Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε κοινόκτητο ή κοινόχρηστο χώρο


Recommended Posts

3 ώρες πριν, zazeng said:

@ppetros πιστεύω πως αναφέρεται στα κοινόχρηστα.

Μονομερής τροποποίηση σύστασης όταν έχεις διαφορά μεταξύ διαμερισμάτων δεν έχει νόημα.
Πχ έχουμε εγώ κ εσύ από άδεια και σύσταση 50 κ 50τμ. Έχω μπει εγώ όμως στο δικό σου, εκ κατασκευής, κ στην πράξη έχω 55τμ κ εσύ 45. Αν διορθώσω μονομερώς θα έχω εγώ 55 κ εσύ 50!

Σίγουρα θέλει έξτρα μελέτη και μια καλή εγκύκλιο.

@zazeng

Αρα περίπτωση 1:

Επέκταση σε κοινόχρηστο χώρο. Πάμε σύμφωνα με παραγράφους από 5 έως 9. Αν είμαστε σε κάποια περίπτωση οκ χωρίς συναίνεση αλλιώς >51% για τροποποίηση σύστασης.

περίπτωση 2:

Διαμερισμάτωση μεταξύ διπλανών διαμερισμάτων (μετακινηση μεσοτοιχίας).

Θα χρειαστεί συναίνεση για την δήλωση ΜΟΝΟ, με τον διπλανό?

Μετά την δήλωση τι θα απαιτηθεί στον συμβολαιογράφο? θα πρέπει να γίνει τροποποίηση ΜΟΝΟ μεταξύ των 2 διαμερισμάτων? ή τι άλλο?

 

Link to comment
Share on other sites

@Arche

Δεν ξέρω αν εννοούσες την δική μου περίπτωση. Αν την εννοούσες και την κατάλαβες παρακαλώ για τις απόψεις σου. Ευχαριστώ.

Edited by ppetros
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και από εμένα. Έχω να κάνω τρεις ερωτήσεις, διότι εγώ άλλα κατάλαβα από το νέο νόμο, αλλά βλέπω τώρα από τη συζήτηση ότι κακώς βιάστηκα να νομίζω ότι κατάλαβα.

1. Διαμέρισμα που έχει κλείσει τμήμα του κοινοχρήστου διαδρόμου εκ κατασκευής (διότι τα δυο γίναν ένα και πήραν και το κομμάτι αυτό που ήταν διαδρομάκος για να ανοίγουν οι δύο πόρτες των διαμερισμάτων). τακτοποιεί μόνος του τώρα με Υ.Δ. ιδιοκτήτη ή όχι? εγώ νόμιζα ναι, διότι είναι εκ κατασκευής και εντός νόμιμου όγκου κτιρίου,

2. Υπόγειο που είχε αλλάξει περίγραμμα αλλά δεν ήταν η ίδια αυθαιρεσία με όλους τους ορόφους διότι ποτέ δεν είχε το ίδιο περίγραμμα με όλους τους όρόφους, μπορεί να τακτοποιηθεί?

3. Αυθαίρετη κλείστή πέργκολα σε χ'ωρο αποκλειστικής χρήσης που έχει χρήση θέσης στάθμευσης, αλλά βρίσκεται εντός πρασιάς μπορεί να τακτοποιηθεί αφού είναι σε αποκλειστική χρήση? (νόμιζα ναι από τον 4495 ήδη). Αν ο συνιδιοκτήτης του οικοπέδου πάει δικαστικά διότι κλείνει τη θέα του κλπ, μπορεί να ακυρωθεί αυτή η τακτοποίηση?

 

Link to comment
Share on other sites

1) Ναι τακτοποιεί μόνος αλλά αν δεν είναι σε όλους τους ορόφους δεν μπορεί να κάνει μονομερή τροποποίηση σύστασης οπότε δεν μπορεί να κάνει συμβόλαιο.

2) Τι εννοείς ? Κοινόχρηστο υπόγειο ?

3) Η κλειστή πέργκολα με κεραμίδι από πάνω εννοείς φαντάζομαι πάει κατηγορία 5 εφόσον είναι εντός προκηπίου και πλέον δεν μπορείς να κάνεις δήλωση.

Link to comment
Share on other sites

Nik σε ευχαριστώ πολύ!

για το 1. λέει ο 4759 (άρθρο 81): 7. Μετά από την υπαγωγή στις ρυθμίσεις του παρόντος και εφόσον συντρέχουν σωρευτικά οι προϋποθέσεις των περ. α΄ και β΄ της παρ. 5 ή εφόσον η αυθαίρετη επέκταση ή απομείωση οριζοντίου ή καθέτου ιδιοκτησίας και κτιρίων εν σειρά που αποτελούν οριζόντιες ή κάθετες ιδιοκτησίες ευρισκόμενες εντός οικοπέδων, τμημάτων οικοπέδων ή αγροτεμαχίων, υφίσταται από την ανέγερση – κατασκευή της οικοδομής και συντελείται εντός νόμιμου όγκου του κτιρίου ή σε νόμιμη ή μη υπόγεια στάθμη, ο ιδιοκτήτης έχει δικαίωμα να προβαίνει μονομερώς σε συμβολαιογραφική πράξη τροποποίησης της πράξης σύστασης οριζόντιας ή καθέτου ιδιοκτησίας, προκειμένου να ενσωματώσει τον υπαγόμενο στις διατάξεις του παρόντος χώρο στην οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία του ή να τον εξαιρέσει από αυτήν.

Αυτό δε σημαίνει ότι μπορεί πλέον ο εκ κατασκευής εντός όγκου να κάνει μονομερή μόνος του?

2. Έκανα λάθος εννοούσα ισόγειο, που είναι κατάστημα και είχε πάντα διαφορετικό περίγραμμα (από την άδεια δλδ)

3. Έχεις δίκιο. Προσπαθούσα να θυμηθώ γτ δε μου κολλάει να κάνει τακτοποίηση τώρα.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, sissy_arch said:

για το 1. λέει ο 4759 (άρθρο 81): 7. Μετά από την υπαγωγή στις ρυθμίσεις του παρόντος και εφόσον συντρέχουν σωρευτικά οι προϋποθέσεις των περ. α΄ και β΄ της παρ. 5 ή εφόσον η αυθαίρετη επέκταση ή απομείωση οριζοντίου ή καθέτου ιδιοκτησίας και κτιρίων εν σειρά που αποτελούν οριζόντιες ή κάθετες ιδιοκτησίες ευρισκόμενες εντός οικοπέδων, τμημάτων οικοπέδων ή αγροτεμαχίων, υφίσταται από την ανέγερση – κατασκευή της οικοδομής και συντελείται εντός νόμιμου όγκου του κτιρίου ή σε νόμιμη ή μη υπόγεια στάθμη, ο ιδιοκτήτης έχει δικαίωμα να προβαίνει μονομερώς σε συμβολαιογραφική πράξη τροποποίησης της πράξης σύστασης οριζόντιας ή καθέτου ιδιοκτησίας, προκειμένου να ενσωματώσει τον υπαγόμενο στις διατάξεις του παρόντος χώρο στην οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία του ή να τον εξαιρέσει από αυτήν.

Αυτό δε σημαίνει ότι μπορεί πλέον ο εκ κατασκευής εντός όγκου να κάνει μονομερή μόνος του?

 

Αυτή είναι και δική μου απορία, δηλαδή υπόγειο που επεκτάθηκε αυθαίρετα δημιουργώντας χώρο κάτω

από νόμιμο ισόγειο κατάστημα, το οποίο μάλιστα επικοινωνεί με εσωτερική σκάλα με το κατάστημα,

μπορεί ή όχι να τροποποιήσει μονομερώς την οριζόντια ιδιοκτησία;

Link to comment
Share on other sites

εχεις ενα καταστημα με υπογειο κατω απο αυτο,

που "πιανει" εστω-  το μισο του καταστηματος και επικοινωνει με εσωτερικη σκαλα και ανηκει σαν παραρτημα σε αυτο.

Νομιμο.

Αν εχεις επεκτεινει το  υπογειο προς οποιοδηποτε σημειο, οπου  προβλεπονταν "χώμα",  τοτε εχεις  κανει  επέκταση σε κοινοχρηστα/κοινοκτητα.

Τακτοποιειται με το εκ κατασκευης.

Για την "μονομερή" τροποποιηση της συστασης και την μεταβιβαση

θα μιλησεις με τον  συμβ/φο σου

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

On 13/12/2020 at 1:47 ΜΜ, ppetros said:

περίπτωση 1:

Εκ πρώτης όψεως ναι, ακόμα ψάχνονται κ οι συμβολαιογράφοι οπότε βρες κάποιον να το εξετάσετε.

On 13/12/2020 at 1:47 ΜΜ, ppetros said:

περίπτωση 2:

Τα ίδια με το 1, επί του παρόντος έχω κ εγώ μια τέτοια περίπτωση, η συμβολαιογράφος, σε συνεννόηση με τον υποθηκοφύλακα θα κάνει τροποποίηση της σύστασης με συμμετέχοντες  αυτούς τους δύο (δεν γίνεται πάντα, προκύπτει από τους όρους της αρχικής σύστασης)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.