Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε κοινόκτητο ή κοινόχρηστο χώρο


Recommended Posts

καλημέρα! Ιάσωνα και εγώ αυτό είπα, ο φωταγωγός είναι εκτός νομίμου όγκου, άλλωστε υποτίθεται εκεί οφείλει να είναι μια "τρύπα". 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 27/1/2023 at 9:30 ΠΜ, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Είναι πιο "ελεύθερος όρος"... Αφήνει τη φαντασία μας να "καλπάσει" περισσότερο... Ίσως μας δίνει "παραθυράκια" να βολέψουμε και κάτι παραπάνω....

Υ.Γ. Όσο για το φωταγωγό, η γνώμη μου είναι ότι, μάλλον είναι εκτός νόμιμου όγκου κτιρίου!!!

Θα συμφωνήσω, και καλπάζοντας ελεύθερος θα πάρω και τους φωταγωγούς μαζί μου θεωρώντας τους εντός νόμιμου όγκου. Συμβολαιογράφοι, ΤΕΕ και λοιποί συνάδελφοι έχουν χαράξει το μονοπάτι που ακολουθώ.  :) Άλλωστε μιλάμε για νόμους αυθαιρέτων. Η ιδέα είναι, πληρώνοντας να πάρεις το συγχωροχάρτι...

Την καλημέρα μου.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, jbosdas said:

Συμβολαιογράφοι, ΤΕΕ και λοιποί συνάδελφοι έχουν χαράξει το μονοπάτι που ακολουθώ. 

Ε όχι κ μονοπάτι η λεωφόρος!! Καλημέρα κ από μένα.

Κ συγχαρητήρια για το μαχητικό σου πνεύμα.

Edited by zazeng
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

(Mεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Συνάδελφοι καλησπέρα σας, σε διαμέρισμα εντός οικοδομής με σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας, πέραν των παραβάσεων κατηγορίας 3 λόγω διαφορών στα ανοίγματα, υπάρχει κατάληψη ενός τμήματος του διαμερίσματος εμβαδού περίπου 0,50τ.μ. από τον κοινόχρηστο χώρο. Διαβάζοντας σχετικά με το θέμα εδώ στο φόρουμ, διαπιστώνω ότι για την αντίστροφη περίπτωση (κατάληψη κοινοχρήστου) χρειάζεται να δηλωθεί ως υπέρβαση δόμησης. Στην περίπτωσή μου πιστεύετε ότι είναι διαφορετική διαμερισμάτωση; Πιθανώς να είμαι καλυμμένη με την κατηγορία 3 λόγω διαφορετικού περιγράμματος;

 

Σας ευχαριστώ πολύ.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Άρα, έχεις διαμέρισμα 0,50 τμ ενδεχομένως μικρότερο από την επιφάνεια που αποτυπώνεται σε κάτοψη άδειας και σύστασης; 

Το πρόβλημα είναι η μεταβίβαση, διότι εσύ αν έστω το διαμέρισμα έχει επιφάνεια 80 τμ και γράψεις στην Τ.Ε 79,50 ΤΜ η μεταβίβαση θα μπλοκαριστεί. Διαφορετική διαμερισμάτωση δεν αποτελεί το "πάρε-δώσε" με κοινόχρηστους, παρά μόνο μεταξύ όμορων διαμερισμάτων. Βλέπεις το άρθρο 98 Ν. 4495 και συζητάτε με συμβολαιογράφο για τα περαιτέρω.

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@Pavlos33

Το άρθρο 98 αναφέρεται στις απαιτούμενες (ή μη) συναινέσεις χωρίς να εξετάζει το είδος της παράβασης (π.χ. υπέρβαση δόμησης). 
Επισημαίνω ότι τα κλιμακοστάσια μετρούσαν στην δόμηση.
Άρα, λοιπόν, τι αυθαιρεσία υπάρχει; Υπέρβαση δόμησης;

Edited by Hangman
  • Upvote 6
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είμαι ηλεκτρολόγος μηχανικός και πρόκειται για περίπτωση συγγενικού μου προσώπου:

Το κτίριο έχει άδεια του 2005, και ολοκληρώθηκε κάπου εκεί (πριν το 2011 σίγουρα). Είναι 4όροφη οικοδομή.

Ο πρώην κάτοχος του διαμερίσματος Δ ορόφου (ξεχωριστή ΟΙ), έκανε αυθαίρετο χώρο στο δώμα 15τμ και το συννένωσε (μεζονέτα). Ο Δ όροφος έχει επίσης 40τμ ημιυπαιθριους, που είναι κλειστοί πλέον.

Οι αυθαιρεσίες κατα πάσα πιθανότητα έγιναν εκ κατασκευής, αλλά σίγουρα πριν το 2011 μιας και φαίνετονται απο google maps. (το διαμέρισμα το πήρε απο πλειστηριασμό, οπότε ΥΔ για εκ κατασκευής δεν είναι δυνατόν να υπάρξουν απο τον προηγούμενο ιδιοκτήτη)

Εχει μείνει ελεύθερος χώρος στο δώμα που είναι οι ηλιακοί και κεραίες (ενημερωτικά).

Στη σύσταση δεν ανεφέρεται το αυθαίρετο στο δώμα. Αντιθέτως αναφέρεται ότι όλοι έχουν δικαίωμα πρόσβασης και χρήσης στη ταράτσα.

Τα ερωτήματα:

- οι ημιυπαίθριοι δύναται να τακτοποιηθούν με χρήση αεροφωτογραφίας ή google maps; ή θέλει ΥΔ ότι είναι εκ κατασκευής;

-υπάρχει περίπτωση λόγω αυθαιρέτου στο δώμα να μην μπορούν να τακτοποιηθούν οι Η/Χ;

- το δώμα θέλει συναίνεση > 50% για τακτοποίηση και 100% συναίνεση για τροποίηση σύστασης οριζόντιας ιδιοκτησίας; καλα έχω καταλάβει από τις προηγούμενες απαντήσεις; Μπορεί να το τακτοποιήσει μονομερώς και ας μην κάνει τροποίηση της Σύστασης ΟΙ;

-σε περίπτωση που δεν πάρει συναίνεση και γίνει καταγγελία, σε ποιον θα βεβαιωθεί το πρόστιμο ανέγερσης και διατήρησης; Στον ιδιοκτήτη του Δ, μιας και αποτελεί τμήμα της κατοικίας του Δ ορόφου;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

α]  Οι Η/Χ, αποδειχνονται με καθε τροπο...και με σωστο Ε9.

Δες και τον λογαριασμο ΔΕΗ για τα ΤΑΠ/ΔΤ κλπ.... Μαλλον χρωστας στον Δήμο.

β] εφοσον υπαρχουν αυθαιρεσιες, πρεπει να δηλωθουν ολες.

 Δεν μπορεις να κανεις"μιση"τακτοποιηση...

ή ολα ή τπτ...

γ] εχεις επέκταση εκτος νομιμου ογκου, σε κοινοχρηστο.

Θες συναινεση απο το 50%, για το δωμα,  με την παρ.9.

Δεν θες συναινεση για τους ΗΧ.

δ] εχεις και μια τακτοποιηση της διανοιξης τρυπας απο τον οροφο προς το δωμα.

ε] υπευθυνος ειναι ο "Δ"...αυτος που εκανε τις αυθαιρεσιες.

                                                                                                             

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

1. καταρχάς αποδεικνύεις με ΑΦ την ανέγερση του κτιρίου ... και μετά κοιτάς το αρθ87 και την εγκ2:

"ο χρόνος εκτέλεσης της αυθαίρετης κατασκευής ... εντός του όγκου νόμιμου κτιρίου (Η/Χ δηλαδή)... αποδεικνύεται με έγγραφο φορολογικής ή άλλης δημόσιας αρχής ή τεκμαίρεται από τον τρόπο κατασκευής, όπως η ύπαρξη ηλεκτρομηχανολογικής εγκατάστασης για τηλεόραση, τηλέφωνο, θέρμανση, οικιακές συσκευές, υδραυλική εγκατάσταση για θέρμανση, καθώς και από τον τρόπο σύνδεσης με τον φέροντα οργανισμό του κτιρίου, ιδίως δε της απευθείας σύνδεσης με χώρους κύριας χρήσης...

Στην Τεχνική Έκθεση που υποβάλλεται στο πληροφοριακό σύστημα απαιτείται σχετική αιτιολόγηση, με ευθύνη του ιδιοκτήτη και μέριμνα του μηχανικού. "

2. Πρεπει να δηλώσεις όλες τις αυθαιρεσίες. Δεν μπορούν να δηλωθουν ΗΧ χωρίς το δωμα.

3. το δώμα είναι κοινόχρηστο και εκτός νομίμου όγκου. παρ9/98

4. Το πρόστιμο καταλογίζεται στον φερόμενο ιδιοκτήτη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.