Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε κοινόκτητο ή κοινόχρηστο χώρο


Recommended Posts

τακτοποίηση κανει ο ιδιοχρησιμοποιών, χωρις να ρωτησει κανεναν.

Εξηγησα πιο πανω και με παραδειγματα,  οτι, εάν  το αυθαιρετο το χρησιμοποιουν ολοι ειναι κοινοχρηστο και τακτοποιεται απο ολους

Οταν το εκανε και το χρησιμοποιει ενας ειναι "δικο του" και το δηλωνει αυτος.

Αρα, υπαγεσαι σε μια απο τις δυο περιπτωσεις.

αυτα

 

 

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, efoula said:

Καλησπέρα συνάδελφοι! είμαι σίγουρη ότι το θέμα έχει συζητηθεί ξανά και ξανά.....Αν  μπορείτε να το επαναλάβουμε πάλι...

Σε οικοδομή με 10 οριζόντιες ιδιοκτησίες, στο υπόγειο υπάρχει στην άδεια μηχ/σιο και λεβητοστάσιο και ο υπόλοιπος χώρος της κάλυψης αναγράφεται ως επίχωση. Αντί αυτού φυσικά ,στο χώρο αυτό έγιναν αποθήκες που ο εργολάβος τις μοίρασε σε κάθε διαμέρισμα και τις έδωσε στον  κάθε ιδιοκτήτη με ιδιωτικό συμφωνητικό,καθώς δεν φαίνονται πουθενά.Κάποιοι από αυτούς θέλουν να τις δηλώσουν στο δήμο και να τις τακτοποιήσουν ,επειδή ηλεκτροδοτούνται από την  χελώνα τος και όχι από το κοινόχρηστο.Πώς θα πρέπει να το αντιμετωπίσω δεδομένου ότι οι αποθήκες αυτές είναι σε κοινόχρηστο χώρο;Σε μία δήλωση όλοι οι ιδιοκτήτες,με διαφορετικά φύλλα καταγραφής ; αν δεν συμφωνήσουν όλοι;HELP!!

 

για μενα κανεις;;;

Link to comment
Share on other sites

Το ορθόν είναι η κάθε ΟΙ του ακινήτου εντάσσει στον 4495 τη "δική της" αποθήκη, με τη συναίνεση και των υπολοίπων.... Ως ΥΔ χώρου με μειωμένο συντελεστή... Αποδεικτικό παλαιότητας αυθαιρεσιών προφανώς το "σωστό" Ε9 του ιδιοκτήτη... Απαιτείται συμφωνία όλων των συνιδιοκτητών για τροποποίηση - διόρθωση της ΣΟΙ... Καλό είναι να γίνει αμέσως.... ¨Ολες οι υπόλοιπες λύσεις για μένα είναι "αλχημείες"...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

σε 2οροφη οικοδομή 2 αδελφών με 2 ΟΙ ο καθένας τακτοποιεί το δικό του.

Μπορεί ο ένας από τους 2 να τακτοποιήσει ό,τι υπάρχει στην κοινόχρηστη αυλή ?

Edited by LESS
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει αποθήκη, στέγαστρο, περίφραξη, μπαρμπεκιου

Ολοι συμφωνούν , θα  δηλώσουν 50-50 στο Ε9 την αποθήκη

Edited by LESS
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 

έχω τακτοποίηση σε οικόπεδο, με δυώροφη κατοικία, εντός οριοθετημένου οικισμού. Η οικοδομική άδεια ήταν του 1992. Σύμφωνα με την οικοδομική άδεια, το οικόπεδο έχει πρόσωπο σε δρόμο πλάτους 4μ., ο οποίος τελειώνει στο οικόπεδο που τακτοποιώ και δίνει πρόσβαση από επαρχειακή οδό που διαπερνά τον οικισμό. Ο δρόμος σε αεροφωτογραφίες μέχρι το 1985 δεν συνέχιζε μέχρι το οικόπεδο που τακτοποιώ, κατά δήλωση του ιδιοκτήτη ήταν ένα μικρό μονοπάτι(που δεν φαίνεται) ανάμεσα από βράχους. Τώρα εισέρχομαι στο κυρίως θέμα. Η πρόσβαση από το ισόγειο στον πρώτο όροφο γίνεται αποκλειστικά με εξωτερική σκάλα, κάτω από την οποία ο ιδιοκτήτης έχει χτίσει μια αποθηκούλα με πρόσβαση αποκλειστικά από τον ακάλυπτο(η κάτω παρειά της σκάλας είναι οροφή της αποθηκούλας). 

    Το θέμα είναι πως κατά την αποτύπωση μου παρατήρησα πως η εξωτερική σκάλα  έχει αλλάξει σχήμα και τμήμα της βρίσκεται εντός του δρόμου των 4.00μ. όπως ορίζεται από την Ο.Α. καθώς ο ιδιοκτήτης έκανε αλλαγή θέσης του κτιρίου και η σκάλα που προς την πλευρά του δρόμου  βγήκε η μισή εκτός οικοπέδου. 

    Το περίγραμμα της διώροφης κατοικίας βρίσκεται όλο εντός οικοπέδου. Μετά την τακτοποίηση ο ιδιοκτήτης θέλει να κάνει συμβόλαιο. Εγώ κάνοντας την τακτοποίηση κρίνω το τμήμα της αποθήκης που βρίσκεται εκτός του οικοπέδου ως "οριστικά αυθαίρετη κατασκευή". Τακτοποιώ ο,τι αυθαιρεσίες έχει το οικόπεδο και η δυώροφη κατοικία(υπέρβαση δόμησης, αλλαγή θέσης, ανακατασκευή σκάλας με αναλυτικό). Τι κάνω με την βεβαίωση μηχανικού; Στο οικόπεδο δεν έχω πλέον αυθαίρετες κατασκευές, τι κάνω όμως με την σκάλα που τμήμα της βρίσκεται εκτός οικοπέδου; Η σκάλα είναι ο μόνος τρόπος πρόσβασης στον όροφο. Του λέω να την γκρεμίσει και να την φτιάξει σε σύννομη θέση; Ή αν απλά γκρεμίσει τις τοιχοποιίες από κάτω που δημιουργούν την αποθηκούλα βγαίνει κανονικά βεβαίωση και ας είναι τμήμα της εξωτερικής σκάλας εντός του "δρόμου"; 

Αναμένω τις απαντήσεις σας και ευχαριστώ!

Καταγραφή.PNG

Edited by Dimitrios1991
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Kαλημέρα...

Το πρώτο μου μήνυμα...

Όπως βλέπετε στη φώτο σε αυτό το δρόμο κάποια κτίρια έχουν την πρασιά κανονικά φυτεμένη και άλλα...μπαζωμένη.

Συγκεκριμένα εκεί που δείχνω με το βελάκι κανονικά δεν είναι η πρασιά/ακάλυπτος της πολυκατοικίας και τον έχουν πλακοστρώσει;

Είναι αυθαιρεσία αυτό; (Κτίριο του 75). Σε περίπτωση που θέλω με μια ΕΕΔΜΚ να διαμορφώσω κάπως τον χώρο αυτό πχ να χτίσω μια ζαρντινιέρα ή μια μικρή πέργκολα ή να βγάλω κάποιες πλάκες και να βάλω φύτευση, δεν θα πρέπει να το "νομιμοποιήσω" πρώτα;

Ευχαριστώ για όποια βοήθεια...

image.thumb.png.90153d8865c9e3502855c063ad841a78.png

Edited by Pavlos33
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αρκετές φορές το forum, λειτούργησε πληροφοριακά και ως πηγή ανταλλαγών απόψεων διαφόρων θεμάτων, δημιουργώντας μια αίσθηση κοινής οπτικής η τουλάχιστον της εκ-θέσης του προβληματισμού, και θα πρέπει να εκφράσω τις ευχαριστίες μου για τούτο. Θα αναφέρω με τη σειρά μου,  παρόμοιο ζήτημα, μήπως κ υπάρχει αντίστοιχη εμπειρία. Γνωστό δε στους περισσότερους πως πχ σε περιπτώσεις οριζόντιας (και) με κοινόχρηστες παραβάσεις, ανάλογα με το είδος τον τύπο και τον χρόνο, μπορεί να απαιτηθεί τροποποίηση σύστασης οριζοντίου επί το δυσμενέστερο (1000 ψήφοι). Εξίσου γνωστό, πως δεν προκύπτει βεβαίωση μεταβίβασης, εάν κ εφόσον δεν προηγηθεί αυτή. Αυτό λοιπόν το εάν η εφόσον προβληματίζει και εξηγώ: πως θα λάβει χώρα η τροποποίηση (δικαιοπραξία εν ζωή), χωρίς την απαραίτητη βεβαίωση, άρα θα πρέπει να χορηγηθεί κ ποιο το περιεχόμενό της  ( κ για να γίνει πιο δύσκολο, η συμβολαιογράφος αναφέρει πχ .. έλα μωρέ δώσε εις διπλούν τη βεβαίωση μια για την τροποποίηση κ μια για την επικείμενη αγοραπωλησία..) μπορεί να δοθεί προγενέστερα κ πώς θα προβλέπει μελλοντική πράξη η οποία θα κατοχυρώνει η θα αναιρεί κ την ίδια, εάν πάλι έχει διαφορετικό περιεχόμενο τι θα ήταν αυτό, η κάποιος θα αναγράψει στα σχόλια πχ τούτο κ εκείνο...της επικείμενης βεβαίωσης; αν πάλι δε χορηγήσει, δε μπορεί να γίνει η τροποποίηση- η  υποθηκοφύλακας ισχυρίζεται... φέρτο να το δούμε κ βλέπουμε...άρα η κάποιος αναγράφει -κ που- το σκοπό.. κ εκδίδει εκ νέου κ διαφορετική (κ που;) στο περιεχόμενο (διότι αλλιώς πχ τι εμποδίζει η βεβαίωση να χρησιμοποιηθεί με τρόπο ανάρμοστο... η συμβολαιογράφος βέβαια απορεί κ μόνο με τη σκέψη .. αλλά δεν είναι αυτή που υπογράφει..) 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.