Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε οριζόντιες ιδιοκτησίες


Recommended Posts

εδω, μαλλον εχεις καθετες

Οι χρησεις προσδιοριζονται κατα την συσταση των καθετων

[και, απο πού περναει ο ιδιοκτητης αυτης της "αποκλεισμενης" μεζονετας??]

Link to post
Share on other sites
  • Replies 1.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Επειδή αναφέρεται στον πληθυντικό "περιπτώσεις" δηλαδή επειδή η διατύπωση δεν είναι:  "....είναι δυνατή η υπαγωγή αυτών στον παρόντα, χωρίς τη συναίνεση των λοιπών συνιδιοκτητών, µόνο στην εξής περίπ

http://www.enikonomia.gr/economy/167001,olokliro-to-nomoschedio-tou-ypen-gia-to-domimeno-perivallon-katat.html   Εδώ η αιτιολογική έκθεση του Ν. 4495/17. Για το άρθρο 98, βλ. σελ.126.

ΚΑΙ ΠΟΙΆ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩς Η ΑΥΘΑΙΡΕΣΙΑ?   Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στους τίτλους των θεμάτων, όσο και στο κείμενο των δημοσιεύσεων. Χρησιμοποιείστε σας παρακαλώ την εντολή "Επεξεργασία" και διορθ

Posted Images

όχι δεν ειναι κάθετες αλλά οριζόντιες. Δεν περνάει αυτό λέω..

Link to post
Share on other sites

και απο πού  περναει ο διοκτητης για το σπίτι του???

ενα σχεδιακι με τα ορια του οικοπεδου τους γυρω δρομους και την θεση των μεζονετων...

θα βοηθουσε...

[γραψε τον τιτλο του συμβολαιου]

 

Link to post
Share on other sites

''Αγοραπωλησία ακινήτου οριζόντιας ιδιοκτησίας Ν.3741/1929 και των αρθ.1002 και 1117 του ΑΚ (ΜΕΖΟΝΈΤΑΣ)''

 

A2-Model.pdf

Edited by Largy
Link to post
Share on other sites

1.Υποθέτω εννοείς τη κάτω δεξιά μεζονέτα.

2. Δεν έχει πρόσβαση στον έναν ακάλυπτο. στο μπροστά ακάλυπτο έχει κανονικά. Βλέπω κάτι λάθος?

Link to post
Share on other sites

ναι την 4

Μπροστά είναι πρασιά, πίσω είναι ο ακάλυπτος

Link to post
Share on other sites

αν η αδεια δεν προβλεπει εκει καποιο ανοιγμα,   απο την μαιζονετα 2 και 4  προς τον ακαλυπτο

δεν εχεις θεμα.

Edited by dimitris GM
Link to post
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι. Έχω περίπτωση διώροφης οικοδομής με υπόγειο με σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών. Είναι δύο αδέρφια και έχουν πάρει ο καθένας από ένα διαμέρισμα στο υπόγειο, ο ένας το ισόγειο και ο άλλος τον όροφο. Έχει γίνει διαμερισμάτωση στο υπόγειο και τα δυο διαμερίσματα έγιναν ένα, συν αλλαγή χρήσης. Μπορώ να κάνω μία δήλωση για την τακτοποίηση μόνο του υπογείου; Αν ναι τι ποσοστά συνιδιοκτησίας θα δηλώσω στο σύστημα;

Link to post
Share on other sites

πράγματι η άδεια δεν προβλέπει κάποιο άνοιγμα αλλά πιστεύω ότι είναι λάθος του μελετητή και εν συνεχεία της πολεοδομίας .

Link to post
Share on other sites

ανακληθηκε η άδεια? -οχι

Ειναι σε ισχυ? -  ναι

Επομενως...

 

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.