Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε κοινόκτητο ή κοινόχρηστο χώρο


Recommended Posts

φυσικα και το ξεχωριζει...

 

αλλα για ρωτα τους συμβ/φους, πώς  και  γιατι, "ατυπα", εχουν ερμηνευσει αυτο το "και"...

 

εχει σχετικη σημερινη συζητηση  επι αυτου

 

εδω

 

http://www.michanikos.gr/topic/51212-αρθρο-100-ν449517-διαφορετική-διαμερισμάτωση/?p=957612

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφοι καλημέρα,

έχω μια περίπτωση στην οποία σε κατασκευή του 67 τα σχέδια της ΟΑ αφήνουν τον διάδρομο ορόφου καθώς και το κλιμακοστάσιο ανόδου προς το δώμα κοινόχρηστα. (για την ακρίβεια δεν τα χαρακτηρίζουν και μάλιστα απο τα σχέδια δείχνει η κλίμακα ανόδου προς το δώμα να ξεκινάει απο τον ΤΟΙΧΟ του οροφοδιαμερίσματος). Από την πρώτη κιόλας σύσταση ( η οποία έγινε νωρίτερα της ΟΑ) αυτός ο διάδρομος καθώς και η κλίμακα ανόδου και το δώμα δίνονται στο οροφοδιαμέρισμα (χωρίς να του αυξάνουν τα τετραγωνικά). Η σύσταση μετά τροποποιείται 3 φορές, πάντα δίνοντας στον διάδρομο και το δώμα αποκλειστική χρήση και με τα τετραγωνικά σταθερά σε μια τιμή. Στην τελευταία τροποποίηση της σύστασης (97) φαίνονται τα σχέδια και οι περιγραφές όπως ακριβώς είναι στην πραγματικότητα. Δηλαδή με το οροφοδιαμέρισμα χωρισμένο στα δύο και το διάδρομο αλλά και το δώμα δοσμένα σε ένα απο τα δύο διαμερίσματα.

Έχω το δικαίωμα να τακτοποιήσω χωρίς την συναίνεση των υπολοίπων ιδιοκτητών?

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

"Στην τελευταία τροποποίηση της σύστασης (97) φαίνονται τα σχέδια και οι περιγραφές όπως ακριβώς είναι στην πραγματικότητα. Δηλαδή με το οροφοδιαμέρισμα χωρισμένο στα δύο και το διάδρομο αλλά και το δώμα δοσμένα σε ένα απο τα δύο διαμερίσματα.

Έχω το δικαίωμα να τακτοποιήσω χωρίς την συναίνεση των υπολοίπων ιδιοκτητών?"

 

και μπορεις

και δεν απαιτειται καμμια αλλη "τροποποιηση"

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

 

Όταν μας γίνεται ανάθεση ελέγχου των κοινοχρήστων τμημάτων μίας πολυκατοικίας ελέγχουμε και τις όψεις των ιδιοκτησιών εφόσον αυτές στον κανονισμό και τη σύσταση ορίζονται ως κοινόχρηστες;

Αν ναι τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση? Μπαίνουμε σε όλα τα διαμερίσματα για να ελέγξουμε και τα ανοίγματα και αν βρεθεί αλλαγή τη βάζουμε στη δήλωση των κοινοχρήστων;

 

Γνωρίζει κάποιος να μου πει τι μέθοδο ακολουθούμε;

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

αυτη η "ξεχωριστη" τακτοποιηση κοινοχρηστων σε μια οικοδομη,

 

πώς προεκυψε και τι εξυπηρετει σημερα,

αφου η μεταβιβαση γινετατι  "εξαιρουμενων των κοινοχρηστων"...?

 

Προφανως εχεις  ήδη  συσταση ΟΙ και αποφαση της ΓΣ,

αλλα στα διαμερισματα γιατι να μπεις?

 

Τα ανοιγματα αφορουν τα διαμερισματα...τακτοποιουνται απο τους ιδιοκτητες τους...με συναινεση του 51%

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε μία πολυκατοικία με σύσταση, είχε γίνει καταγγελία για τους ηλιακούς που βρίσκονταν πάνω από την απόληξη του κλ/σίου στο Δώμα. Για το λόγο αυτό κλήθηκα να κάνω τη ρύθμιση και προχωρήσαμε σε έλεγχο όλων των κοινοχρήστων όπου περιλήφθηκαν στέγαστρα στον ακάλυπτο, ανοίγματα στο κλ/σιο κλπ. Η αυτοψία αναφέρει τώρα επιπλέον και τους μεταλλικούς οδηγούς από τις τέντες που υπάρχουν σε όλους τους ορόφους/διαμερίσματα και εξέχουν των εξωστών. 

 

Αναρωτιέμαι αν ήταν στην υποχρέωσή μου αυτός ο έλεγχος για να το περιλάβω στον αναλυτικό μου και αν ναι, επειδή οι καταγγελίες πάνε και έρχονται, τι πρέπει να ελέγχω γενικά όταν ρυθμίζω κοινόχρηστους χώρους για να είμαι και εγώ καλυμμένη απέναντι στον πελάτη μου;

Edited by Μέρσα
Link to comment
Share on other sites

δξ τι εψαξε  ο ελεγχος

αλλα με το αρθρο 30 του 4495

δεν απαιτειται, πλεον,  καμμια αδεια για προσωρινα σκιαστρα, περσιδες, προστεγασματα και τεντες

 

[εκτος εάν θεωρουν οτι για τις τεντες σαν πανί-  επιτρεπεται, αλλά για τα στηριγματά τους για τα οποια δεν προβλεπει ρητα ο κυριος νομος...

θες αδεια δομησης] :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

ποσο μονιμες κατασκευες ειναι τα

 

δυο 12αρια στριφωνια που στηριζουν αριστερα και δεξια τα "φτερα" της βασης της τεντας????

 

ειπαμε ξανα οτι,

αυτοι που νομοθετουν  βλεπουν το δενδρο και χανουν το δασος....

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε οικόπεδο εντός σχεδίου έχουν κατασκευασθεί με άδεια δύο διαμερίσματα, ισόγειο και όροφος. Εχει γίνει Σύσταση Ο.Ι. με 500/1000 ο κάθε ένας χωρίς πρόβλεψη γιά τους άλλους μελλοντικούς ορόφους. Ο έχων τον όροφο έχτισε αυθαίρετο μικρό διαμέρισμα από πάνω και το συνέδεσε με εσωτερική σκάλα.Τα νόμιμα διαμερίσματα έχουν μικροπαραβάσεις που θα τακτοποιηθούν  ξεχωριστά γιατί είναι προ του 1975 (ΚΑΤ 1). Ο έχων το υπόλοιπο 500/1000 του ισογείου συναινεί. Η συμβολαιογράφος λέει ότι γιά το αυθαίρετο του Β΄ορόφου πρέπει να γίνει ξεχωριστή Δήλωση που θα περιγράφεται σαν " Αυθαίρετη κατασκευή σε κοινόχρηστο χώρο" . Εχετε κάποια άποψη επ΄αυτού;

Edited by johnvts
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.