Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε κοινόκτητο ή κοινόχρηστο χώρο


Recommended Posts

43 λεπτά πριν, killertomato said:

το διαμέρισμα εκτός των άλλων έχει επεκταθεί σε ΚΧ  όπως γράφει ο συνάδελφος, πρέπει υποχρεωτικά να γίνει τροποποίηση σύστασης για μεταβίβαση 

Αυτό πιστεύω και εγώ. Εφόσον το διαμέρισμα έχει καταπατήσει κοιν. χώρους της πολυκατοικίας θα χρειαστεί τροποποίηση της σύστασης. Δεν αρκεί μόνο η τακτοποίηση του διαμερίσματος. Η αυθαιρεσία είναι από την κατασκευή αλλά μόνο στο ισόγειο που βρίσκεται το εν λόγω διαμέρισμα.

 

Άρα επανέρχομαι στο ερώτημα μου. Με δεδομένο ότι έχω το 100% των χιλιοστών να συμφωνούν για την τροποποίηση της σύστασης τι θα απαιτείται? Τακτοποίηση των κοινοχρήστων του ισογείου ορόφου που έχουν άμεση σχέση με το διαμέρισμά μου? η τακτοποίηση όλων των κοινοχρήστων σε όλα τα επίπεδα?

Link to comment
Share on other sites

για να γίνει η μεταβίβαση του διαμερίσματος θα χρειαστεί η τακτοποίηση του διαμερίσματος μόνο και μετα θα γίνει η τροποποίηση της ΟΙ που θα αφορά το διαμέρισμα , προς το παρόν δεν χρειάζεται να τακτοποιήσεις τους ΚΧ . Βέβαια ο κάθε συμ/φος έχει και τη δίκη του άποψη και σε συνεργασία μαζί του θα καταλήξετε στο τι ακριβώς θα γίνει

Link to comment
Share on other sites

Αυτό  το αρθρο 98, στις παρ. 5 έως 9, ειναι το πιό "αόριστο", "ακατανοητο", "ακατάληπτο" και "επικίνδυνο" αρθρο στο νομο.

[υποτιθεται οτι, στην  αρχική μορφή που είχε,  εξ αρχης που  δημοσιευθηκε ο ν.  4495, θα το  "διορθωναν"..

Τελικά, μετά από 8 μήνες ...κυοφοριας  σε  5-6  επιτροπες, φτασαμε στην  απαραδεκτη  μορφή αυτη.]

Πλήν  ομως,

Ενας νόμος, πρεπει να ειναι σαφής και να παρεχει, με την εφαρμογή του, ασφάλεια δικαίου και συναλλαγών.

Και βεβαια, η εφαρμογη του, δεν μπορει να εξαρτάται απο το πώς τον εννοει καθε μηχανικος/συμβολαιογραφος/ υποθηκοφύλακας/κτηματοφύλακας.

Και μονον η αναφορά μας, οτι,  "κάθε συμ/φος έχει και τη δική  του άποψη",

καταδεικνύει την ανικανότητα των αρμόδιων  να συνταξουν εναν σαφή και ολοκληρωμένο νομο,

με ξεκάθαρες και περαν πασης αμφισβήτησης απο τους εφαρμοστες του, διαταξεις.

 

[και,  δεν απαιτειται καμμια τροποποίηση..... καμμιάς συστασης...ούτε μονομερής...ούτε ..πολυμερής...]

Edited by Pavlos33
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη πραγματικά θα ευχόμουν να ισχύει αυτό που αναφέρεις, ότι δηλαδή "δεν απαιτείται καμιά τροποποίηση..... καμιάς σύστασης...ούτε μονομερής...ούτε ..πολυμερής". Γιατί κι εγώ βλέπω την αοριστία του νόμου σε αυτό το σημείο και πραγματικά αν δεν χρειάζεται τροποποίηση της σύστασης, θα έλυνε τα χέρια χιλιάδων ιδιοκτητών, που έχουν πολεοδομικώς τακτοποιηθεί με το "εκ κατασκευής", πληρώνουν το πρόστιμο της υπαγωγής, δήλωσαν και στο Ε9 τα πραγματικά μέτρα και πληρώνουν ίσως υπέρογκα ποσά κάθε χρόνο, ασχέτως εισοδήματος λόγω τεκμηρίου ιδιοκατοίκησης και τελικά... δεν μπορούν να πουλήσουν το σπίτι τους ή να το δώσουν στα παιδιά τους, εξαρτώμενοι από τις "ισορροπίες" και τους "εκβιασμούς" των υπολοίπων ιδιοκτητών, που μπορεί κι αυτοί να έχουν περίπου ίδιες παραβάσεις. Πώς θα μεταβιβαστεί λοιπόν ένα ακίνητο αν στην άδεια φαίνεται πχ. 100 τμ και επεκτάθηκε στο κοινόχρηστο αγροτεμάχιο άλλα 30τμ. Τι θα μεταβιβάσει ο συμβολαιογράφος; Τα 100 ή τα 130; Και αν μεταβιβάσει όπως είναι λογικό τα 130τμ τι γίνεται μετά, αν οι άλλοι ιδιοκτήτες άλλων 2 κατοικιών με περίπου ίδιες παραβάσεις, πάνε στα δικαστήρια για να ακυρώσουν την μεταβίβασή του;

Link to comment
Share on other sites

εφοσον εχεις τετοιο θεμα,

ισχυει   αυτο  που   προαναφέρθηκε ,

" θα μιλησεις με τον συμβ/φο και θα μας πεις τι σκεφτεται"

Παντως, η   μεταβιβαση αφορά διηρημενη ΟΙ εβαδου 100 τμ.

και...."γινεται μνεια οτι τακτοποιηθηκε αυθαιρετη επεκταση στα κοινόχρηστα,  εμβαδού 30 τμ.,

με βαση το αρθρο 98 του ν. 4495, εξοφληθηκε, επισυναπτεται βεβαιωση"

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι. Σε οικοδομή του 1982 υπάρχει μετακίνηση της εισόδου οροφοδιαμερίσματος κατά 0,4 τ.μ. στον κοινόχρηστο χώρο. Δεν υπάρχει σε άλλον όροφο και δεν περιγράφεται σε κανένα συμβόλαιο. Υποθέτω ότι μπορώ να χρησιμοποιήσω το άρθρο 98 παρ. 5 με Υ.Δ. του ιδιοκτήτη για αυθαιρεσία από κατασκευής. Το θέμα μου είναι πως αποδεικνύεται ότι έγινε από την κατασκευή η αυθαιρεσία ; είμαστε καλυμμένοι από την Υ. Δ. του ιδιοκτήτη; η ίδια Υ.Δ. αποτελεί και αποδεικτικό για την παλαιότητα που δηλώνουμε στο σύστημα του ΤΕΕ;

Link to comment
Share on other sites

ισχυει η δηλωση του ιδιοκτητη

εξ άλλου, ολες αυτες οι "επεκτασεις" σε κενα σημεια των διαδρομων,  εχουν γινει εξ αρχης

κατα την τοποθετηση της εξωπορτας

[και, συνήθως,  απο ιδια πρωτοβουλια των μαστορων...]:smile:

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, dimitris GM said:

ισχυει η δηλωση του ιδιοκτητη

εξ άλλου, ολες αυτες οι "επεκτασεις" σε κενα σημεια των διαδρομων,  εχουν γινει εξ αρχης

κατα την τοποθετηση της εξωπορτας

[και, συνήθως,  απο ιδια πρωτοβουλια των μαστορων...]:smile:

 

ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι στο θέμα που είχα αναφέρει προ ολίγων ημερών.  Μετά από επικοινωνία με την συμβολαιογράφο μου είπε ότι θα χρειαστεί τροποποίηση της σύστασης με νέα κάτοψη του ισογείου ορόφου και να την αποδεχθούν το 100% των εκατοστών.  Τακτοποίηση των κοινοχρήστων δεν απαιτείτε.

Link to comment
Share on other sites

On 8/2/2019 at 11:41 ΜΜ, DIM335 said:

Αυτό πιστεύω και εγώ. Εφόσον το διαμέρισμα έχει καταπατήσει κοιν. χώρους της πολυκατοικίας θα χρειαστεί τροποποίηση της σύστασης. Δεν αρκεί μόνο η τακτοποίηση του διαμερίσματος. Η αυθαιρεσία είναι από την κατασκευή αλλά μόνο στο ισόγειο που βρίσκεται το εν λόγω διαμέρισμα.

 

Άρα επανέρχομαι στο ερώτημα μου. Με δεδομένο ότι έχω το 100% των χιλιοστών να συμφωνούν για την τροποποίηση της σύστασης τι θα απαιτείται? Τακτοποίηση των κοινοχρήστων του ισογείου ορόφου που έχουν άμεση σχέση με το διαμέρισμά μου? η τακτοποίηση όλων των κοινοχρήστων σε όλα τα επίπεδα?

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.