Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε κοινόκτητο ή κοινόχρηστο χώρο


Recommended Posts

1. εγώ την τοιχοποιία τη μοιράζω μισή σε μένα μισή στα κοινά.

2. το περίγραμμα το αναφέρω προκειμένου να δω πως θα αντιμετωπιίζατε τα τμήματα που θα έπρεπε να έχουν δομηθεί αλλά δεν έχουν τελικά. Δλδ για τα εκτός οκ πας με ΥΔ κλπ. Για τα υπόλοιπα τι?

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" (3 τελείες άνω δεξιά) και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by sissy_arch
Link to comment
Share on other sites

1. Ο νομοθέτης δε συμφωνεί μαζί σου.

2. Ναι, κατάλαβα... θεωρώ ότι πρέπει να το υπολογίσεις με κατηγορία τρία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, jbosdas said:

@the_topo Και ο ακάλυπτος κοινόχρηστος είναι. Για τα κοινόχρηστα γενικότερα δες το σημαντικότατο αρθ98. Επιγραμματικά:

  • υφίσταται από την ανέγερση
  • σε όλους τους ορόφους
  • εντός νόμιμου όγκου
  • παρέλευση δεκαετίας
  • μη έκδοση αμετάκλητης δικαστικής απόφασης

Ποιημα! 😂

 

 

 

Επομένως στη πλειονότητα των περιπτώσεων ΥΔ σε οικοδομή με σύσταση, πρόκειται για ΥΔ σε κοινόχρηστο χώρο? Είτε είναι εις βάρος κλιμακοστασίου/ακάλυπτου και ισχύει ό,τι αναγράφεται στο αρθ.98?

Επίσης, διαβάζοντας το αρθ. 98, βλέπω ότι πρέπει να βεβαιώσω ως μηχανικός ότι η ίδια αυθαίρετη επέκταση υφίσταται σε όλους τους ορόφους της οικοδομής. Στη περίπτωσή μου ισχυεί, αλλά στο ισόγειο υφίστανται και άλλες επιπλέον αυθαιρεσίες στον ακάλυπτο. Λογικά δεν αναιρεί ότι μπορώ να βεβαιώσω το παραπάνω, σωστά?

Edited by the_topo
Link to comment
Share on other sites

Γενικώς ναι (με πολύ συχνή παράβαση και αυτή της διαφορετικής διαμερισμάτωσης και ακόμη χειρότερα, συνδυασμού διαφορετικής διαμερισμάτωσης και παραβίασης κοινόχρηστου χώρου), αλλά το δικό σου ερώτημα ποιο είναι;

Link to comment
Share on other sites

Το αρχικόερώτημά μου ήταν αν η ΥΔ εις βάρος ακάλυπτου θεωρείται προς κοινόχρηστο χώρο και απαντήθηκε.

Αυτό που ρωτάω τώρα είναι το εξής:

Σύμφωνα με το αρθ.98 που με παρέπεμψε ο συνάδελφος, πρέπει να βεβαιώσω ότι η ίδια ΥΔ υφίσταται και στο ισόγειο (όντως υφίσταται και στην Ο.Ι του ισογείου). Όμως στο ισόγειο η ΥΔ είναι ακόμη μεγαλύτερη και πέρα από την ΥΔ του ορόφου (με λίγα λόγια στο ισόγειο υπάρχουν αυθαίρετες αποθήκες που είναι πέρα από την ΥΔ που προκύπτει από τον όροφο). 

Link to comment
Share on other sites

Όχι όχι δεν ελέγχεις τις αυθαίρετες κατασκευές στους κοινόχρηστους χώρους, παρά μόνο αν η αυθαίρετη επέκταση σου έχει πραγματοποιηθεί επαναλαμβάνεται και στους υπόλοιπους ορόφους.

Πρόσεξε και το διαζευκτικό "ή" στην παρ5. Αν δηλαδή δεν έχεις επέκταση στους υπόλοιπους ορόφους πας με τον όγκο, δεκαετία και δικ.αποφαση για την μονομερη...

Edited by jbosdas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχεις δίκαιο - σημαντικότατο αυτό το 'ή' !

Να ρωτήσω και κάτι ακόμη. Η αλλαγή εξωτερικών διαστάσεων όπως έχω αναφέρει εμπίπτει κατ. 3 (λόγω αλλαγής διαστάσεων έως 5%..). Έχω φτιάξει ήδη νέα κάτοψη προς ανάρτηση στο σύστημα αυθαιρέτων του ΤΕΕ. Επειδή όμως θα ακολουθήσει και ΗΤ, δυσκολεύομαι να τοποθετήσω τη νέα κάτοψη πάνω στο ΔΚ της αδείας. Πρέπει όμως, σωστά? (Διότι έως το στάδιο της δήλωσης αυθαιρέτων δεν απαιτείται ΔΚ αλλά από όσο γνωρίζω στην ΗΤ απαιτείται..)

Edited by the_topo
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, the_topo said:

δυσκολεύομαι να τοποθετήσω τη νέα κάτοψη πάνω στο ΔΚ της αδείας.

δηλαδή?

...στο ΔΚ γίνεται επισήμανση των κατασκευών, και ο υπολογισμός των ποσοστών υπερβάσεις κλπ

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, the_topo said:

Επειδή όμως θα ακολουθήσει και ΗΤ, δυσκολεύομαι να τοποθετήσω τη νέα κάτοψη πάνω στο ΔΚ της αδείας. Πρέπει όμως, σωστά?

Ότι θα βοηθούσε σαν πληροφορία η σύγχρονη απεικόνιση ισχύει. Αλλά γιατί "πρέπει";

24 minutes ago, the_topo said:

Διότι έως το στάδιο της δήλωσης αυθαιρέτων δεν απαιτείται ΔΚ αλλά από όσο γνωρίζω στην ΗΤ απαιτείται..

Από πού το γνωρίζεις; (δεν σε αμφισβητώ επειδή δεν ξέρω πολλά από ΗΤ, άλλο θέλω να πω)

Και στις δύο άνω περιπτώσεις, αφού υποστηρίζεις κάτι καλά είναι να αναφέρεις και την πηγή από την οποία εξάγεις το συμπέρασμά σου, ώστε να έχουμε μια βάση συζήτησης. Αν απλά είναι το προσωπικό σου συμπέρασμα που έχεις διεξάγει από την ενημέρωσή σου, τουλάχιστον οφείλεις να το προσδιορίζεις πιο συγκεκριμένα. Για παράδειγμα λες "από όσο γνωρίζω" και το μυαλό μου πηγαίνει ότι για να το λέει ο συνάδελφος θα υπάρχει ρητή αναφορά στο άρθρο για ΗΤ. Αν όμως ήταν προσωπική σου εκτίμηση, άδικα θα πήγαινα να ψάξω το άρθρο (που δεν πήγα, αλλά λέμε...🙂).

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, tettris said:

.... (που δεν πήγα, αλλά λέμε...🙂).

άποψη μου αλλά μη λέμε για να λέμε..... (πηγή κανόνες φόρουμ)

Διότι αν εσύ θες για ότι γράφει κάποιος (που γνωρίζει) να γράφει και νόμο και άρθρο (για όσους δεν γνωρίζουν) θα πρέπει να χάνει την μισή μέρα της ζωής του να παραθέτει πηγές...

Οπότε ας μη είμαστε άλλο Οφφ Τόπικ στο θέμα αυτό για να μη πρέπει να περάσει σκούπα για καθάρισμα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.