Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε κοινόκτητο ή κοινόχρηστο χώρο


Recommended Posts

4 minutes ago, sissy_arch said:

Αν θέλεις πες μας τη περίπτωση σου ακριβώς γιατί μπορούμε να φιλοσοφούμε στην Πνύκα επί ώρες για το 98...

Δεν διερωτώμαι τόσο για τη περίπτωσή μου γιατί πρόκειται για 2όροφη οικοδομή με σύσταση όπου ο ιδιοκτήτης (επικαρπωτής) είναι ίδιος και δεν 'καίγομαι' τόσο ώστε να εξασφαλιστεί μονομερής τροποποίηση σύστασης.

Απλώς διαβάζω το νόμο για να βγάλω συμπεράσματα και να τον γνωρίζω για περιπτώσεις επέκτασης σε κοινόχρηστους και μου δίνεται η εντύπωση πως έχει τόσα διφορούμενα νοήματα..

Link to comment
Share on other sites

  Η συνηθης αυθαιρεσια, στην οποια αφορα η ρυθμιση  αυτη, ειναι ειναι η επεκταση μιας ΟΙ στον διαδρομο....

 Κατα τα λοιπα, η διαταξη  ειναι σαφης.

α] ...εντός νόμιμου όγκου του κτιρίου

β]  ή σε νόμιμη υπόγεια σταθμη

γ] ή σε μη νομιμη υπογεια σταθμη

[οπως προειπε και ο ιασονας]

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Προσοχή, είναι άλλο πράγμα ο "νόμιμος όγκος" κατά ΓΟΚ85 κι άλλο ο "νόμιμος όγκος του κτιρίου"...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με συμβολαιογράφο που το συζητούσαμε αυτό (είχαμε επέκταση ΟΙ στο φωταγωγό, σε όλους τους ορόφους) μου είχε πει ότι από την ημερίδα που τους έκανε το helpdesk του ΤΕΕ στο σύλλογο τους, τους είχαν πει να τον θεωρούν το γινόμενο μήκος * πλάτος * ύψος κτιρίου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, zazeng said:

Με συμβολαιογράφο που το συζητούσαμε αυτό (είχαμε επέκταση ΟΙ στο φωταγωγό, σε όλους τους ορόφους) μου είχε πει ότι από την ημερίδα που τους έκανε το helpdesk του ΤΕΕ στο σύλλογο τους, τους είχαν πει να τον θεωρούν το γινόμενο μήκος * πλάτος * ύψος κτιρίου.

Τέτοια επιμορφωτικά να συνεχίσει το ΤΕΕ και σε λίγο θα του ζητήσουν και πτυχίο ... για να ανεβάσουν νόμιμα τις αμοιβές τους.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@ΙΑΣΟΝΑΣ @kan62 δηλαδή; Οι φωταγωγοί δεν προσμετρούνται στον όγκο; Τι διαφορετικό εννοείται με του "κτιρίου"; Η έννοια "νόμιμος όγκος" ποιανού είναι;

@zazengυπαρχει και online η ημερίδα όπου αναφέρεται (στο περίπου...) το σχετικό.

 

Παράλληλα (ακόμα πιο διασταλτικά από τον ΓΟΚ85..) το ΤΕΕ στην Ε/Α 2482:

Η γνώμη μας είναι ότι ο νόμιμος όγκος είναι από το κέλυφος του κτιρίου που φαίνεται στην οικοδομική άδεια από το δάπεδο του υπογείου μέχρι το δώμα ή την στέγη. Σε αυτόν συμπεριλαμβάνονται τα υπόγεια, η Pilotis, οι αρχιτεκτονικές προεξοχές, τα πατάρια, ο χώρος κάτω από την στέγη (σοφίτα), οι ημιυπαίθριοι χώροι.

Η Piloti θεωρείται τμήμα του κτιρίου (και επομένως εντός νόμιμου όγκου) αφού προβλεπόταν στη αρχική άδεια και ανεξαρτήτως αν είχε μετρήσει στον όγκο. Απαραίτητη προϋπόθεση για την μονομερή σύσταση, για την περίπτωσή σας, είναι η επέκταση να υφίσταται από την ανέγερση της οικοδομής και βέβαιη απόδειξη ότι κατασκευάστηκε εξαρχής για να αποφύγετε μελλοντικές δικαστικές διαμάχες.

Edited by jbosdas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάνω κάτω αυτό τους είχαν πει. Και αποτι καταλαβαίνω αυτό εφαρμόζουν.

Φαντάζομαι η ντρίπλα γίνεται μεταξύ εντός/δεν προσμετράται.

Edited by zazeng
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, jbosdas said:

.....Τι διαφορετικό εννοείται με του "κτιρίου"; Η έννοια "νόμιμος όγκος" ποιανού είναι;

Είναι πιο "ελεύθερος όρος"... Αφήνει τη φαντασία μας να "καλπάσει" περισσότερο... Ίσως μας δίνει "παραθυράκια" να βολέψουμε και κάτι παραπάνω.... Αν ο νομοθέτης ήθελε ν' αναφερθεί σε "νόμιμο όγκο κατά ΓΟΚ85" θα το έγραφε με αυτόν ακριβώς τον τρόπο... Δεν το έκανε, γιατί μάλλον του αρέσει να το παίζει Πυθία.... Το 'χει κάνει κι αλλού, του αρέσει (του νομοθέτη εννοώ)... Σε τέτοιο βαθμό, που μπορεί κάποιος να ισχυριστεί ότι, το κάνει σκοπίμως.... Γεγονός που μας βολεύει.... Άντε βγάλε άκρη σε δικαστήριο!!!

Υ.Γ. Όσο για το φωταγωγό, η γνώμη μου είναι ότι, μάλλον είναι εκτός νόμιμου όγκου κτιρίου!!! Δηλαδή, π.χ. αυθαίρετη επέκταση ΟΙ σε φωταγωγό είναι εκτός νόμιμου όγκου. Όπως και η αυθαίρετη επέκταση σε εξώστη, ή η αυθαίρετη επέκταση στο δώμα κ.λπ.

Καλημέρα, τα σέβη μου σε όλους τους συνομιλητές....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.