Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε κοινόκτητο ή κοινόχρηστο χώρο


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Αυθαίρετη αποθήκη που κατασκευάστηκε σε πυλωτη η οποία περιγράφεται στη σύσταση Ο.Ι. ως οριζόντια ιδιοκτησία με χιλιοστά, θα δηλωθεί ως κοινόχρηστος χώρος και θα ακολουθήσει τροποποίηση της σύστασης; Ή θα γίνει μια δήλωση όπου θα ελέγχω την οριζόντια ιδιοκτησία της πυλωτής;

Link to comment
Share on other sites

τι περιγραφεται στη συσταση  σαν "οριζοντια ιδιοκτησια με χιλιοστα;"

σε ποιον ανηκει;

Αυθαιρετο ποιό ειναι και για ποιον λογο;

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Στη σύσταση αναφέρει :οριζοντια ιδιοκτησία: "ισογειο-πυλωτη" με εμβαδόν 100 τ.μ. (στο οποίο δεν περιλαβανεται το κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο) και ποσοστό συνιδιοκτησίας 100/1000. Ανήκει και στους δυο συνιδιοκτήτες και θέλει να μεταβιβάσει ο ένας το ποσοστό του στον άλλο.Συναινεση υπάρχει. Η αποθήκη είναι εξ ολοκλήρου αυθαίρετη. Δεν προβλεπόταν στην οικ.αδεια. Η συμβολαιογράφος που είχε κάνει τη σύσταση υποστηρίζει ότι τα χιλιοστά αυτά είναι αντίστοιχα με το δικαίωμα υψουν καθώς υπάρχει υπόλοιπο δόμησης, κάτι όμως που δεν περιγράφεται στη σύσταση και δεν ξέρω αν θα έπρεπε να αναφέρεται. Δε μου έχει τύχει μέχρι τώρα να δω σύσταση όπου δίνονται χιλιοστά σε ανοιχτό χώρο-πυλωτη

 

Link to comment
Share on other sites

αρα εχεις στην πυλωτη μια αποθηκη αυθαιρετη

την δηλωνουν οι δυο συνιδιοκτητες

ειναι ΟΙ και εχει και χιλιοστα.

Τι παρεμποδιζει την τακτοποιηση και μεταβιβαση;

 Δεν πρεπει να σου τα ειπε ετσι ο συμβ/φος......

Υποθέτω οτι, αυτο που σου ειπε ειναι οτι,  αυτη η τακτοποιηση επειδη εγινε απο δυο συνιδιοκτητες που εχουν  και υπολοιπα χιλιοστα για  αερα και υπολοιπο σδ

θα αφαιρεθει απο τα δικαιωματα τους αυτα.

συζητείστε το.

 

 

 

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις, ισως δεν εχω εκφρασει σωστα την ερωτηση. Δε διαφωνω σε τίποτα από τα παραπάνω.

Το βασικό μου ερωτημα είναι εάν η δήλωση που θα κάνω θα αφορά την οριζόντια ιδιοκτησία της πυλωτής ή τους κοινόχρηστους χώρους στο σύνολο τους. Η αρχική μου σκέψη ήταν ότι δηλώνω την οριζόντια ιδιοκτησια και συγκρινω με τα μεγέθη που της αντιστοιχούν για τους συντελεστές. Όμως σε επικοινωνία μου με το ΤΕΕ ο συνάδελφος θεωρεί ότι πρέπει η δήλωση να αφορά τους κοινόχρηστους χώρους στο σύνολο τους και με προβλημάτισε. 

Link to comment
Share on other sites

 εχεις μια ΟΙ του ισογείου, με αυθαιρεσιες.

εχει γινει συσταση,  εχει χιλιοστα.

αυτην τακτοποιεις

δξ γιατι ειπε οσα ειπε ο συναδελφος του ΤΕΕ

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Θα ήθελα μια επιβεβαίωση για το αν εχω καταλάβει καλά την παράγραφο 7 του άρθρου 98 :

Ένας ιδιοκτήτης μπορεί να προβεί μονομερώς στην τροποποίηση σύστασης οριζοντίου ή καθέτου ιδιοκτησίας, χωρίς τη συναίνεση άλλων συνιδιοκτητών, όταν :

1) η αυθαίρετη επέκταση υφίσταται από κατασκευής ΚΑΙ σε όλους τους ορόφους της "οικοδομής"

2) υφίσταται από κατασκευής ή υφίσταται σε όλους τους ορόφους της "οικοδομής" ΚΑΙ παράλληλα είναι εντός νομίμου όγκου κτιρίου ή σε νόμιμη ή μη υπόγεια στάθμη

3) είναι εντός νομίμου όγκου κτιρίου ή σε νόμιμη ή μη υπόγεια στάθμη ΚΑΙ έχει περάσει 10ετία από την τέλεση της αυθαιρεσίας ΚΑΙ δεν έχει εκδοθεί αμετάκλητη δικαστική απόφαση που να διατάσσει την κατεδάφιση της αυθαιρεσίας

...σωστα...?

Άρα

α) σε οριζόντια ιδιοκτησία υπόγειας στάθμης, όπου έχει γίνει αυθαίρετη επέκταση πέραν του νομίμου περιγράμματος, από κατασκευής, απαιτείται 50% συναίνεση για τροποποιηθεί η σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών (δεν καλύπτεται από μια από τις ανωτέρω εβαιρέσεις)

β) σε οριζόντια ιδιοκτησία ισόγειας στάθμης που έχει κατασκευαστεί αυθαίρετα επιπλέον δόμηση, από κατασκευής...μπορεί να γίνει τροποποίηση της σύστασης οριζοντίου, αφού πατάει στη 2 περίπτωση που ανέφερα παραπάνω ...(βρίσκεται σε νόμιμη στάθμη)...

...σωστά...?

Link to comment
Share on other sites

Σε πολυκατοικια με σύσταση το δωμα ορίζεται ως κοινοχρηστος χώρος. Οταν ιδιοκτήτης ηταν ένας για όλη την πολοικατοικια κατασκεύασε εκεί ένα δωμάτιο με μπάνιο και το υπολοιπο το καλυψε με στέγη που στο μεγαλύτερο μέρος είναι προσβάσιμη από το κεντρικό κλιμακοστασιο και έχει χρήση αποθήκης.Εχει σημερα συναινεση με συνολικο ποσοστο πάνω από 65%.Το παράβολο έχει πληρωθεί πριν 30/9.Θα πρέπει να δηλωθεί όλο το προσβάσιμο τμημα της στέγης  και το δωμάτιο χωρίς μειωτικο ;και ως ιδιοχρηση ή με το ποσοστο συναίνεσης.

Link to comment
Share on other sites

1. εφτιαξε ενα αυθαιρετο δωματιο στο δωμα. "καλως"

2. τι σημαινει καλυψε το υπολοιπο, τι προσβασιμο, ειναι αποθηκη, [τι  ειδους αποθηκη;]

 "αυτος" τι εχει σαν "ιδιοκτησια";;;

3. δεν λες τι προβλεπει στη συσταση για την  αποκλειστικη  χρηση του δωματος...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.