομα  μεν  του αυθαιρετουντα,  αλλα θα γινει "απλη επισημειωση" στις μεριδες των αλλων

 

Δυο   χρονια εκλωθαν το νομο...εκαναν διαβουλευση,

αλλαξαν 4-5 επιτροπες..  για να καταληξουμε σε αυτο το εκτρωμα

 

τρεις μηνες περιμενουμε  εγκυκλιο...για πολλα θεματα.

 

υγ

η γυψοσανις δεν εχει καμμια θεση εδω....απλα εσυ θα μπλεξεις  χωρις λογο

και ο πελατης, αν βιαζεται,  ας περιμενει

 

 

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

έχω μια περίπτωση από κατασκευής επέκταση διαμερίσματος Ε ορόφου σε φωταγωγό. Η ίδια ακριβώς επέκταση υφίσταται και στον από κάτω Δ όροφο, ενώ όλοι οι υπόλοιποι όροφοι έχουν και αυτοί επέκταση, αλλά στο μισό, όπως στο σχήμα που επισυνάπτω.
 
Υποθέτω ότι έχεις ελέγξει και το σχέδιο της σύστασης και δεν σου λύνει το πρόβλημα ...
 

 


 

υγ

η γυψοσανις δεν εχει καμμια θεση εδω....απλα εσυ θα μπλεξεις  χωρις λογο

και ο πελατης, αν βιαζεται,  ας περιμενει

 

Δημήτρη, αν απομονώσει με γυψοσανίδα το τμήμα που έχει ενσωματώσει, νομίζω λύνει το πρόβλημα. Δεν είναι ιδανική λύση φυσικά ...

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα, ομως,  δεν ειναι μονον  στα σωρευτικα του αρθρου 98.

αλλά

 

Ειναι και στην τροποποιηση της συστασης

-αν απαιτειται να γινει ... και γιατι...

- αν αυτη θα γινει μερικη, δλδ μονον στο ονομα του τακτοποιουντος

-αν θα γινει σε ολες τις ΟΙ

[αλλα καποιες απο αυτες πιθανον  δεν ειναι τακτοποιημενες]

- ή αν θα γινει στο ονομα  μεν  του αυθαιρετουντα,  αλλα θα γινει "απλη επισημειωση" στις μεριδες των αλλων

 

 

Δημήτρη εννοείς γενικά για τη νομοθεσία.

Και εγώ αδυνατώ να κατανοήσω γιατί χρειάζεται τροποποίηση της σύστασης, ειδικά εφόσον το μόνο που πρόκειται να αλλάξει (σύμφωνα με τα λεγόμενα της συμβολαιογράφου) είναι τα τετραγωνικά του χώρου. Με αυτή τη λογική, γιατί να μην απαιτείται τροποποίηση και στις περιτπώσεις αυθαιρεσιών εντός Ο.Ι. (ημιυπαίθριοι, εξωστες, κλπ)?

 

Υποθέτω ότι έχεις ελέγξει και το σχέδιο της σύστασης και δεν σου λύνει το πρόβλημα ...

 

Ναι, είναι όπως της Ο.Α.

 

και ο πελατης, αν βιαζεται,  ας περιμενει

 

 

Ρε γαμώτο, δεν ξέρω πως καταλήγω να νιώθω πάντα ενοχικά με κάτι τέτοια. Γιατί το διαμέρισμα άλλη αυθαιρεσία δεν έχει, κ οι άνθρωποι ήταν ανυποψίαστοι ότι θα υπήρχε ζήτημα, και μιλάμε για μια μ@λ@κι@ 0,6 τμ., σε πολυκατοικια με μια κατα τα άλλα εντυπωσιακά ακριβή Ο.Α. σε σχέση με τα υλοποιημένα..

Αν δεν υπήρχε η επερχόμενη Ταυτ.Κτιρίου δεν θα είχα το ίδιο κώλυμα

Edited by pardamaskou
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω μέχρι ποιό σημείο έχει το δικαίωμα και την ικανότητα η συμβολαιογράφος να κάνει έλεγχο δικαιολογητικών. (τεχνικών)

Το θέμα είναι συναδέρφισα εσύ τι πιστεύεις για το έν λόγω άρθρο.

Εγώ πιστεύω αυτό εδώ http://www.michanikos.gr/topic/50348-αρθρο-096-ν-449517-κατηγορία-1-αυθαιρέτων-κατασκευών/?p=951094 για το οποίο μάλιστα πήρα και (-1). (αν είναι δυνατόν!!)

Αν και εσύ είσαι σύμφωνη με αυτό , και προχωρήσεις την τακτοποίηση , δεν καταλαβαίνω πως εμπλέκεται η συμβολαιογράφος και αν έχει το δικαίωμα αυτό. Απο την στιγμή που της προσκομίζεις υπογεγραμμένη βεβαίωση έχει το δικαίωμα να την ελέγχει;

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

Απαιτείται πρωτίστως υπαγωγή στις διατάξεις του 4495 για ρύθμιση της αυθαιρεσίας του εν λόγω διαμερίσματος.

Η αυθαιρεσία δηλώνεται ως ΥΔΚΧ κ.λπ. κι απαιτεί τη συναίνεση της πλειοψηφίας των συνιδιοκτητών.

Στη συνέχεια εκδίδεται Βεβαίωση για εγγραφή εμπράγματου δικαιώματος.

Η συμβολαιογράφος δεν έχει απολύτως καμία άμεση ή έμμεση ανάμειξη στον τρόπο υπαγωγής της δήλωσης στον 4495.

Ο μηχανικός τελειώνει τη "δουλειά του", την παραδίδει και μετά ο "καθένας" κάνει τη δική του κι αναλαμβάνει τις δικές του ευθύνες......

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Αν και εσύ είσαι σύμφωνη με αυτό , και προχωρήσεις την τακτοποίηση , δεν καταλαβαίνω πως εμπλέκεται η συμβολαιογράφος και αν έχει το δικαίωμα αυτό. Απο την στιγμή που της προσκομίζεις υπογεγραμμένη βεβαίωση έχει το δικαίωμα να την ελέγχει;

 

εμπλέκεται με την έννοια ότι έπειδη πρόκειται για υπέρβαση δόμησης σε κοινόχρηστο χώρο απαιτείται τροποποίηση της σύστασης (προκειμένου για μεταβίβαση). Η συμβολαιογράφος θα διαβάσει τη δική μου Τ.Ε., όπου, αν εγώ στηρίζομαι για τη ρύθμιση απλώς στην περίπτωση α) της παρ.5, αυτή θα κολλήσει τη διαδικασία και θα μου πει ό,τι και ο Ιάσονας

 

Η αυθαιρεσία δηλώνεται ως ΥΔΚΧ κ.λπ. κι απαιτεί τη συναίνεση της πλειοψηφίας των συνιδιοκτητών.

 

όπου μιλάμε για πολυκατοικία με 20+ ιδιοκτησίες...........

Edited by pardamaskou
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δεν πρέπει να έχει λόγο ο συμβολαιογράφος στον τρόπο υπαγωγής. Αν όμως υπάρχει κατάληψη κοινόχρηστου χώρου, εκτός από την ρύθμιση (με το 51+% συναίνεση συνιδιοκτητών), χρειάζεται και τροποποίηση σύστασης η οποία απαιτεί την σύμπραξη όλων των συνιδιοκτητών. Αν αυτή η σύμπραξη δεν είναι εφικτή (και αν η πολυαναμενόμενη εγκύκλιος δεν είναι ευνοϊκή) τότε η ρύθμιση θα γίνει τσάμπα αφού η μεταβίβαση θα είναι ανέφικτη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

mapost

"Δημήτρη, αν απομονώσει με γυψοσανίδα το τμήμα που έχει ενσωματώσει, νομίζω λύνει το πρόβλημα.

Δεν είναι ιδανική λύση φυσικά ..."

 

Δυστυχως, δεν ειναι "καμμια" λυση

 

Κι αν αυριο, με την ταυτοτητα, ή καποια  αλλη πραξη

απαιτηθει βεβαιωση,

πρεπει να εισαι  "εκει" να ξανακλεισεις την γυψοσανιδα

 

μην μπλεκεσθε χωρις λογο

Αυτα

 

[αν βιαζεται...ας χτισει τον τοιχο κανονικα και με το νομο

Τι εχει/είχε γινει πισω απο τον τοιχο,  δεν ξερεις..]

 

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

εμπλέκεται με την έννοια ότι έπειδη πρόκειται για υπέρβαση δόμησης σε κοινόχρηστο χώρο απαιτείται τροποποίηση της σύστασης (προκειμένου για μεταβίβαση). Η συμβολαιογράφος θα διαβάσει τη δική μου Τ.Ε., όπου, αν εγώ στηρίζομαι για τη ρύθμιση απλώς στην περίπτωση α) της παρ.5, αυτή θα κολλήσει τη διαδικασία και θα μου πει ό,τι και ο Ιάσονας.

 

Αυτό ρωτάω αν έχει αυτά τα δικαιώματα.

Μπορεί να καταλάβει την ΤΕ; Και αν μπορεί ακόμα , έχει το δικαίωμα να κάνει υποδείξεις;

Ο Ιάσονας απλά έχει άλλη άποψη , ισχυρίζεται ότι σωρευτικά ισχύουν και το α) και το β . 

Γράφει όμως πιό κάτω, ότι δεν έχει ανάμειξη η συμβολαιογράφος στην διαδικασία.

 

 

EDIT στο#232

 

dimitris GM

karanus

"Ο Ιάσονας απλά έχει άλλη άποψη , ισχυρίζεται ότι σωρευτικά ισχύουν και το α) και το β .

 

 

Δημήτρη το έγραψα έτσι γιατι στο συγκεκριμένο παράδειγμα της συναδέρφου αυτό είναι το ερώτημα για την συναίνεση η όχι . ( δηλ α)+β)  η [ α) η β)]

Οπότε κατάλαβα ότι αφου το στέλνει για συναίνεση , συμφωνεί με το α)+β)  και όχι με το  α) η β), αφού η δεύτερη περίπτωση δεν απαιτεί συναίνεση.

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.