Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε οριζόντιες ιδιοκτησίες


Recommended Posts

Κατά πρώτον σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Κατά δεύτερον, έχω να σας εκμυστηρευτώ ότι τελευταία που μου τυχαίνουν όλο κάτι τέτοια νιώθω σαν την τρελή μηχανικό που πάει συνέχεια σε κάτι παλιές πολυκατοικίες του 1960 και ψάχνει να βρει αυθαιρεσίες «που δεν υπάρχουν πουθενά» ...θα νομίζει κανείς ότι έχω ψύχωση ....στην πραγματικότητα ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΑ να ήταν όλα νόμιμα και να έδινα απλά μια βεβαίωση:(

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 21/9/2018 at 3:13 ΜΜ, Roukat said:

.................................

Τέλος, έχω θεωρήσει τις δύο αυτές επεκτάσεις σαν υπέρβαση δόμησης με ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 1, ώστε να είναι σαφές και στον συμβολαιογράφο που θα κάνει την τροποίηση της σύστασης και μετά τη μεταβίβαση ότι το διαμέρισμα των  50 τμ έγινε 52 τμ αφού έχει Υπέρβαση δόμησης 2τμ. Δεν έχω βάλει δηλαδή διαφορετική διαμερισμάτωση, όπως θα έβαζα αν είχα άλλη κατηγορία. Το πρόστιμο όπως και να χει 250 € είναι

........................

 

Roukat,

το θέμα αυτό έχει ξανατεθεί παλαιότερα, είναι απαντημένο και επαναλαμβάνω :

α)  Ο όποιος συμβολαιογράφος ΔΕΝ έχει καμία απολύτως αρμοδιότητα στον έλεγχο υπολογισμού του προστίμου και καλά θα κάνει να μην διαστέλλει την ευθύνη του σε γνωστικό αντικείμενο  που ΔΕΝ γνωρίζει και που βεβαίως ούτε ελέγχεται γι΄αυτό.

β) Η τακτοποίηση αυθαιρέτων κατασκευών και χρήσεων <΄75  (αρ.96) ΔΕΝ γίνεται με καταβολή του ειδικού προστίμου αλλά μόνον με του παραβόλου, 250€ ...

  ΔΕΝ περνά μέσα από τον υπολογισμό προστίμου κατά το ΠΑΡΑΡΤ. Α΄ , ...

  και  ΔΕΝ χρεώνεται με Υ.Δ  ούτε για τον ανωτέρω αλλά ούτε και για οποιονδήποτε άλλο λόγο.

γ) Η πληροφόρηση του συμβολαιογράφου και του Ε9 για την επιφάνεια του διαμ/τος γίνεται και οφείλει να γίνεται, όπως παγίως  γινόταν πάντα, από τα σχέδια και το υπόμνημα του υπογράφοντος Μηχανικού ο οποίος αναφέρει εκεί το αρχικό και τελικό εμβαδόν και το πως αυτό προέκυψε.

δ) Το αρχικό (επί ν. 4014) εμπόδιο που δημιουργούσε η ΔΕΗ στην ηλεκτροδότηση τακτοποιημένων κτισμάτων  <75 που δεν ανέφεραν Υ.Δ  (φαινομενικά Επιφ. διαμ. =0 !!!...) έχει αρθεί.

ε) ο καταλογισμός Υ.Δ στα ΚΑΤ1, όπως και  στα  ΚΑΤ3,  θα δημιουργούσε σύγχυση στον υπολογισμό της συνολικής Υ.Δ για την κατηγοριοποίηση των υπολοίπων κτισμάτων εντός του οικοπέδου ΚΑΤ4-ΚΑΤ5 προκειμένου για το περιβαλλοντικό ισοζύγιο.

Καταληκτικά λοιπόν ΔΕΝ θα πρέπει να καταλογίσεις Υ.Δ αλλά να αναφερθείς σχετικά με  το εμβαδόν του διαμ/τος στα σχέδια σου, Τ.Ε κ.λ.π

 

EDIT  --απάντηση στο παρακάτω

Roukat, βεβαίως και θα συμπληρώσεις το Φ.Κ# για τα αυθ. ΚΑΤ1.  Στο συγκεκριμένο Φ.Κ# θα αναφερθείς στης πλατφόρμας τα:

περιγραφή ΟΛΩΝ των παραβάσεων ΚΑΤ1, είδος χρήσης, αλλαγή χρήσης και παλαιότητα, αλλά ΟΧΙ σε ΥΚ,ΥΔ,ΥΥ.

Επιτρεψέ μου δε να διευκρινίσω εδώ ότι η παραπάνω λεπτομερής αναφορά μου δεν υπονοεί για κανέναν συνάδελφο ότι ίσως τάχα δεν γνωρίζει  κάτι από αυτά και  δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση να γίνει στο ελάχιστο αυτή η παρανόηση.   Αναφέρθηκα όμως διεξοδικά και με όλες τις λεπτομέρειες ώστε να υπάρχει αυτή η  στοιχειοθετημένη απάντηση για όποιον τρίτο (ΔΕΗ, συμβ/φο, εφοριακό, φοροτεχνικό- λογιστή κ.λ.π) θα προέβαλε αβάσιμες και καθ΄υπέρβαση αρμοδιότητας και ευθύνης του αντιρρήσεις. σε θέματα τρόπου υπολογισμού του προστίμου που αφορά καθαρά και μόνον τους αρμόδιους Μηχανικούς.

Υ.Γ  Καλά κάνεις και το "χαλαρώνεις" και μακάρι όλοι τώρα να πίναμε τον καφέ μας εδώ :) :

 

ΓΙΑ ΚΑΦΕ ΣΤΟΝ ΠΟΡΘΜΟ.png

Edited by Anton_civeng
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ok Anton_civeng, η αλήθεια είναι ότι δεν έχω δει την αντίστοιχη συζήτηση. Προφανώς γνωρίζω  ότι Κατηγορία 1 ισοδυναμεί με παράβολο. Αυτό που κατάλαβα από τα λεγόμενά σου είναι ότι δε θα έπρεπε να συμπληρώσω καθόλου το φύλλο καταγραφής παρά μόνο περιγραφή παράβασης και ορισμό κατηγορίας...(?), αυτό δεν προκύπτει άμεσα από το νόμο, νομίζω....αλλά και κάποιος να μη συμπληρώσει το Φ.Κ. πάλι δε θα με παρεξένευε. Τέσπα οκ και τι διαφορά έχει αν εγώ συμπληρώσω το φύλλο καταγραφής ώστε  να περιγράφει κάπως την υφιστάμενη κατάσταση? Θα μπερδέψει το περιβαλλοντικό ισοζύγιο??? Πλάκα κάνεις, σκασίλα μου :mrgreen:αχαχαχα συγγνώμη να ευθυμήσουμε και λίγο. Πάντως θα ψάξω το αντίστοιχο topic να δω τι έχει ειπωθεί, γιατί εδώ είμαι off topic πλέον! Ευχαριστώ και πάλι για την επισήμανση και για το χρόνο σου, καλό ΣΚ!

Edited by Roukat
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

Έχω περίπτωση οικογενειακής οικοδομής 2 ιδιοκτητών. Ο καθένας έχει οριζόντιες ιδιοκτησίες και 50% επί των κοινοχρήστων. Θα κάνω μία δήλωση για όλο το ακίνητο με διαφορετικό φύλλο καταγραφής για κάθε οριζόντια και για τους κοινοχρήστους. Το ερώτημα είναι στα ποσοστά ιδιοκτησίας τι θα βάλω? 50% για τον καθένα?

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλεις τα ποσοστά που έχουν επί του οικοπέδου, που προκύπτουν δηλαδή από το άθροισμα των ποσοστών των οριζόντιων ιδιοκτησιών του καθενός

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

danaikaterina σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Αντίστοιχα και στις υπεύθυνες δηλώσεις τους θα βάλουν το ίδιο ποσοστό, δηλαδή επί του οικοπέδου (50%), σωστά? αναφέροντας σίγουρα ότι ρυθμίζονται οι αυθαιρεσίες τόσο των κοινοχρήστων όσο και των οριζόντιων ιδιοκτησιών του καθενός.

Link to comment
Share on other sites

On 14/9/2018 at 1:38 ΜΜ, Tekton85 said:

γιατί ο συντελεστής υπέρβασης δόμησης πρέπει να είναι ενιαίος και ίδιος σε όλα τα φύλλα καταγραφής. 

αυτό απο που προκύπτει? Το σύστημα ΄παίρνει΄ διαφορετικά ποσοστά σε κάθε φκ

συγγνώμη που επανέρχομαι αλλά θέλω να είμαι σίγουρη οτι δεν κάνω λαθος, στην περίπτωσή μου λοιπόν :

το διαμέρισμα Α ορόφου 65 χιλ. + μεζονέτα 88 χιλ = 153 χιλ. σύνολο του ιδιοκτήτη.

Επιτρεπόμενη δόμηση οικοπέδου 400 μ2

Αυθαίρετα : ημιυπαίθιος 10 μ2 +   υπόγειο 35 μ2  + ισόγεια αποθήκη 7 μ2   = 52 μ2

συντελεστές δομησης :    52/153χιλ*400 = 0.85   επιλέγω το 50% εως 100% σε όλα τα φκ  (αν δεν τα βάλω όλα μαζί το διαμέρισμα του Α ορόφου θα έχει <50%)

κατηγορία :     17/153χιλ*400 = 0,28 < 40% --> κατ.4

ευχαριστώ

 

 

Edited by LESS
Link to comment
Share on other sites

Σε συγκρότημα μεζονετών και οικοδομών εντός σχεδίου με Ο.Α. τακτοποιώ μεζονέτα με αποκλειστική χρήση στο προκήπιο και σε τμήμα της πίσω αυλής και παρακολούθημα θέση 12,5 τ.μ. σε κοινόχρηστο υπόγειο χώρο στάθμευσης (με 14 θέσεις) κάτω από τον ακάλυπτο του συγκροτήματος. Το συγκρότημα έχει κατασκευαστεί το 2005 με μεταφορά συντελεστή.

Ερωτήματα:

1. στον υπολογισμό κατηγορίας αγνοώ την μεταφορά συντελεστή και πάω με ότι θα ίσχυε χωρίς αυτόν;

2. στον υπολογισμό του ποσοστού των υπερβάσεων τι κάνω;

3. πώς αντιμετωπίζω το θέμα της θέσης στάθμευσης; αυτά τα ορισμένα 12,5 τ.μ. με αφορούν; τι πρέπει να εξετάσω σχετικά με τη νομιμότητα συνολικά του υπόγειου παρκινγκ; 

εχω ήδη βάλει το ακινητο στον 4495...και φοβαμαι αυθαιρεσίες στο υπόγειο παρκινγκ....

 

Edited by freecat
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.