Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε κοινόκτητο ή κοινόχρηστο χώρο


Recommended Posts

το θεμα ειναι

οτι  το δικο σου διαμερισμα "μπηκε" κατα 20 εκ.  στον διαδρομο.

Δεν εχεις διαμερισματωση

εχεις το 98 παρ. 5 επ.

 

εαν και εφοσον διασαφηνισθουν οι αοριστολογιες του.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα Συνάδελφοι,

 

Σε αυτοψια που εκανα σε ενα διαμερισμα σε όροφό πολυκατοικιας, οι δυο φωταγωγοι του σπιτιού ειναι μετατοπισμένοι κατα 20 εκ διατηρώντας τις ίδιες διαστάσεις. Η κάτοψη της συστάσεως ορ. ιδ. συμφωνεί με της Ο.Α. Για να κάνω τακτοποίηση θα πρέπει να πάρω συναίνεση ή σύμφωνα με το αρ 98 παρ. 5 δεν χρειάζεται?  Οπως έχει αναφερθει και αλλού το α και β του 98 δεν ισχυουν αρθροιστικά στην περιπτώσή μου μιας και στον ισόγειο όροφο δέν υπάρχουν φωταγωγοί.  Να πέριμένω μήπως σε προσεχή εγκυκλιο αποσαφηνιστεί το αρ. 98 παρ 5?

Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη μου μπορείς να προχωρήσεις με τα προβλεπόμενα του αρ 98 παρ.5. Το θέμα όμως είναι το αν συμφωνεί και ο συμβολαιογράφος ώστε να κάνει την τροποποίηση της σύστασης και την μεταβίβαση. Αν δεν συμφωνεί, τότε η ρύθμισή σου θα πάει χαμένη. Συζήτησέ το μαζί του.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Kαλησπέρα σας

Ζευγάρι έχει 2όροφη οικοδομή με πυλωτή, στην οποία πυλωτή έχει κλείσει τμήμα της και το έχει μετατρέψει σε διαμέρισμα. Στην οικοδομή υπάρχει σύσταση ΟΙ σύμφωνα με την οποία το ζευγάρι έχει την επικαρπία σε όλα τα διαμερίσματα. Η ερώτησή μου έχει να κάνει με ποια χιλιοστά συγκρίνεται η ΥΔ ώστε να βρω την κατηγορία, αλλά και το ποσοστό υπέρβασης?

Επειδή είναι οι ίδιοι ιδιοκτήτες για όλο το κτίριο μπορώ να υπολογίσω με τα επιτρεπόμενα της άδειας?

Link to comment
Share on other sites

Επομένως,

δεν εχεις "αναλογουντα " χιλιοστα...

 

και, αφού η πυλωτή δεν μετρούσε στη δόμηση, λογίζονται ολα τα τμ.  ως υπέρβαση δόμησης.

Link to comment
Share on other sites

H ερώτηση ήταν πώς θα υπολογίσω την κατηγορία και το ποσοστό των τετραγωνιδίων.

Με βάση  τα επιτρεπόμενα της άδειας στον παρονομαστή?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα εχω σε μία Ο.Ι ισογείου (υπάρχον τριώροφο) αυθαίρετο δωμάτιο προς τον ακάλυπτο, λειτουργικα ενιαίο το οποίο δεν εμφανίζεται στην Ο.Α. ουτε στα συμβόλαια αγοράς ενώ προυφίσταται του τριωρόφου. Οι συνιδιοκτήτες δεν δίνουν συναίνεση μπορώ να πατήσω στο 98.5α?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.