Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε οριζόντιες ιδιοκτησίες


Recommended Posts

Να της πεις, δλδ να της πεί ο συμβ/φος που συνεταξε το συμβολαιο, οτι:

Πουθενα δεν οριζει νομος να γινει υποχρεωτικη τροποποιηση της συστασης.

και οτι  υποχρεουται να αιτιολογησει εγγραφως την αρνηση της.

[να ελεγες και ποια ειναι αυτη η ''αρνουμενη..."]:evil:

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ ρε Δημήτρη για την άμεση απάντηση, η συμβολαιογράφος μου τα είπε σήμερα ένα χρόνο περίπου μετά και έχω φρικάρει χωρίς να φταίω. Τώρα κανονίζουμε να πάμε να βρεθούμε όλοι μαζί να μιλήσουμε.Ρώτησα την συμβολαιογράφο που μίλησε που το στηρίζει αυτό, μου λέει σε μια εγκύκλιο του 2012. Τι να πω δεν ξέρω, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, θα γράψω όταν έχω νέα μετά την αυριανή συνάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος όμως απαιτει σωρευτικά να ισχύουν και τα δυο κριτήρια "εκ κατασκευής" και "ίδια αυθαιρεσία σ όλους τους ορόφους" προκειμένου να γίνει μονομερής τροποποίηση σύστασης. Το πρώτο το δηλώνει ο ιδιοκτήτης και το δεύτερο ο μηχανικός. Για την υπαγωγή ορθά το έκανες αφού αρκει η ΥΔ ιδιοκτήτη για το "εκ κατασκευής" χωρίς πλέον να απαιτείται η συναίνεση του 51%.  Μήπως να δείτε το θέμα της μονομερούς τροποποίησης;

Link to comment
Share on other sites

Παύλο από ότι καταλαβαίνω για την παράγραφο 7 που αναφέρεις λέει ότι έχει δικαίωμα να προβεί σε μονομερής τροποποίηση και όχι ότι είναι υποχρεωτικό, συν ότι όπως σωστά αναφέρεις πρέπει να ισχύουν και οι δύο προυποθέσεις κάτι για το οποίο δεν μπορώ να βεβαιώσω για όλους τους ορόφους.

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν αναφέρομαι στην υπαγωγή αλλά στη μεταβίβαση. Από τον προηγούμενο νόμο πάλι και τότε ζητούσαν τροποποίηση σύστασης αν είχαμε τακτοποιημένες αυθαιρεσίες σε κοινόχρηστο. Με τον 4495 έγινε πιο εύκολο να γίνει η μεταβίβαση (όταν συντρέχουν οι προυποθέσεις της μονομερούς σύστασης). Αλήθεια, όταν ξεκινήσατε την διερεύνηση για υπαγωγή με σκοπό την μεταβίβαση γιατί το ρισκάρατε αφού υπήρχαν αυθαιρεσίες σε Κ.Χ;

Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, STEF1982 said:

Ευχαριστώ ρε Δημήτρη για την άμεση απάντηση, η συμβολαιογράφος μου τα είπε σήμερα ένα χρόνο περίπου μετά και έχω φρικάρει χωρίς να φταίω. Τώρα κανονίζουμε να πάμε να βρεθούμε όλοι μαζί να μιλήσουμε.Ρώτησα την συμβολαιογράφο που μίλησε που το στηρίζει αυτό, μου λέει σε μια εγκύκλιο του 2012. Τι να πω δεν ξέρω, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, θα γράψω όταν έχω νέα μετά την αυριανή συνάντηση.

δλδ ο συμβ/φος εκανε το συμβολαιο πριν ενα  χρονο,  και  σημερα σου ειπε οτι,  η υποθηκοφυλακας αρνειται την μεταγραφη..

....και δεν ειναι απαντηση "μου λέει σε μια εγκυκλιο του 2012..."

νταξ' , αλλά  για να συννενοουμαστε.

Την ρωταει για ποια εγκυκλιο λεει, της απανταει  και της λεει η δικη σας " εγκυκλιος 35 του ΣΣΑθηνων",   που αφορουσε τον 4014 και τον 4178   [και ηταν αμφιβολου πιστότητας...]

  Ετσι γινονται οι  σωστες δουλειές.

 Και τι περιμενε εναν χρονο και δεν ειδοποιουσε τους πελατες?..

Εσυ με ποιόν νομο τακτοποίησες?

υγ

μας χρωσταει καποιος μια απαντηση εδω και 3-4 μηνες, που θα προχωρουσε σε συμβολαιο και μεταβιβαση με τακτοποιημενη επεκταση σε κοινοχρηστα....για το τί εγινε τελικα.

 

Link to comment
Share on other sites

Παύλο εκεί που καταλήξαμε με την συμβολαιογράφο από την έρευνα ήταν αυτό που αναφέρω, ότι δεν είναι υποχρεωτική η μονομερής τροποποίηση.

Δημήτρη με 4495/17 έγινε η τακτοποίηση, έχεις δίκαιο για την εγκύκλιο που λες για αυτό είπαμε να βρεθούμε.Για την καθυστέρηση δε γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

όσο για το αρθρο 98, αυτο στην αρχη ελεγε τα εξης:

5. Ειδικώς στις περιπτώσεις οριζόντιας ιδιοκτησίας με παραβάσεις που αφορούν την επέκταση αυτής καθ ύψος ή κατά πλάτος (οριζόντιας) και την κατάληψη κοινοχρήστου ή κοινοκτήτου χώρου, είναι δυνατή η υπαγωγή αυτών στον παρόντα, χωρίς τη συναίνεση των λοιπών συνιδιοκτητών, μόνο στις εξής περιπτώσεις: α) όταν η αυθαίρετη επέκταση υφίσταται από την ανέγερση-κατασκευή της οικοδομής και β) όταν η ίδια αυθαίρετη επέκταση υφίσταται σε όλους τους ορόφους της οριζόντιας ιδιοκτησίας. 6. Για την υπαγωγή των ανωτέρω περιπτώσεων στις ρυθμίσεις του παρόντος, απαιτείται, κατά περίπτωση, επιπλέον των υπόλοιπων δικαιολογητικών που ορίζονται στο άρθρο 99: α) υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη της οριζόντιας ιδιοκτησίας ότι η οριζόντια ιδιοκτησία του έχει επεκταθεί - καταλάβει κοινόχρηστο ή κοινόκτητο χώρο από τον χρόνο ανέγερσης κατασκευής της όλης οικοδομής, β) βεβαίωση μηχανικού ότι η ίδια αυθαίρετη επέκταση υφίσταται σε όλους τους ορόφους της οριζόντιας ιδιοκτησίας. 7. Μετά την υπαγωγή στις ρυθμίσεις του παρόντος και με τις ανωτέρω και μόνο προϋποθέσεις, ο ιδιοκτήτης έχει δικαίωμα να προβαίνει μονομερώς σε συμβολαιογραφική πράξη τροποποίησης της πράξης σύστασης οριζόντιας ιδιοκτησίας, προκειμένου να ενσωματώσει τον υπαγόμενο στις διατάξεις του παρόντος χώρου στην οριζόντιο ιδιοκτησία του. Στην περίπτωση αυτή η σύμφωνη γνώμη του συνόλου των συνιδιοκτητών τεκμαίρεται.

 

στη συνεχεια τροποποιηθηκε και ισχύει σήμερα ως εξης:

5. Ειδικώς στις περιπτώσεις οριζόντιας ιδιοκτησίας με παραβάσεις που αφορούν την επέκταση αυτής καθ ύψος ή κατά πλάτος (οριζόντιας) και την κατάληψη κοινοχρήστου ή κοινοκτήτου χώρου, είναι δυνατή η υπαγωγή αυτών στον παρόντα, χωρίς τη συναίνεση των λοιπών συνιδιοκτητών, μόνο στις εξής περιπτώσεις: «α) όταν η αυθαίρετη επέκταση υφίσταται από την ανέγερση-κατασκευή της οικοδομής ή β) όταν η ίδια αυθαίρετη επέκταση υφίσταται σε όλους τους ορόφους της οικοδομής.».

  . 6. Για την υπαγωγή των ανωτέρω περιπτώσεων στις ρυθμίσεις του παρόντος, απαιτείται, κατά περίπτωση, επιπλέον των υπόλοιπων δικαιολογητικών που ορίζονται στο άρθρο 99: α) υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη της οριζόντιας ιδιοκτησίας ότι η οριζόντια ιδιοκτησία του έχει επεκταθεί - καταλάβει κοινόχρηστο ή κοινόκτητο χώρο από τον χρόνο ανέγερσης κατασκευής της όλης οικοδομής, β) βεβαίωση μηχανικού ότι η ίδια αυθαίρετη επέκταση υφίσταται σε όλους τους ορόφους της οριζόντιας ιδιοκτησίας.

«7. Μετά την υπαγωγή στις ρυθμίσεις του παρόντος και εφόσον συντρέχουν σωρευτικά και οι δύο προϋποθέσεις με στοιχεία α και β της παραγράφου 5, ο ιδιοκτήτης έχει δικαίωμα να προβαίνει μονομερώς σε συμβολαιογραφική πράξη τροποποίησης της πράξης σύστασης οριζόντιας ιδιοκτησίας, προκειμένου να ενσωματώσει τον υπαγόμενο στις διατάξεις του παρόντος χώρο στην οριζόντια ιδιοκτησία του. Στην περίπτωση αυτή η σύμφωνη γνώμη του συνόλου των συνιδιοκτητών τεκμαίρεται.». 

 

Στις ανω περιπτωσεις που συντρεχουν "σωρευτικα", δικαιουται να κανει μονομερή τροποποιηση της συστασης

[με ποιόν τρόπο και υπο ποίους όρους και με ποιό περιεχομενο...δεν λεει κανενας...ακομα και η λαλιστατη εγκ.  2  εχει αποφυγει επιμελως να αναφερθει στο αρθρο 98...

τι να έλεγε αλλωστε...αφου ούτε εχουν καταλαβει τι εγραφαν,,...]

Κατα τα λοιπα, αφου, στις περιπτωσεις όπου δεν συντρεχουν σωρρευτικα οι ανω δυο προυποθέσεις,

δεν απαγορευεται ρητα  η μεταβιβαση ...τοτε, μετα την τακτοποιηση και την βεβαιωση,  επιτρεπεται και χωρις τροποποιηση της συστασης.

Εν τελει ο νομος  ζηταει  μονον τακτοποίηση και βεβαιωση. Αυτα ζηταει  και τπτ από οσα "γέννησαν"  καποιοι, μετα,  με  διευκρινιστικες "εγκυκλιους"

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Άρα λοιπόν, αφού δεν απαγορεύεται η μεταβίβαση χωρίς μονομερή τροποποίηση της σύστασης, τότε γίνεται κανονικά αλλά δεν μπορεί να μεταβιβαστεί το τακτοποιημένο τμήμα που αφορά σε κατάληψη κοινοχρήστων. Και άρα αυτό το τμήμα μένει ιδιοκτησιακά μετέωρο και μπορούν να το διεκδικήσουν οι καλοί συνιδιοκτήτες όποια στιγμή θελήσουν ?

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι το "κουμπι" στο ολο προβλημα

Προφανως η "επεκταση σε βαρος κοινοχρηστων" δεν μεταβιβαζεται κατα κυριοτητα...αφου αποτελει μερος των κοινοχρηστων.

Ακομα και αν μαζευτεί το 100% και κανει τροποποιηση της συστασης, δεν μπορει να δοσει σε  καποιο διαμερισμα  την κυριοτητα απο ενα τμημα του διαδρομου, αλλά την χρηση.

  Επομενως, σημερα,  αυτο που μεταβιβαζεται ειναι αρχικο εμβαδον, με την μνεια οτι εχει γινει επεκταση κατα "4" τμ και εχει τακτοποιηθει,  δλδ αυτο που ζηταει ο νομος.

Διεκδικησεις/διαφωνιε/αντιδικιες θα λυθουν απο τα δικαστηρια στο μελλον.

Ας νομοθετουσαν το απλο, οτι

"τακτοποιειται για 30 χρονια η επεκταση στα κονοχρηστα ως προς την χρηση" ή κατι παρομοιο...

Αλλά εγραψαν στο ποδι το αρθρο 98, αφου το αλλαξαν 3-4  φορες...τόσο,

που δεν ξερουν ούτε οι ίδιοι τι ακριβως εννοουσαν.

εδιτ

το εχω γραψει και αλλες φορες.

Το ΤΕΕ εχει εξαιρετους νομικους και ωφειλε και υποχρεουνταν να προστατευσει τα μελη του, με μια διατυπωση που θα εδινε μια "επιφαση νομιμοτητας"

ωστε να μην μενουν "αιωρουμενα " τα συμβόλαια....

και να μην  αφηνονται οι μηχανικοι [και οι πελάτες τους]  απροστατευτοι  σε καθε ειδους "εγκυκλιο" ή "ερμηνεια, απο οποιονδηποτε παραγοντα μιας μεταβιβασης.

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.