Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε κοινόκτητο ή κοινόχρηστο χώρο


Recommended Posts

14 ώρες πριν, dimitris GM said:

σε ποιόν ανηκε η χρηση αυτου του τμηματος της πυλωτης?

 τι αυθαιρεσιες εχεις στα κοινοχρηστα και απο ποιούς?

Αυτό το τμήμα της pilotis το έκλεισε  ένας συνιδιοκητης ο οποίος και το χρησιμοποιεί .

Άλλες αυθαιρεσίες  στα κοινόχρηστα του οικοπέδου είναι η περίφραξη, εσωτερικά της οικοδομής δεν έχω κάνει κάποια αυτοψία εως τώρα για να δω αν υπάρχει κάποια αυθαιρεσία στα κοινόχρηστα 

Η οικοδομή που έχει σύσταση οριζοντίων είναι οικογενειακή όποτε προβλήματα δε θα υπάρχουν μεταξύ τους.

Ήθελα να μάθω για να τακτοποιηθεί αυτό το τμήμα της πιλοτης που έκλεισε i) αν χρειάζονται να τακτοποιηθουν μαζι και οτι αλλες αυθαιρεσίες υπάρχουν στα κοινόχρηστα του οικοπέδου, ii) αν στη δήλωση των αυθαιρέτων μπορεί να ενταχθεί μόνο αυτό το τμήμα της  pilotis ως υπέρβαση δόμησης και τίποτα αλλο ή iii) κάποια τρίτη λύση.

Edited by pol_michanikos
Link to comment
Share on other sites

αφου προκειται για οικογενειακη οικοδομη

α] θα περιμενεις την τελικη μορφη του αρθρου 98

β] την εγκυκλιο με σχετικες οδηγιες που θα παρουν οι συμβ/φοι

το λογικο ειναι οτι: ΟΛΑ   θα τα τακτοποιησεις

 

 

Link to comment
Share on other sites

τι εννοείς καλέ μου φίλε? Θεωρώ ότι η διαδικασία που αφορά την δουλειά της αφορά την δικιά της την δουλειά και η διαδικασία που αφορά την δικιά μου, την δικιά μου, άρα.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, dimitris GM said:

και, αφου σου ειπε οτι μπορεις

Εστω οτι εχεις καταλαβει 2 τμ στον διαδρομο, σε οικοδομη 10 διαμερισματων με τιμη ζωνης  1300, το  ετος 1982.

Ρώτησε την για την "διαδικασια" και τα εξοδα

[καλημερα]

 

τι εννοείς καλέ μου φίλε? Η διαδικασία που αφορά την δικιά της την δουλειά αφορά την δικιά της και η διαδικασία που αφορά την δικιά μου την δικιά μου, άρα.

Link to comment
Share on other sites

 Δεν συμφωνω, αλλά αφου εσυ ετσι το  θεωρεις σωστο.... ας το κανεις ετσι...

Μονον που,  οι πιο συνηθισμενες  αυθαιρεσιες στα κοινοχρηστα ειναι η μετακινηση της εξωπορτας προς τον διαδρομο,  κατα 1 περιπου μετρο, που ηταν "κενο"

Αν αυτη η ιστορια του στοιχιζει 2-3 χιλιαρικα, θα ερθει ο πελατης και θα σου πει

"αν μου τολεγες θα ξηλωνα την.... τιμημενη να την παω πιο πισω......με 200 ευρω ολα κι ολα...]

[να μην πουμε οτι υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να μην μπορει να ολοκληρωθει η διαδικασια...για λογους "τυπικους"  και να μεινει με την τακτοποίηση στον... αέρα].

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορώ να το κατανοήσω αγαπητέ Δημήτρη και καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση σου, σίγουρα εγώ που είναι και συγγενής μου δεν του παίρνω ούτε 1000. Ακόμα το πρόστιμο πιστεύω ούτε τα 300 δεν θα περάσει γιατί τέτοια περίπτωση έχω, πόρτας που κτίστηκε 1μ πιο έξω. Κατά την μεταβίβαση όταν και αν, δεν νομίζω ότι αλλάζει κάτι.  Εμένα - κατά την ταπεινή μου γνώμη θα έμπλεκε αν έπρεπε ναγίνει τροποποίηση οριζοντίου και έχουμε 15 συνιδιοκτήτες στο ακίνητο. Οπότε βασικά νομίζω ότι μεγάλα προβλήματα δεν υπάρχουν και εφόσον μπορεί να γίνει τακτοποίηση χωρίς συναινέσεις, εφόσον χαλάει δωμάτιο αν χαλάσει αυτό το 1μ. Εφόσον η συμβολαιογράφος δεν νομίζω ότι παίρνει πιο πολλά αν κάνει συμβόλαιο να πουληθεί το σπίτι όταν και αν το αποφασίσει ο ιδιοκτήτης. Και εφόσον τελικά δεν θέλει τις συναινέσεις, αυτό νομίζω κατ' εμένα είναι το καλύτερο.. Κάνω κάποιο λάθος?? Λέω γιατί όχι? Ας το τακτοποιήσουμε..

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, Arche said:

Οπότε βασικά νομίζω ότι μεγάλα προβλήματα δεν υπάρχουν και εφόσον μπορεί να γίνει τακτοποίηση χωρίς συναινέσεις,

Αυτό μας τελειώνει με το που βγει το ΦΕΚ του χωροταξικού, μετά θέλει συναίνεση >50% και η τακτοποίηση και η τροποποίηση.

3 λεπτά πριν, Arche said:

Εφόσον η συμβολαιογράφος δεν νομίζω ότι παίρνει πιο πολλά αν κάνει συμβόλαιο να πουληθεί το σπίτι όταν και αν το αποφασίσει ο ιδιοκτήτης.

Χωρίς τροποποίηση δεν μπορεί να πουλήσει, εκεί κολλάει αυτό που σου λέει ο Δημήτρης. Μέχρι τώρα περιμέναμε ΚΥΑ, αλλά επειδή ο πολυχρονεμένος δεν αξιώθηκε να τη βγάλει, αλλάξαν όλο το 98. Ο Δημήτρης λέει με αμφιλεγόμενο τρόπο, ο πρόεδρας των συμβολαιογράφων πανηγυρίζει. Εγώ είμαι με το Δημήτρη. Και κανάδυο συμβ που το συζήτησα.

ΥΓ. ότι γλυτώσει από σένα, θα του τα πάρει η συμβολαιγράφος, μην ανησυχείς...

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, zazeng said:

Αυτό μας τελειώνει με το που βγει το ΦΕΚ του χωροταξικού, μετά θέλει συναίνεση >50% και η τακτοποίηση και η τροποποίηση.

 

Αρα Zazeng.. ειναι ευκαιρία να τακτοποιήσει τώρα που μπορει χωρίς συναινέσεις, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά ναι, κ πάλι όμως για μεταβίβαση θα θέλει το 50% για να κάνει την τροποποίηση.

Ανάλογα την περίπτωση, αν αργεί το συμβολαιο.....

 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, Arche said:

... έχω περίπτωση κατάληψης κοινοχρήστου διαδρόμου πολυκατοικίας από κατασκευής κτιρίου ....

 

1 ώρα πριν, Arche said:

... γιατί τέτοια περίπτωση έχω, πόρτας που κτίστηκε 1μ πιο έξω.

....

Κατά την μεταβίβαση όταν και αν, δεν νομίζω ότι αλλάζει κάτι.  Εμένα - κατά την ταπεινή μου γνώμη θα έμπλεκε αν έπρεπε ναγίνει τροποποίηση .....

Υποθέτω ότι στην υπαγωγή που έκανες στο ακίνητο πέρα απ όλα τα άλλα που πιθανά θα έβαλες ως παραβάσεις, θα έβαλες και το υποχρεωτικό " ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΩΣΗ" ....

άρα αφού υπάρχει αυτό ως δεδομένο τι σε κάνει να είσαι τόσο βέβαιος ότι δεν θα ΑΠΑΙΤΗΘΕΙ τροποποίηση της σύστασης κάποια στιγμή .....

και... φυσικά είναι σωστό που έγινε τώρα η υπαγωγή του ακινήτου, που υπάρχει ο νόμος. 

Κάτι θα βγει (πιστεύω) κάποια στιγμή όταν χτυπήσουν οι καμπάνες δικαστηρίων ή και άλλες για τις διαμερισματώσεις και τις σημαντικές αλλαγές αναλογιών που είχαν οι συνιδιοκτησίες με τα χιλιοστά εξόδων τους στην προ "τακτοποίηση" εποχή του με αυτά που θα προκύπτουν με την μετά την "τακτοποίηση" εποχή.....

Τι θα βγει πως θα βγει, το Μαντείο των Δελφών θα το βρει.... 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.