Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε κοινόκτητο ή κοινόχρηστο χώρο


Recommended Posts

On 13/10/2018 at 1:20 ΠΜ, karanus said:

Pavlos33

Έτσι το είχα σκεφτεί και εγώ.

Ξέρεις που κόλλησα;

Πηγαίνοντας να κάνω το διάγραμμα κάλυψης που είναι απαραίτητο δικαιολογητικό ,  χρεώνω με ΥΔ το κόκκινο διαγραμμισμένο κομμάτι , που όμως είναι ήδη χρεωμένο στο διάγραμμα κάλυψης της ΟΑ.

Βέβαια ακόμα δεν έχω καταλάβει την χρησιμότητα του διαγράμματος κάλυψης στα αυθαίρετα και αυτή η περίπτωση ίσως έρχεται να με επιβεβαιώσει.

Τελικά το διάγραμμα κάλυψης που μας ζητάει ο νόμος των αυθαιρέτων , έχει το νόημα του γνωστού διαγράμματος κάλυψης της ΟΑ , η έχει το νόημα της καταγραφής των τμ που τιμωρούνται από τον νόμο.

Διότι αν έχει το νόημα του διαγράμματος κάλυψης της ΟΑ , τότε ερχόμαστε σε άτοπο , γιατί δεν είναι σωστό να διπλοχρεώσω το κόκκινο διαγραμμισμένο τμήμα.

Και ίσως τότε να έπρεπε να σκεφτούμε και την περίπτωση της διαμέρισμάτωσης για το κόκκινο τμήμα.

Αν έχει το νόημα της καταγραφής των τμ τα οποία χρησιμοποιούνται για το πρόστιμο τότε είναι άχρηστο σαν σχέδιο, γιατί αυτό κάλλιστα θα μπορούσε να είχε γραφεί και στο σχέδιο της κάτοψης.

 

janna

Το κόκκινο είναι ακριβώς έτσι και στο σχέδιο της ΣΟΙ.

Άρα για το κόκκινο η συναίνεση εν δυνάμει ,υπάρχει.

Το μπλέ δεν είναι σε Κ/Χ.

Το μπλε που είναιΥΔ (καταληψη  τμηματος εσοχής)αφού δεν είναι κοινόχρηστο   όπως και όλη η εσοχή θα μπορούσε να κλείσει ολόκληρη και ως τι θα χαρακτηριζόταν?ως αποκλειστική χρήση ως ιδιοκτησία;ως τι;

Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, janna said:

Το μπλε που είναιΥΔ (καταληψη  τμηματος εσοχής)αφού δεν είναι κοινόχρηστο   όπως και όλη η εσοχή θα μπορούσε να κλείσει ολόκληρη και ως τι θα χαρακτηριζόταν?ως αποκλειστική χρήση ως ιδιοκτησία;ως τι;

Με έβαλε σε αμφιβολία η απόφαση 141/14 του εφετείου Πειραιώς που έχει αναφερθεί πιο πανω σελ 20

Link to comment
Share on other sites

αυτη ειναι η νομολογια, αλλά εχει  σχεση με τον αέρα"  που ανηκε σε "δυο"   εξ αδιαιρέτου,

και εχτισε  απο μονος του ο "ενας"...δεν ειχε σαν βαση περιπτωση  τακτοποιησης  " αυθαιρεσιων" 

[αν καταλαβα καλα οσα λες]

Εσυ εχεις το κοκκινο που το ειχες κατα χρηση  και ηταν μεσα στο συμβολαιο...το τακτοποιεις χωρις συναινεση

Εκεινο το μπλε  σε ποιον ανηκει?
ειναι περιεργο.

θεωρητικα ειχατε εναν κοινοχρηστο χωρο   [το κοκκινο] που εβγαζε στο μπαλκονι,  για να σουλατσαρει καθε ενας μπροστα απο τα παραθυρα του σαλονιου σου.

Δεν εχει λογικη.....

Ουτε δικαιωμα εχει κανενας να χτισει στο υπολοιπο μπαλκονι, αφου θα εκλεινε τα  νομιμα ανοιγματα του σαλονιου.

[εκτος εάν εκει δεν προβλεπονταν παραθυρα και ειχε διακρατηθει το δικαιωμα του αερα, διπλα απο το δικο σου διαμερισμα, "κατα πλατος" και για αυτο ειχαν αφησει το κοκκινο...για διελευση προς το δωμα.]

αυτο ομως, ειναι αντιφατικο, διοτι εχεις  νομιμα  την αποκλειστικη χρηση του κοκκινου, αρα απο εκει δεν μπορει να περναει κανενας.   

τεσπα, ξαναδες τα και, μαλλον,

τακτοποιεις το κοκκινο χωρις συναινεση

και το μπλε με εκ κατασκευης.

 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αυτά τα σχέδια υπάρχουν και αυτή ήταν η κατάσταση το 1976 όταν χτίστηκε η οικοδομή.

Και πρέπει τώρα εμείς όλα αυτά να τα βάλουμε σε τάξη.

 

Πολεοδομικό κομμάτι

Η τακτοποίηση θα γίνει σίγουρα με ΥΔ για το μπλέ χώρο και για τον κόκκινο είτε με ΥΔ, είτε σαν διαμερισμάτωση.

Για τον μλέ χώρο σίγουρα δήλωση του ιδιοκτήτη ότι είναι εκ κατασκευής. (και πράγματι έτσι είναι).

Για το κόκκινο έχουμε την συναίνεση μέσα από το σχέδιο της σύστασης και την ίδια την σύσταση που το δίνει το κομμάτι στο διαμέρισμα Α.

Για το πως θα τακτοποιηθεί ο  κόκκινος χώρος  είναι στην κρίση του καθενός και νομίζω ότι αναλόγως της επιχειρηματολογίας και οι δύο εκδοχές θα θεωρηθούν σωστές από μελλοντικό έλεγχο.

Νομικό - ιδιοκτησιακό κομμάτι

Έχουμε την συναίνεση για το κόκκινο τμήμα μέσω της σύστασης και

την δήλωση του ιδιοκτήτη για το μπλέ τμήμα.

Πρέπει να βρεθεί ένας όσο τον δυνατόν καλύτερος τρόπος για την σύνταξη συμβολαίου.

Κάποιοι συμβολαιογράφοι εφαρμόζουν αυτό που έχω πεί και σε προηγούμενη ανάρτησή μου για το θέμα.

Χρησιμοποιούν τα ίδια χιλιοστά για την ιδιοκτησία (αυτά που είχε στο αρχικό συμβόλαιο) και για την επιφανειά της αναφέρουν και τα τμ που έχουν τακτοποιηθεί.

 

υ.γ. Η οικοδομή έχει και άλλη στάθμη επάνω από αυτήν ,την  τελευταία, που είναι και το πραγματικό δώμα , το κοινόχρηστο όλης της οικοδομής.

Link to comment
Share on other sites

διαμερισματωση δεν εχεις   με τπτ..

κατα τα λοιπα, τακτοποιεις το κοκκινο    αφου εχεις συμβολαιο για αυτο και ως προς αυτο δεν απαιτειται τροποποιηση της συστασης ...με τπτ....

 μενει το μπλε...το τακτοποιεις με συναινεση...το εχεις και εκ κατασκευής.

και μετα δξ.:mrgreen:

σωστα λες οτι:

"Κάποιοι συμβολαιογράφοι εφαρμόζουν αυτό που έχω πεί και σε προηγούμενη ανάρτησή μου για το θέμα.

Χρησιμοποιούν τα ίδια χιλιοστά για την ιδιοκτησία (αυτά που είχε στο αρχικό συμβόλαιο) και για την επιφανειά της αναφέρουν και τα τμ που έχουν τακτοποιηθεί."

Αλλά,   εχουμε και αλλους τα λενε  ετσι,  ...γιουβετσι ... κοκορετσι.

Για μενα η "μονομερης τροποποιηση "

ειναι δικαιωμά σου   και οχι υποχρεωση, ούτε   απαιτειται να γινει υποχρεωτικα.

Ο νομος λεει ρητα: "βεβαιωση οτι τακτοποιηθηκε" .... τιποτε αλλο.

Δυστυχως,  ξεφυγαμε εντελως απο το  αρχικο γραμμα και το  πνευμα του νομου, μετά  από  κατι περιεργες ερμηνειες και εγκυκλιους,

χωρις να εχουμε την στηριξη/αποψη του ΤΕΕ, του ΧΕΛΠ ΝΤΕΣΚ  ή  του Υπουργειου,

Εν κατακλείδι:

συννενοησου με τον συμβ/φο  που αποδεχεται την ανω ερμηνεια,

[αλλάααα,  να μην κολλησει στο υποθηκοφυλακειο...]

τα λεμε

εδιτ

δλδ συμφωνουμε με οσα προανεφερε εξ αρχης ο παυλος

Το εκτός "νομίμου" περιγράμματος οριζόντιας που καταλαμβάνει κ.χ το χρεώνω με ΥΔ. Το ίδιο και το μπλε. Η βεράντα υποθέτω ότι δεν αποτελούσε κοινόχρηστο δώμα. Αν όχι για το μπλε μάλλον θέλει συναίνεση, εκτός και αν έγινε από κατασκευής της οικοδομής.

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ τον ακούραστο  dimitris GM

Συμφωνούμε σε όλα.

Σε ένα έχω μια μικρή επιφύλαξη, αν και εγώ μέχρι τώρα έτσι τα αντιμετωπίζω.

.....διαμερισματωση δεν εχεις   με τπτ..

Ξέρω ότι πιθανόν κάποιοι να έχετε κουραστεί με αυτό το θέμα , αλλά επειδή νομίζω ότι με τον Ν4495 έχει μπει ένα καινούργιο δεδομένο , θέλεις να μας εξηγήσεις λίγο, 

τι σε κάνει να είσαι τόσο κάθετος ότι  διαμερισματωση δεν έχεις   με τπτ..

 

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι διαμερισματωση, επειδη,  η περιπτωση δεν αφορα σε διαφορες μεταξυ ΟΙ στον οροφο

  αλλά μεταξύ ΟΙ και κοινοχρηστων.

Αν λυνοταν με διαμερισματωση....δεν θα  υπηρχε καθολου η ρυθμιση για  "επεκτασεις στα κοινοχρηστα" του αρθρου 98

ούτε θα ειχαμε να σπαζοκεφαλιαζουμε για αυτες  ουτε να λυνουμε ολους αυτους τους χρησμους της Πυθιας...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε οικοδομή με Σ.Ο.Ι (όλες οι ιδιοκτησίες είναι του ιδίου), εξ' αρχικής κατασκευής σε έναν όροφο έγιναν οι εξής αυθαιρεσίες α) ο τοίχος της όψης χτίστηκε πιο έξω, προκαλώντας υπέρβασης δόμησης 6 τ.μ. στο διαμέρισμα και 1,5 τ.μ. στο κλιμακοστάσιο (σε αυτό το τμήμα υπάρχει νόμιμα μπαλκονόπορτα για πρόσβαση στον εξώστη του ορόφου από το κλιμακοστασιο). & β) άνοιξε  μια πόρτα για πρόσβαση από το κλιμακοστάσιο στον πίσω εξώστη του διαμερίσματος. Μπορώ αυτές τις παραβάσεις να τις περάσω όλες μαζί σε μια αίτηση?

 

(Να σημειώσω ότι για τις υπόλοιπες Ο.Ι έχουν ήδη κατατεθεί ξεχωριστές δηλώσεις)

Edited by skyclad
Link to comment
Share on other sites

Σε οικοδομή με επικρατέστερη χρήση κατοικίας έχω σε όροφο οριζόντια ιδιοκτησία που λειτουργεί ως φροντιστήριο (υπάρχει άδεια αλλαγής χρήσης για τα μέτρα της ο.ι.)  που καταλαμβάνει όμως στην πραγματικότητα και τμήμα των κοινοχρήστων. Πέρα από ΥΔ που πρέπει να δηλώσω , πρεπει να βαλω και αλλαγη χρησης για τα τετραγωνικά αυτα των κοινοχρήστων καθώς έγιναν από κοινόχρηστα κατοικίας, χώρος υπηρεσίας;

Link to comment
Share on other sites

 

Σαν μελετητής – κατασκευαστής, σε όροφο πολυκατοικίας στην Ο.Α. είχα στα σχέδια κοινόχρηστο διάδρομο με γραφεία. Από την κατασκευή ακόμη το 1999 (στάδιο σκυροδεμάτων) μεταβίβασα στο όνομά μου τα 3 τελευταία γραφεία στο τέρμα του διαδρόμου συνενώνοντάς τα σε ένα με τροποποίηση της σύστασης αλλά συμπεριέλαβα στην ιδιοκτησία μου και το τμήμα του κοινοχρήστου διαδρόμου μπροστά από τα γραφεία. Η κάτοψη που συνοδεύει την τροποποίηση της σύστασης απεικονίζει την πραγματική κατάσταση αλλά δεν έγινε ενημέρωση του φακέλου στην πολεοδομία. Από τα γραφόμενα εδώ συμπεραίνω διαμερισμάτωση ορόφου και ΑΧ για τα m2 του διαδρόμου.  Χρειάζεται και κάτι άλλο;  Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.