Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε κοινόκτητο ή κοινόχρηστο χώρο


Recommended Posts

Σωστά, υπήρξε οδηγία ΥΠΕΧΩΔΕ 1994 που ξεκαθαριζε το θεμα. 

"ΕΠΕΞΗΓΗΣΗ ΤΟΥ ΠΙΝΑΚΑ
      1. Στην πρώτη κατακόρυφη στήλη γράφονται οι όροφοι που
υπάρχουν στην πολυκατοικία μαζί με τους πιθανούς μελλοντικούς.
      2. Στην δεύτερη κατακόρυφη στήλη ο αύξοντας αριθμός των
διαμερισμάτων.
      3. Στην τρίτη κατακόρυφη στήλη ο αριθμός των δωματίων κάθε
διαμερίσματος ή ο χαρακτηρισμός τους π.χ. αποθήκη - κατάστημα
κλπ.
      4. Στην τέταρτη η επιφάνεια των προηγούμενων χώρων. Στην
επιφάνεια κάθε χώρου προσμετρώνται και οι τοίχοι του. Στους
τοίχους μεταξύ δύο ομόρων διαμερισμάτων, μετράμε τους μισούς.
Στους τοίχους που γειτονεύουν με κοινόχρηστους χώρους τους
μετράμε ολόκληρους.

ΠΙΝΑΚΑΣ ΧΙΛΙΟΣΤΩΝ.txt

Λεκτικό όμως, ε; !

Edited by jbosdas
  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ο Ιάσονας με έπεισε ήδη (όχι μόνο λόγω του κύρους, αλλά και γιατί όταν χρειάζεται αναλύει τη γνώμη του).

Αλλά και το .txt του jbosdas έχει τη γλύκα του (συν την επίγευση λαϊκότητας-απλού λόγου, όπως επισημαίνει και ο ίδιος)!

+1 Και στον Kan62, επειδή μου "την είπε" ωραία (και με νόημα)! 

Edited by tettris
Link to comment
Share on other sites

Τα έχουμε πει χιλιάδες φορές ΙΑΣΟΝΑ και jbosdas (+) και βεβαίως να τα ξαναπούμε, αλλά ...

δεν είναι σωστό ως τεχνικοί να προσπαθούμε να εξηγήσουμε τα πάντα με βάση νομολογία και μπερδεύοντας νομικές έννοιες του παρελθόντος που αφορούν άλλους και άλλες περιπτώσεις και στην τελική δεν τις κατέχουμε και εντελώς.

Οι καθαρά τεχνικές έννοιες, όπως : ο τοίχος που διαχωρίζει θερμαινόμενο με μη χώρο, το περίγραμμα του ΣΔ που προσμετράται ανά ΟΙ ενός κτηρίου και που την περιγράφει ή ακόμη και οι ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ που θεμελιώνουν τον κανονισμό της κατανομής δαπανών κεντρικής θέρμανσης και των πινάκων συνιδιοκτησίας, θα έπρεπε να μας αρκούν.

Edited by kan62
  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Θεόδωρε, "...σφύρα μου κλέφτικα" (χωρίς παρεξήγηση). Εσύ λεβέντη μου είσαι στο Ω κι άλλοι αγωνίζονται στο Δ... Έχουν δρόμο ακόμα, το Ε, το Ζ κ.λπ. Καλησπέρα!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ΙΑΣΟΝΑ.

Ακόμη και αυτό που λες "τεχνικό" είναι ... βοηθάει καλύτερα το φως να το κρατάνε αυτοί που είναι μπροστά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!δεν ξέρω αν πήγαινε σε εμένα το σχόλιο ότι είμαι στο Δ και έχω δρόμο, αλλά αν πήναινε να διαβεβαιώσω ότι ουδέποτε θεώρησα ότι τα ελάχιστα χρόνια δουλειάς μου ή οι σπουδές μου με κάνουν να είμαι κανένας γκουρού, απλά ρωτάω όχι απο λατρεία στους νόμους αλλα απο ανάγκη κατανόησης.

Σας ευχαριστώ πολύ όλους όμως, ήταν ξεκάθαρα όλα!

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ε για να προχωρήσεις στην ΑΒ, χρειάζονται κ λίγα σανσκριτικά πκπ.

Σε ενα βιβλιαράκι που έχω για τον πίνακα αναφέρει κ την οδηγία Δ.Ο.Κ.Κ. 38200/20-10-2003, την οποία όμως δεν μπορώ να βρω πουθενά. Αν την έχει κανείς ας την ανεβάσει.

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεσαι σε αυτό που είχε αναρτήσει και ο Akis73 εδώ. Αν και από μια ματιά που έριξα, κατάλαβα το γράφει έμμεσα για τους τοίχους μεταξύ κ/χ.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα καλοι συναδερφοι.εχω διωροφο κτηριο με υπογειο με συσταση οριζοντιων.ο ιδιοκτητης του α οροφου εχει επεκτεινει την ιδιοκτησια του κι εφτιαξε μια κουζινα σε λειτουργικη συνενωση με τον υπολοιπο α οροφο καθ επεκταση και στον ακαλυπτο χωρο του οικοπεδου.απο οτι ειδα απο τον α οροφο διοτι ο ιδιοκτητης του ισογειου δεν επιτρεπει την προσβαση,η ιδια επεκταση υπαρχει και στο ισογειο που ιδιοκτητης ειναι αλλος.

συμφωνα με το αρθ 98 θεωρω οτι μπορω να προχωρησω στην τακτοποιηση της αυθαιρετης επεκτασης του α οροφου χωρις συναινεση του απο κατω ιδιοκτητη.

σημειωστε οτι η αυθαιρετη επεκταση δεν εγινε απο κατασκευης του υπολοιπου κτηριου ,εχει γινει απο το 1995 και δεν βρισκεται εντος νομιμου ογκου της αδειας.ποια η αποψη σας οσον αφορα την τακτοποιηση και μετα την τροποποιηση συστασης?

επισης ο ιδιοκτητης του ισογειου εχει κιαυτος την ιδια υπερβαση καθ επεκταση στο ισογειο και εχει φτιαξει και αυθαιρετη σοφιτα στη ταρατσα οπου εχει την αποκλειστικη χρηση.   

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" (3 τελείες άνω δεξιά) και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.