Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε οριζόντιες ιδιοκτησίες


Recommended Posts

 σωστα λεει ο αντονης

 

Υποθετοντας οτι στη φραση,

 

"αυθαίρετων κτισμάτων ή νόμιμων κτισμάτων με αυθαίρετες μικρές παραβάσεις",

 

λειπει ενα κομα,  αρα αφορα αυθαίρετες μικρές παραβάσεις  και σε  αυθαιρετα και σε νομιμα και οχι μονον σε νομιμα,

σωστα πηγαινουμε στο 96/γ

 

ενω η φραση "ή  αυθαίρετες κατασκευές ή αυθαίρετες αλλαγές χρήσης"

ειναι ανεξαρτητη κατηγορια, οπως οριζονται  με βαση τους ορισμους του αρθρου 81.

 

υγ

αυτο το  αρθρο 81 ειναι η βαση για ό,τι προκειται να τακτοποιηθει...

Καποια στιγμη θα πρεπει να αναλυθει...

 

[εκτος αν μας προλαβει   καποια εγκυκλιος....λεω εγω τωωωρα]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 σωστα λεει ο αντονης

 

Υποθετοντας οτι στη φραση,

 

"αυθαίρετων κτισμάτων ή νόμιμων κτισμάτων με αυθαίρετες μικρές παραβάσεις",

 

λειπει ενα κομα,  ......................................

 

 

Είναι γιατί μου έκανε πάντα καλό που είμαι... υπερκοματικός :smile: :-) :smile: :-) :smile:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλο διαβασμα.. στο αρθρο που αρκετοι περιμεναμε θελω την αποψη σας στην παραγραφο 5

 

Ειδικώς στις περιπτώσεις οριζόντιας ιδιοκτησίας με παραβάσεις που αφορούν την επέκταση αυτής καθ’ ύψος ή κατά πλάτος (οριζόντιας) και την κατάληψη κοινοχρήστου ή κοινοκτήτου χώρου, είναι δυνατή η υπαγωγή αυτών στον παρόντα, χωρίς τη συναίνεση των λοιπών συνιδιοκτητών, μόνο στις εξής περιπτώσεις:

α) όταν η αυθαίρετη επέκταση υφίσταται από την ανέ-

γερση-κατασκευή της οικοδομής και

β) όταν η ίδια αυθαίρετη επέκταση υφίσταται σε όλους

τους ορόφους της οριζόντιας ιδιοκτησίας.

 

πρεπει να συντεχουν και οι δυο λογοι ή ο ενας αρκει?

 

Να κάνω μια "χαζή" ερώτηση?..... Με βάση το παραπάνω αν έχω κλείσιμο τμήματος Πυλωτής το οποίο αποτελεί Ο.Ι. και κατά την αυτοψία βρίσκω επέκταση εντός του χώρου του κοινόχρηστου βάσει Ο.Α. κλιμακοστασίου και προφανώς η αυθαίρετη κατασκευή υφίσταται απο την ανέγερση της οικοδομής, τότε δεν απαιτούνται συνυπογραφές?!?!?

 

Αν έχει ενσωματώσει μόνο το χώρο κάτω απο τη σκάλα?

 

Προσωπικά βλέπω για κάλυψη των ......οπισθίων μου, να ζητάω συνυπογραφές όπως στον 4178.....

Link to comment
Share on other sites

βλεπεις σε αυτην την αναρτηση  του αρμενοπουλου

 

http://www.michanikos.gr/topic/50390-αρθρο-098-ν-449517-αυθαίρετες-κατασκευές-σε-οριζόντιες/?p=937315

 

και στα  επομενα ποστς

 

και

δεν ζητας συναινεση   αν εισαι εκ κατασκευης..

 

εδιτ

αυτοι που συνεταξαν το νομο θα επρεπε να γραψουν

"εφοσον συναινει πλεοψηφια ανω του 50%.

 

Αντι αυτου εγραψαν "συναινεση του 51%"

αυτο , σε χιλιοστα σημαινει οτι

 

δεν υπαρχει πλειοψηφια αν μαζευονται 509 χιλιοστα.

---------

πότε θα γινει η πρωτη τροποποιηση στον 4955????

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Θα ήθελα την άποψή σας στο παρακάτω:

Σε ακίνητο εντός σχεδίου έγινε τακτοποίηση με το Ν.4178/13. Στο κτίριο (2 όροφοι + αυθαίρετο υπόγειο και σοφίτα η οποία αν και προβλεπόταν στην οικοδομική άδεια έγινε αυθαίρετα ανεξάρτητο διαμέρισμα) είχε γίνει σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών με ιδιοκτήτη όλων το ίδιο πρόσωπο. Η τακτοποίηση έγινε με βάση τα ποσοστά των οριζοντίων. Μετά την τακτοποίηση έγινε διορθωτικό συμβόλαιο και άλλαξαν τα ποσοστά των οριζοντίων ενώ ταυτόχρονα έγιναν περισσότερες (λόγω της ανεξάρτητης σοφίτας και του υπογείου). Το ερώτημα είναι το εξής: Μπορεί να μεταφερθεί η δήλωση στο νέο νόμο και αν ναι οι συντελεστές υπέρβασης δόμησης θα συγκριθούν με τα ποσοστά των οριζοντίων του παλιού ή του νέου συμβολαίου. Η γνώμη μου είναι ότι αφού η τακτοποίηση ξεκίνησε με 4178 θα πρέπει να πάω με το παλιό αρχικό συμβόλαιο....Γνώμες επί του θέματος??  

Link to comment
Share on other sites

.........................

............... αν έχω κλείσιμο τμήματος Πυλωτής το οποίο αποτελεί Ο.Ι. ...................

....................................................

 

Αν έκλεισε τμήμα χώρου που στην άδεια φαίνεται ως "πυλωτή"  και συνέστησε Ο.Ι...

έχεις κατ΄αρχήν πρόβλημα ακυρότητας του συμβολαίου......

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτος  ο χωρος κατω απο την σκαλα  στο ισογειο

ειναι η αχιλλειος πτερνα... δεκαδων οικοδομων..

 

Επειδη αυτο το γυρισμα "περισσευε"

ολοι ελεγαν"βαλτο στον διπλανο, χαμενος χωρος ειναι"

 

συνηθως στον χωρο αυτο εμπαινε ο διπλανος με καποιο  "πορτακι" απο το δικο του διαμερισμα

ή, αλλες φορες γινοτανε κοινοχρηστη αποθηκη...της  οικοδομης.

 

τεσπα

ή τακτοποιειται  ως εκ κατασκευης

ή με συναινεση

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!

Θέτω την ερώτησή μου και εδώ μήπως μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει.

 

"Για διαμέρισμα σε πολυκατοικία που η μόνη διαφοροποίηση από την οικ. άδεια του 1978 είναι η αναστροφή της κάτοψης όλων των επιπέδων στην ίδια όμως θέση του οικοπέδου:

1.  Μπορώ να κάνω μεμονομένη δήλωση από τον ιδιοκτήτη του διαμερίσματος και να το εντάξω στην κατ. 3 ιδιδ αρθρου 96?

2. Μπορώ να συμπεριλάβω στην ίδια δήλωση μικρή αποθήκη της pilotis  που αποτελεί βάσει του συμβολαίου παρακολούθημα του ανωτέρω διαμερίσματος?

3. Τι δικαιολογητικά θα υποβάλλω? θα χρειαστεί να υποβάλλω και νέες κάτοψεις?

4. Τέλος αν από τα 12 διαμερίσματα διαφόρων ιδιοκτητών οι 2 συμφωνούν να κάνουν τη ρύθμιση, μπορούν να κάνουν μόνο αυτοί κοινή δήλωση και να επιμεριστούν το παράβολο των 250 ευρώ?"

 

Τί με συμβουλεύετε?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!

Θέτω την ερώτησή μου και εδώ μήπως μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει.

 

"Για διαμέρισμα σε πολυκατοικία που η μόνη διαφοροποίηση από την οικ. άδεια του 1978 είναι η αναστροφή της κάτοψης όλων των επιπέδων στην ίδια όμως θέση του οικοπέδου:

1.  Μπορώ να κάνω μεμονομένη δήλωση από τον ιδιοκτήτη του διαμερίσματος και να το εντάξω στην κατ. 3 ιδιδ αρθρου 96?

2. Μπορώ να συμπεριλάβω στην ίδια δήλωση μικρή αποθήκη της pilotis  που αποτελεί βάσει του συμβολαίου παρακολούθημα του ανωτέρω διαμερίσματος?

3. Τι δικαιολογητικά θα υποβάλλω? θα χρειαστεί να υποβάλλω και νέες κάτοψεις?

4. Τέλος αν από τα 12 διαμερίσματα διαφόρων ιδιοκτητών οι 2 συμφωνούν να κάνουν τη ρύθμιση, μπορούν να κάνουν μόνο αυτοί κοινή δήλωση και να επιμεριστούν το παράβολο των 250 ευρώ?"

 

Τί με συμβουλεύετε?

Καλημέρα, κατά τη γνώμη μου:

 

1. Αν και δεν αναφέρεται ρητά στην κατ. 3 ότι μπορεί να γίνει ανά οριζόντια θεωρώ πως μπορείς από τη στιγμή που η οριζόντια ανήκει στο κτίριο.

2. Μπορείς από τη στιγμή που είναι σε αποκλειστική χρήση της οριζόντιας. 

3. Αν η αποθήκη πληροί τις προϋποθέσεις της κατηγορίας 3 δεν χρειάζεται να συντάξεις σχέδια (μόνο τεχνική έκθεση και φωτογραφίες). Αν όμως υπολογιστεί με τις διατάξεις ενιαίου ειδικού προστίμου πρέπει να υποβάλλεις σχέδια.

4. Μπορούν, αλλά σε διαφορετικό φύλλο καταγραφής ανά οριζόντια ιδιοκτησία. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.