Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε κοινόκτητο ή κοινόχρηστο χώρο


Recommended Posts

Σωστά τα λες όλα είναι αυθαίρετα και δεν είναι στην σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας. απλά μου είπαν κάποιοι συνάδερφοι οτί  μπορώ να τακτοποιήσω και αυθαιρεσίες του ακαλύπτου που τις χρησιμοποιεί ο κάθε ιδιοκτήτης (και χωρίς να αναφέρονται στην σύσταση ιδιοκτησίας) στην ίδια δήλωση με το διαμερισμα. Γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικό?

Edited by anvar
Link to comment
Share on other sites

αυτα σου ειπε και η κατερινα

- τακτοποιειτε ολοι   αυτες τις αποθηκες, καθε ενας  για   το  "κτισμα" που ιδιοχρησιμοποιει.

- επίσης τακτοποιειτε και τυχον αυθαιρεσιες στα υπολοιπα κοινοχρηστα

- τελος, τις  αυθαιρεσιες σε καθε ΟΙ.

Μετα κανετε τροποποιηση της συστασης [και μας λες πώς την κανατε και τι στοιχισε]

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ άλλο ρωτάω. Στην περίπτωση μου μόνο ο ιδιοκτήτης του τρίτου ορόφου θέλει να κάνει τακτοποίηση στο διαμέρισμα του. μπορεί να συμπεριλάβει και τις αποθήκες του ακαλύπτου που ιδιοχρησιμοποιεί στην δήλωση του "διαμερίσματος"?

Edited by anvar
Link to comment
Share on other sites

[απαντησε ηδη ο φιλος Largy]

ειπες οτι:

" μπορώ να τακτοποιήσω και αυθαιρεσίες του ακαλύπτου που τις χρησιμοποιεί ο κάθε ιδιοκτήτης..."???

Επομενως καθε ενας εχει απο μια.

Καθε ενας τακτοποιει το διαμερισμα του και την δικη "του" αποθηκη.

Αλλά,  πρεπει ολοι να το κανουν, για να γινει μετα και τροποποιηση της συστασης, αφου, για να γινει "μονομερης τροποποίηση" πρεπει να ειναι εκ κατασκευης και σε ολους τους οροφους...οπερ δεν εχεις...

το δε 98 παρ. 9 προβλεπει  μονον για την τακτοποιηση  απο αυτον που ιδιοχρησιμοποιεί...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι. Έχω περίπτωση τακτοποίησης σε κάθετη ιδιοκτησία. Ένα τμήμα του του σπιτιού που τακτοποιώ όμως βγαίνει στη διπλανή κάθετη, η οποία αποτελεί κοινόχρηστο χώρο (του πελάτη μου και των άλλων δυο που επίσης έχουν κάθετη). Πως αντιμετωπίζω αυτή την περίπτωση;Τακτοποιώ κανονικά, ζητάω συναίνεση ή κάτι άλλο; Και στη συνέχεια ο πελάτης μου μπορεί μονομερώς να κάνει τροποποίηση του συμβολαίου της κάθετης;

Link to comment
Share on other sites

τακτοποιεις με το 98/5α

Περαιτερω,  μιλας με τον συμβ/φο [και μαλλον  δεν κανεις τπτ μεχρι να αποφασισθει "αρμοδιως"]

 

Link to comment
Share on other sites

μονον ετσι θα το πας

δεν ειναι ξενο οικοπεδο για να τακτοποιησεις μετα απο επιδικαση της ξενης λωριδας.

εχεις μια καθετη -που ειναι και ΟΙ- που παταει σε κοινοχρηστο.

Καλυτερα δεν γινεται.

και αμα τα πατε καλα μεταξυ σας κανετε και μια διορθωτικη  πραξη  της συστασης...θα δουμε πώς...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Σε πιλοτή πολυκατοικίας θέλω να τακτοποιήσω την αλλαγή θέσης πάρκινγκ.

Υπάρχει μία θέση στην οα σε συγκεκριμένο χώρο, που όμως δε βολέυει να μπαινοβγαίνει το αμάξι με ασφάλεια και έτσι ο ιδιοκτήτης χρησιμοποιεί έναν άλλο χώρο πιο μπροστά από την αρχή που παρέλαβε διαμέρισμα + παρκινγκ απόι τον εργολάβο.

1. Μπορεί να τακτοποιηθεί με την παρ. 5?

2. Πώς γίνεται ο υπολογισμός του προστίμου, με αναλυτικό?

και μετά μπορεί να γίνει διόρθωση συμβολαίου?

Edited by LESS
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.