Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε οριζόντιες ιδιοκτησίες


Recommended Posts

2 ώρες πριν, ch_mp13 said:

Tetris την υπερύψωση του ορόφου  που με ενδιαφέρει πως την αντιμετωπίζεις? Ευχαριστώ πολύ?

Εξετάζουμε κάθε ο.ι. ξεχωριστά. Δεν μας ενδιαφέρει τι γίνεται στις υπόλοιπες.

Στη δική σου περίπτωση, η αυθαιρεσία αφορά στο υπόγειο/ισόγειο. Γιαυτό είπα να το αναφέρεις στην τ.ε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να βάλω και έναν άλλον παράγοντα στην συζήτηση ? Αφού στο συμβόλαιο εμφανίζονται μόνο το ισόγειο και ο πρώτος όροφος, πως τεκμαίρεται ότι η ο αυθαίρετος όροφος είναι το ισόγειο και όχι ο δεύτερος ? Αν μιλούσαμε για αυθαίρετο υπόγειο, να το καταλάβω, αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση έχουμε κατασκευή τριωρόφου στην θέση διωρόφου.

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που αναφέρει

"...Στην πράξη, όμως , οι οικοδομή υπερυψώθηκε και κατασκευάστηκε ισόγειος βοηθητικός χώρος,( λίγο σκάφτηκε το έδαφος λόγω κλίσης, λίγο ανέβηκε η στάθμη ισογείου και πρώτου) οπότε στην πράξη έχω ισόγεια αποθήκη( δεν φαίνεται στην  Ο.Α ούτε αναφέρεται πουθενά στη σύσταση) και 1ο - 2ο όροφο που κατά την Ο.Α και το συμβόλαιο είναι ισόγειο και πρώτος...."

Τεκμαίρεται ότι η αυθαιρεσία αφορά στο υπόγειο/ισόγειο, κι έγινε με τον κλασικό τρόπο "ανύψωσης" του νόμιμου όγκου

Link to comment
Share on other sites

tetris συγνώμη εάν γίνομαι κουραστικός , αλλά θέλω μία ακόμη διευκρίνηση συνάδερφε. Διότι δεν το έχω κατανοήσει πλήρως.

Οκ τα τμ του υπογείου δε με αφορούν είναι ξεκάθαρο, αφού εξετάζω μόνον τις οριζόντιες στον όροφο.

Το γεγονός ότι οι 2 οριζόντιες που με αφορούν σύμφωνα με την άδεια έπρεπε να είναι π.χ στα 3μ από τη στάθμη της οδού, αλλά λόγω του αυθαίρετου υπογείου  είναι στο + 5 περίπου,  μου δημιουργεί  πρόβλημα με τη βεβαίωση? θεωρείται πιθανόν  υπέρβαση ύψους,?

ή αφού ο όροφος έχει ύψος 2,80 όπως και στη άδεια είμαι οκ. 

Ευχαριστώ θερμά και καλή χρονιά.

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου εφόσον το ύψος του ορόφου δεν έχει αλλάξει σε σύγκριση με αυτό της άδειας, δεν υπάρχει παράβαση ύψους στην οριζόντια. Περιγράφεις ωστόσο την υπερύψωση (αλλαγή στάθμης) και αναφέρεις πως χρίζει τακτοποίησης κατά την μελλοντική υπαγωγή των κοινόχρηστων χώρων.

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, ch_mp13 said:

tetris συγνώμη εάν γίνομαι κουραστικός ,....

Εφόσον υπάρχει σύσταση ο.ι., εξετάζουμε την κάθε ο.ι. ξεχωριστά. Υπέρβαση ύψους (στην περίπτωση αυτή) έχουμε, μόνον αν το συνολικό ύψος (μεταξύ των άνω παρειών δαπέδου και οροφής, και λαμβάνοντας υπόψη την επιτρ. ανοχή) της υπό εξέταση ο.ι., υπερβαίνει αυτό της άδειας. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Σε διώροφη οικοδομή, έχει γίνει σύσταση Ο.Ι. Το ισόγειο είναι η μία οριζόντιος ιδιοκτησία και ο όροφος η δεύτερη. Η πρόσβαση στην οριζόντια ιδιοκτησία του ορόφου γίνεται από εξωτερική σκάλα ,τμήμα της οποίας είναι αυθαίρετο.

Η ερώτηση είναι αν αυτό το αυθαίρετο τμήμα της σκάλας θα συμπεριληφθεί στην τακτοποίηση που αφορά την Ο.Ι. του ορόφου, ή θεωρείται τμήμα του ακάλυπτου, κοινόχρηστη κατασκευή, οπότε μπορεί και να μη συμπεριληφθεί? Στη σύσταση Ο.Ι. πάντως, ως Ο.Ι. του ορόφου περιγράφεται το διαμέρισμα του ορόφου με τους 4 εξώστες του.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως γράφουν οι συμβ/φοι περί αποκλειστικής χρήσης της σκάλας που εξυπηρετεί  την οριζόντια του ορόφου. Διάβασε άλλη μια φορά τη σύσταση μήπως κάτι σου διαφεύγει. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.