Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε κοινόκτητο ή κοινόχρηστο χώρο


Recommended Posts

Ο ακάλυπτος αποκλειστικής χρήσης 58τμ είναι παρακολούθημα μιας ΟΙ, όπου η ΟΙ έχει 107 χιλιοστά στο οικόπεδο. Έχει αυθαιρεσίες κατηγορίας 3 (περιτοίχιση) και ΛΠ πέργκολα που έγινε ανοικτός Η.Χ. Τυπικά, χώρος αποκλειστικής χρήσης είναι κοινόκτητος και αναρωτιέμαι αν πρέπει να δηλωθούν και οι άλλοι συνιδιοκτήτες ή αν επειδή είναι αποκλειστική χρήση πάει ως 100% στον ιδιοκτήτη της ΟΙ.

Link to comment
Share on other sites

και ειναι η μονη περιπτωση οπου τακτοποιεις

και πουλας ελευθερα

χωρις να περασεις απο το βασανιστηριο της μονομερους τροποποίησης της συστασης

τυχερε

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

On 26/9/2018 at 4:15 ΜΜ, dimitris GM said:

Εχεις επεκταση σε κοινοχρηστο

Η τακτοποίηση γινεται ως εξης:

 α] με το εκ κατασκευής

β] ή, μετα την κατασκευη, αλλά σε ολους τους οροφους

 

Εχω περιπτωση που καταλαμβανει το διαμερισμα κοινόχρηστα από την κατασκευή της οικοδομής το 1969. Ομοίως κανουν και ολοι οι όροφοι. Και έχω και το δεδομένο οτι οχι απλά μετατοπίστηκε η είσοδος αλλά εχουν μετατοπιστει και τα μπάνια των διαμερισματων στα κοινόχρηστα (αποχετευσεις κλπ) [πόσο πιο αυταπόδεικτο οτι εγινε απο την κατασκευή].

Χρειάζεται επίσημο αποδεικτικό για το χρόνο κατάληψης; κι αν ναι ποιο θα μπορούσε να είναι;  

Αν δεν μπορώ να αποδείξω τον χρόνο χάνω την κατ1;

Edited by freecat
Link to comment
Share on other sites

το σχέδιο της σύστασης δείχνει αυτή την κατάσταση; αν ναι, χρησιμοποιείς αυτό το σχέδιο (με σφραγίδα συμ/φου) ως αποδεικτικό.

Link to comment
Share on other sites

παίδες έχω τριώροφη οικογενειακή οικοδομή με Σ.Ο.Ι

όπου οι Ο.Ι σε όλους τους ορόφους από κατασκευής κατέλαβαν μέρος της σκάλας

Το ισόγειο ρύθμισε τις αυθαιρεσίες (με συναίνεση των λοιπών)

Οι άλλοι όροφοι για την ώρα  αδυνατούν να ρυθμίσουν

Ο ιδιοκτήτης του ισογείου μετά την ρύθμιση θέλει να μεταβιβάσει την ιδιοκτησία του χωρίς να προβεί σε μονομερή τροποποίηση της Σ.Ο.Ι

Η Υποθηκοφύλακας  όμως αρνείται την μεταγραφή ζητώντας

Α. την ρύθμιση όλων των ορόφων λόγω μεταβολής κοιν/στων και

Β.  ζητώντας από μένα στην Τ.Ε να αναφέρω

1. ότι έχω την Υ.Δ του ιδιοκτήτη του ισογείου ότι κατασκευάσθηκε εξ αρχής.. και

2. υπέβαλα την βεβαίωση μου ότι η αυθαίρετη κατασκευή υφίσταται σε όλους τους ορόφους

(ενώ -το Β1 & Β2 -δεν επιβάλλεται να αναφέρονται στην Τ.Ε -αλλά αρκεί μόνο να υποβληθούν στο σύστημα ΤΕΕ

 

Ερώτημα έχει δίκαιο 

1. στο Α?

2. στο Β?

3. και στο Α και στο Β?

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Αυτό νομίζω ότι πρέπει να γίνει   

........ Ο ιδιοκτήτης του ισογείου μετά την ρύθμιση θέλει να μεταβιβάσει την ιδιοκτησία του χωρίς να προβεί σε μονομερή τροποποίηση της Σ.Ο.Ι .....

Ο ιδιοκτήτης πρέπει να προχωρήσει σε μονομερή τροποποίηση.

Απλά εδώ η Υποθηκοφύλακας  προχωράει ένα βήμα παραπάνω και ζητάει τακτοποίηση όλων των ορόφων λόγω μεταβολής κοιν/στων .

Μα ακριβώς αυτό της εξασφαλίζει το άρθρο 98 παρ.5  α και β .

Ότι όταν προχωρήσουν και οι επόμενες ΟΙ σε σύσταση ,δεν θα υπάρχει πρόβλημα με τα ποσοστά.

Αφου στην πραγματικότητα όλοι το ίδιο έχουν "κλέψει".

 

Λέω ναι στο Β και όχι στο Α.

Αν και αυτό δεν το κατάλαβα καλά έτσι όπως το διατυπώνεις.

(ενώ δεν επιβάλλεται να αναφέρονται στην Τ.Ε -αλλά αρκεί μόνο να υποβληθούν στο σύστημα ΤΕΕ) 

 

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα, ελέγχω μια ισόγεια κατοικία η οποία κατασκευάστηκε το 1961 εντός γωνιακού οικοπέδου χωρίς οικοδομική άδεια. Στο πρόσωπο του οικόπεδο αυτού   με διάταγμα του 1970 ''δημιουργήθηκε '' παρόδια στοά και δεν υπάρχει πράξη αναλογισμού. Εντός της παρόδιας στοάς υπάρχει τμήμα του κτιρίου προς τακτοποίηση. Το τμήμα αυτό του κτιρίου τακτοποιείται εφόσον προϋπήρχε της δημιουργίας της παρόδιας στοάς;  Από τα προηγούμενα post  και την νομοθεσία που έχω διαβάσει καταλαβαίνω ότι δεν θεωρείται κοινόχρηστος χώρος αλλά χώρος που παραχωρείται σε κοινή χρήση. όσον αφορά την κοινή χρήση δεν θεωρώ ότι με επηρεάζει η παρ.2β του άρθρου 89. Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.