Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε κοινόκτητο ή κοινόχρηστο χώρο


Recommended Posts

17 ώρες πριν, civil76 said:

Δημήτρη καλησπέρα!

Γνωρίζεις πότε θα γίνει η τελική μορφή του Άρθρου 98?

Έχω μια αποθήκη υπογείου η οποία είναι κατά αποκλειστική χρήση ΟΙ καταστήματος Ισογείου. Η αποθήκη έχει κάνει κατάληψη τμήματος κοινόχρηστου διαδρόμου (σύμφωνα  με άδεια και σύσταση) εκ κατασκευής. Παλιότερα κάναμε μονομερή τροποποίηση της σύστασης αν συντρέχανε και οι δύο λόγοι της παρ5 Αρ98 δηλαδή η αυθαίρετη επέκταση υφίσταται σε όλους τους ορόφους ΚΑΙ είναι εκ κατασκευής....

Με την τροποποίηση της παρ5 αρ98 το <ΚΑΙ> έγινε <ή>. Επειδή η επέκταση της αποθήκης έγινε εκ κατασκευής μπορεί να γίνει μονομερής τροποποίηση και να μεταβιβαστεί?.... (γιατί δεν συντρέχει η δεύτερη προϋπόθεση σε όλους τους ορόφους....)

Σε ευχαριστώ!

Ευχαριστώ!

Σε συνέχεια της ερώτησης μου όμως, μπορεί να γίνει μονομερής τροποποίηση της σύστασης και μεταβίβαση αν εκ κατασκευής μια οριζόντια ιδιοκτησία έχει κάνει κατάληψη κοινόχρηστου χώρου αλλά δεν επαναλαμβάνεται αυτό και στους άλλους ορόφους?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μια βοήθεια γιατί με αυτό το 98 όλο μπερδεύομαι.

Στο οικόπεδο υπήρχε αποθήκη προ του 55 και χτίστηκε παραδίπλα διόροφη με ισόγειο κατάστημα και κατοικία στον α. Αρχικά χωρίς σύσταση. Εξάντληση της δόμησης.
Αργότερα βγαίνει άδεια κατεδάφισης για την αποθήκη και ξεχωριστή άδεια προσθήκης β ορόφου στη διόροφη.
Γίνεται σύσταση, παίρνει το ένα παιδί τον ά και το άλλο τον β, (κ το κατάστημα από μισό). Η αποθήκη δεν αναφέρεται στη σύσταση (κατεδαφίστηκε αφού).

Η αποθήκη, φυσικά, όχι μόνο δεν κατεδαφίστηκε, αλλά προστέθηκε ένα 'παταράκι' ξύλινο σε όλη την κάτοψη (διπλασιάζοντας έτσι το εμβαδό) και άλλαξε χρήση σε κατοικία. Και μένει μέσα η μαμά!

Η αποθήκη είναι στον ακάλυπτο, και είναι αυθαιρεσία και των δύο ιδιοκτητών.

Περιμένω την πολυπόθητη ΥΑ του 98.9; Νομίζω πως όχι, δεν είναι κάτι κοινόχρηστο (πχ διάδρομος).

Τις υπερβάσεις τις κρίνω με τα 1000/1000 ή με τα 0/1000;

Σε δήλωση επί κοινόχρηστων το πάω ή σε δικιά του ανεξάρτητη από τα υπόλοιπα κοινόχρηστα;

Edited by zazeng
Link to comment
Share on other sites

σαν "γνωστο" φαινεται το ερωτημα.....

-αν αναφερεις  στην τακτοποίηση οτι η αποθηκη προυπηρχε της αδειας προσθηκης,  εχεις προβλημα με την αδεια, [η οποια εκδοθηκε λογω δικαιωματος  ανοικοδομησης που ειχε, μετα την κατεδαφιση της αποθηκης]

 διοτι δεν εκπληρωσες την υποχρεωση κατεδαφισης αρα εχεις "ψευδη" αδεια.

Νομιζω οτι ο διδονης  το ειχε απαντησει προ καιρου

"η αποθηκη εγινε μετα την ανοικοδομηση"

 

τα λεμε

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Θα το ψάξω περισσότερο η μέχρι τώρα έρευνα δεν απέδωσε καρπούς.

Για την άδεια δεν αντιλέγω, αλλά δεν είναι δικιά μου δουλειά να την αμφισβητησω. Μέχρι να ασχοληθει, αν ασχοληθει, μαζί της η πολεοδομία παραμένει σε ισχύ.

Από τον τρόπο κατασκευής (πέτρινο) δεν με παίρνει για κόλπα, μόνο η αλλαγή χρήσης πάει μαζί με την ανέγερση του β' (1990, συμφωνούν και τα υλικά που έχουν μπει)

Link to comment
Share on other sites

On 21/11/2020 at 1:55 ΜΜ, zazeng said:

Λοιπόν, μια βοήθεια γιατί με αυτό το 98 όλο μπερδεύομαι.

Στο οικόπεδο υπήρχε αποθήκη προ του 55 και χτίστηκε παραδίπλα διόροφη με ισόγειο κατάστημα και κατοικία στον α. Αρχικά χωρίς σύσταση. Εξάντληση της δόμησης.
Αργότερα βγαίνει άδεια κατεδάφισης για την αποθήκη και ξεχωριστή άδεια προσθήκης β ορόφου στη διόροφη.
Γίνεται σύσταση, παίρνει το ένα παιδί τον ά και το άλλο τον β, (κ το κατάστημα από μισό). Η αποθήκη δεν αναφέρεται στη σύσταση (κατεδαφίστηκε αφού).

Η αποθήκη, φυσικά, όχι μόνο δεν κατεδαφίστηκε, αλλά προστέθηκε ένα 'παταράκι' ξύλινο σε όλη την κάτοψη (διπλασιάζοντας έτσι το εμβαδό) και άλλαξε χρήση σε κατοικία. Και μένει μέσα η μαμά!

Η αποθήκη είναι στον ακάλυπτο, και είναι αυθαιρεσία και των δύο ιδιοκτητών.

Περιμένω την πολυπόθητη ΥΑ του 98.9; Νομίζω πως όχι, δεν είναι κάτι κοινόχρηστο (πχ διάδρομος).

Τις υπερβάσεις τις κρίνω με τα 1000/1000 ή με τα 0/1000;

Σε δήλωση επί κοινόχρηστων το πάω ή σε δικιά του ανεξάρτητη από τα υπόλοιπα κοινόχρηστα;

Η "αποθήκη" είναι εξολοκλήρου αυθαίρετη. Το πολύ πολύ ως παλαιότητα μπορεί να πάρει max έως μετά την ημερομηνία της ΣΟΙ. Ρυθμίζεται ως "αυθαιρεσία στον κοινόχρηστο χώρο" και από τους δύο συνιδιοκτήτες του ακινήτου. Προσοχή, ελέγχονται όλοι οι κοινόχρηστοι χώροι του ακινήτου. Το πρόστιμο βγαίνει με ΥΔΚΧ και ταυτοχρόνως ΥΚΚΧ και μάλλον και πλάγιες αποστάσεις. Προφανώς και το παταράκι είναι ΚΧ, οπότε το αντιμετωπίζεις αναλόγως. Οι συντελεστές θα βγουν με όλα τα χιλιοστά του ακινήτου καθόσον είναι κοινόχρηστα. Θα τους πεις να τη βάλουν τώρα και οι δύο στα Ε9 τους με έτος κατασκευής το έτος που έγινε η ΣΟΙ. Τεκμηριώνεις στην τεχνική έκθεση. Καλοφάγωτα τα μπικικίνια....

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, είδα προηγουμένως που συζητήθηκε το θέμα για την τακτοποίηση αυθαιρέτων σε κοινόχρηστο χώρο και πως βγαίνουν τα ποσοστά υπέρβασης και ήθελα να κάνω μια ερώτηση πάνω σε αυτό.

Σε πολυκατοικία με Σύσταση ΟΙ, ένα τμήμα της pilotis έκλεισε και πλέον χρησιμοποιείται ως κατοικία.

Για να τακτοποιηθεί αυτό το κλείσιμο της πιλοτης θα πρέπει να γίνει τακτοποίηση για όλες τις αυθαιρεσίες που υπάρχουν στους κοινόχρηστους χώρους της οικοδομής και τους κοινόχρηστους χώρους του οικοπέδου?

Αν η επιτρεπόμενη δόμηση στο οικόπεδο είναι 500 τμ και η υπέρβαση δόμησης λόγω του κλεισίματος της pilotis είναι 40 τμ, τότε για να βρούμε το ποσοστό υπέρβασης δόμησης θα κάνουμε 40/500 ? 

 

Link to comment
Share on other sites

σε ποιόν ανηκε η χρηση αυτου του τμηματος της πυλωτης?

 τι αυθαιρεσιες εχεις στα κοινοχρηστα και απο ποιούς?

Link to comment
Share on other sites

το κοίταγα χθες και είδα ενημέρωση Ν.4495/17 ότι επιτρέπεται ιδιοκτήτης να τακτοποιήσει κατάληψη τμήματος κοινόχρηστου χώρου όταν α) η κατάληψη έχει γίνει από όταν φτιάχτηκε η οικοδομή ή και το τονίζω, είδα ή αν η αυθαιρεσία υπάρχει σε όλους τους ορόφους. Οπότε 1) μου λύνει τα χέρια γιατί εγώ έχω περίπτωση κατάληψης κοινοχρήστου διαδρόμου πολυκατοικίας από κατασκευής κτιρίου (1987) και έτσι μπορώ να το τακτοποιήσω. Μάλιστα το πήγα και λίγο παρακάτω και επικοινώνησα με την Συμβολαιογράφο, επικοινώνησα και επιβεβαίωσα ότι λέω, την ρώτησα μάλιστα, αν ο ιδιοκτήτης θελήσει σε 5 χρ να πουλήσει θα έχει πρόβλημα?

Οχι μου είπε, αφού θα το έχω τακτοποιήσει και ο Νόμος μου δίνει το δικαίωμα να τακτοποιήσω, δεν θα υπάρχει κανένα πρβλημα. 

Link to comment
Share on other sites

και, αφου σου ειπε οτι μπορεις

Εστω οτι εχεις καταλαβει 2 τμ στον διαδρομο, σε οικοδομη 10 διαμερισματων με τιμη ζωνης  1300, το  ετος 1982.

Ρώτησε την για την "διαδικασια" και τα εξοδα

[καλημερα]

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.