Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε κοινόκτητο ή κοινόχρηστο χώρο


Recommended Posts

Αν υφίσταται καταπάτηση κοινόχρηστου-κοινόκτητου χώρου από Ο.Ι. , τότε απαιτείται η συναίνεση του 51% των λοιπών συνιδιοκτητών;

Δηλ. δεν υπολογίζεται το ποσοστό αυτού που έχει συντελέσει την αυθαίρετη κατασκευή;

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα)

Καλησπέρα σας συνάδελφοι, έχω μια περίπτωση τακτοποίησης πρώτου ορόφου(έχει γίνει σύσταση οριζόντιας), ο ιδιοκτήτης του πρώτου είναι υποχρεωμένος να τακτοποιήσει και στον ακάλυπτο αποθήκες που χρησιμοποιεί και ο ίδιος ή μπορεί να γίνει σε δεύτερη φάση; ευχαριστώ

Πρόσθεσε την ειδικότητά σου στο προφίλ σου, σύμφωνα με τους κανόνες συμμετοχής. 

Pavlos 33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, σε περίπτωση όπου σε διώροφη κατοικία επί πυλωτής έχει κλείσει αυθαίρετα τμήμα της πυλωτής σε ποσοστό >50% αυτής, τότε το εναπομείναν ανοιχτό τμήμα δεν πληροί τις προϋποθέσεις για να συνεχίσει να είναι πυλωτή.  Άρα στην υπέρβαση δόμησης πρέπει να υπολογιστεί η επιφάνεια όλης της πυλωτής;

Σε αυτή την περίπτωση με ποιον τρόπο μπορεί να βγει άδεια για κλείσιμο και του εναπομείναντος τμήματος;

Edited by l_kostas
Link to comment
Share on other sites

οχι βεβαια...

Απεμεινε τμημα της πυλωτης ελευθερο περιτοιχισης και χωρις αλλαγη χρησης.

 ενα θεμα που εχεις ειναι οτι δεν εχει χιλιοστα

και ποιος ειχε την αποκλειστικη χρηση

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι μονοκατοικία και έχω δύο συνιδιοκτήτες με 50%, άρα αντίστοιχα θα έχουν και αυτό.

Αν πάω να βγάλω νέα άδεια στο οικόπεδο, στην δόμηση δεν πρέπει να προσμετρά όλη η επιφάνεια της πυλωτής αφού δεν είναι πλέον τέτοια; Αυτό δεν θα ταιριάζει με το διάγραμμα κάλυψης της τακτοποίησης..

 

Link to comment
Share on other sites

αφου ειναι συνιδιοκτητες στην πυλωτη,

όσα τμ. τακτοποιησουν σε αυτη

αυτα θα αφαιρεθουν απο το δικαιωμα δομησης  στον "αερα" που εχουν κρατησει.

Οπότε βλεπεις εάν σε συμφερει η "νομιμοποίηση"

[αρθρο 107 παρ. 2.]

Δεν βλεπω πουθενα να αναφερεται οτι, προσμετρειται-αφαιρειται  απο τον υπολοιπόμενο σδ. ενα "υπολοιπο" τμημα πυλωτης, που παρεμεινε σαν πυλωτη, λογω αλλλαγης χρησης ενος τμηματος αυτής.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έκανα κακή διατύπωση, οι συνιδιοκτήτες έχουν εξ αδιαιρέτου 50%, δεν υπάρχει σύσταση οριζόντιας.

Έστω ότι έχω υπόλοιπο δόμησης 100τ.μ. και έχω κλείσει και τακτοποιήσει 60τ.μ. μιας πυλωτής επιφάνειας 100τ.μ..

Αν στο διάγραμμα κάλυψης της τακτοποίησης μετράει στη δόμηση μόνο το τμήμα που έχει κλείσει (60τ.μ.), τότε έχω υπόλοιπο δόμησης 40τ.μ. και θεωρητικά θα μπορούσα να εκδώσω άδεια  για να χτίσω π.χ. μια νέα ανεξάρτητη αποθήκη 40τ.μ. στον ακάλυπτο. 

Βάσει του ορισμού της πυλωτής κατά ΝΟΚ, αν έχει κλείσει σε ποσοστό πάνω του 50% της επιφάνειας της, τότε μετράει στη δόμηση. Δηλαδή, πρέπει να υπολογιστεί και το υπόλοιπο της πυλωτής (40τ.μ.) στη δόμηση και άρα να μην έχω δικαίωμα για επιπλέον δόμηση, αφού θα την έχω εξαντλήσει.

Δεν μου φαίνεται δηλαδή λογικό μετά από μια τακτοποίηση, να μπορείς να βγάλεις νέα άδεια υπερβαίνοντας ουσιαστικά την επιτρεπόμενη δόμηση.

Link to comment
Share on other sites

Στη δήλωση του 4495 θα βάλεις τα 60 μόνο τμ σαν υπέρβαση δόμησης, αυτά που έχουν κλείσει δηλαδή, όχι όλα τα 100 τμ. Τώρα αν πας μεθαύριο να βγάλεις οικ. άδεια για να εξαντλήσεις τα υπολειπόμενα 40 τμ χτίζοντάς τα κάπου αλλού μέσα στο οικόπεδο και σου δημιουργήσει η πολεοδομία πρόβλημα επειδή θα θεωρήσει ότι αυτά έχουν εξαντληθεί λόγω της πυλωτής, το οποίο φαντάζει πιθανό, αυτό δεν επηρεάζει το περιεχόμενο της δήλωσης 4495. Άλλο πράγμα οι νόμοι αυθαιρέτων και άλλο οι ΓΟΚ, ΝΟΚ κτλ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.