Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε κοινόκτητο ή κοινόχρηστο χώρο


Recommended Posts

Καλημέρα, 

Δεν είμαι σίγουρος ότι είμαι στο σωστό νήμα, αλλά η ερώτησή μου είναι η εξης:

 

Αποθήκη υπογείου (με χιλιοστά) που δεν υπήρχε στην άδεια, αλλά απεικονίζεται κανονικά στην ΣΥΣΤΑΣΗ.

Το περίγραμμα όμως του υπογείου της οικοδομής (αυτό που απεικονίζεται στην κάτοψη σύστασης) είναι εντελώς διαφορετικό σε σχέση με το περίγραμμα οικοδομής κάτοψης υπογείου αδείας.

Πως το αντιμετωπίζουμε στην νομιμοποίηση?

 

Link to comment
Share on other sites

μήπως πήρες άλλη σύσταση???? πέρα από τη πλάκα εσύ ελέγχεις τη δική σου ο.ι., άρα όπως αν έβλεπες στο κοινόχρηστο διάδρομο αυθαίρετο δε θα σε απασχολούσε (για τη βεβαίωση) έτσι και τώρα θα ασχοληθείς όνο με το χώρο της αποθήκης σου. 

Ως; προς την άδεια έχεις αλλαγή χρήσης από β.χ. σε β.χ. νομίζω άρα πας με αναλυτικό.(βλ. άρθρο 100, παρ.7).

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Σκεφτόμουν να βάλω:

1) Διαφορετική διαμερισμάτωση υπογείου (και να επισυνάψω την κάτοψη σύστασης)

2) Αλλαγη χρήσης απο ΒΧ σε ΒΧ (αναλυτικό)

Edit: Αφού όμως είμαι εκτός περιγράμματος υπογείου αδείας, νομίζω ότι πρέπει να το υπολογίσω σαν υπέρβαση δόμησης χώρων βοηθητικής χρήσης.

Αυτο όμως θα με πετάξει ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 5 λόγω ελάχιστων χιλιοστών συνιδιοκτησίας...

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

σε ταράτσα υπέρ του Α ορόφου, πελάτης μου έχει χτίσει ένα δωμάτιο που επικοινωνεί εσωτερικά με το σπίτι του στον Α όροφο.

Η ταράτσα είναι κοινόχρηστη. Υπάρχει υπόλοιπο Σ.Δ.

Στο κτήριο έχει γίνει Σ.Ο.Ι. και έχουν δοθεί 10 χιλιοστά για το δικαίωμα υψούν. 

Για να υπολογίσω το ποσοστό υπέρβαση δόμησης, συγκρίνω με τα χιλιοστά του Α ορόφου, τα χιλιοστά της ταράτσα ή βάζουμε το μέγιστο?

Ευχαριστώ.

Edited by Πάνος
Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι στον παρανομαστή του κλάσματος να εισάγεις τα χιλιοστά της οριζόντιας ιδιοκτησίας επί τον Σ.Δ του οικοπέδου, και αυτό γιατί υπάρχει εσωτερική επικοινωνία της αυθαίρετης κατασκευής με το διαμέρισμα. Μάλλον έχεις και 1 ΛΠ για διάνοιξη οπής επικοινωνίας και κατασκευή εσωτερικής σκάλας.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι με τη σειρά μου, τα 10 χιλιοστά που λέτε στην ταράτσα για το "δικαίωμα υψούν" σε ποιόν ή ποιούς έχουν δοθεί?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, Pavlos33 said:

Η γνώμη μου είναι στον παρανομαστή του κλάσματος να εισάγεις τα χιλιοστά της οριζόντιας ιδιοκτησίας επί τον Σ.Δ του οικοπέδου, και αυτό γιατί υπάρχει εσωτερική επικοινωνία της αυθαίρετης κατασκευής με το διαμέρισμα. Μάλλον έχεις και 1 ΛΠ για διάνοιξη οπής επικοινωνίας και κατασκευή εσωτερικής σκάλας.

συμφωνω

τακτοποιει με το 98/9

τα  - όποια -  "μετα"... έπονται

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

On 16/5/2020 at 11:28 ΠΜ, Arche said:

Να ρωτήσω και εγώ κάτι με τη σειρά μου, τα 10 χιλιοστά που λέτε στην ταράτσα για το "δικαίωμα υψούν" σε ποιόν ή ποιούς έχουν δοθεί?

Μπράβο Arche για το ερώτημά σου.... Είθε να μην είσαι "φωνή βοώντος εν τη ερήμω".....

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Θα ήθελα τα φώτα σας αν προσεγγίζω σωστά το θέμα. Πολυκατοικία 4 ορόφων έχει δυο εισόδους. Η μια είναι αποκλ. χρήση ισογείου και Α και η άλλη αποκλ.χρήση β και γ ορόφου. Θα γίνουν 4 δηλώσεις για κάθε μια οριζόντια. Μπορώ να τακτοποιήσω τις αλλαγές στο κλιμ. αποκλειστικης χρήσης που είναι στη στάθμη του ισογείου και του α ενώ είναι στην αποκλ.χρήση του β και γ?με συναίνεση φυσικά.επισυνάπτω κάτοψη.ευχαριστώ!isogeio.pdf

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι όλες οι αυθαιρεσίες στους κοινόχρηστους χώρους ενός ακινήτου ν' αντιμετωπίζονται με μια αυτόνομη και ανεξάρτητη δήλωση υπαγωγής, ανεξαρτήτως του τι γίνεται με τις ΟΙ αυτού.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.