Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε κοινόκτητο ή κοινόχρηστο χώρο


Recommended Posts

57 λεπτά πριν, zazeng said:

Θεωρητικά ναι, κ πάλι όμως για μεταβίβαση θα θέλει το 50% για να κάνει την τροποποίηση.

Ανάλογα την περίπτωση, αν αργεί το συμβολαιο.....

 

ας εστιάσουμε σε αυτό λίγο. Πρέπει να γίνει τροποποίηση?
Η συζήτηση με την νομικό το πρωί είχε να κάνει ως: 
-"Θα πρέπει να γίνει τροποποίηση?"
-"οχι"
Καθώς όμως πιεζότανε με κάποια εργασία, δεν διαφωνώ ότι μπορεί να έκανε κάποιο λάθος.
Ισως να ξέρει να μας πει ο Διδώνης ή ο Δημήτρης GM, εγώ απορώ πως είναι δυνατόν να επιτρέπουν να γίνει τακτοποίηση όταν ιδιοκτησία Β' ορόφου έχει καταλάβει εμβαδόν κοινόχρηστου διαδρόμου, χωρίς συναινέσεις 
και μετά αυτόν τον άνθρωπο δεν τον αφήνουν να μεταβιβάσει???



Οι συνιδιοκτήτες σιωπηρά είναι σύμφωνοι, το εμβαδόν το καταλαμβάνει η ιδιοκτησία 30 και χρόνια. Ισως και σε άλλες στο κτίριο να συμβαίνει αυτό. Το ξέρουμε όμως ότι συμβαίνει, συμβαίνει σε πολλές περιπτώσεις' Και ξέρουμε ότι σε όλες σχεδόν τις περιπτώσεις δεν έχει διαμαρτυρηθεί συνιδιοκτήτης, δηλαδή πόση σημασία έχει ένας διάδρομος αν είναι 10τμ ή αν είναι 9? Και είναι εμβαδόν που υπάρχει μέσα στην "πραγματοποιηθείσα δόμηση". Και είναι εμβαδόν που άλλοτε 10, άλλοτε 20, άλλοτε 30, άλλοτε περισσότερα χρόνια οι λοιποί συνιδιοκτήτες ζούνε και ο τοίχος αυτός έχει καταλάβει το μικρό αυτό τμήμα διαδρόμου. Οπότε θα έπρεπε - την άποψη μου λεω και δεν πιστεύω ότι μόνο εγώ το πιστεύω αυτό. - να δεχόταν οι κυβερνώντες την δήλωση, την πληρωμή του προστίμου, την δήλωση ότι η ιδιοκτησία είναι λίγο μεγαλύτερη από το πως την ΔΕΙΧΝΕΙ το σχέδιο οικοδομικής άδειας και έχει επεκταθεί σε χώρο που και η οικοδομική άδεια θα μπορούσε να το έδειχνε έτσι, χωρίς το περίγραμμα του ορόφου, η δόμηση, η κάλυψη, οι αποστάσεις με τα όρια του οικοπέδου να αλλάζουν, στην συντριπτική  πλειοψηφία των περιπτώσεων. Οπότε πως μπορούν να "δέχονται να το δηλώσουν οι άνθρωποι" και μετά να τους κλειδώνουν σε ένα κουτί' Να μην τους αφήνουν να μεταβιβάσουν?
Αυτό το πνεύμα δεν έχει ο Νόμος? Το δηλώνεις το νομιμοποιείς όταν κανένας γείτονας μάλιστα δεν ενοχλείται. 

Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν, Arche said:

....
Αυτό το πνεύμα δεν έχει ο Νόμος? ....

Μπρε συνάδερφε εδώ έγινε διάσπαση της Χριστιανικής Εκκλησίας για την ερμηνεία για το τι είναι το Άγιο Πνεύμα στην Αγία τριάδα και συ θες να ανακαλύψουμε, ερμηνεύσουμε το πνεύμα αυτού του νόμου…..

Οι νόμοι για τις «τακτοποιήσεις» εστιάζουν σε ζητήματα πολεοδομικής φύσης …. Και φυσικά που και που έως και συχνότατα αναμιγνύονται και ζητήματα ιδιοκτησίας που είναι αστικό δίκαιο (αν δεν κάνω λάθος) και όχι πολεοδομικό

Οι νόμοι για τις ιδιοκτησίες είναι κι αυτοί άλλου πάτερ ευαγγέλιο……

 

Οπότε ας μη μπούμε σε φιλοσοφικές αναζητήσεις τι είναι το πνεύμα και τι κακούργα κοινωνία που το ένα ή το άλλο και ας επικεντρωθούμε με τις υφιστάμενες διατυπώσεις των πολεοδομικών «μας» διατάξεων τι και πως τα εφαρμόζουμε ….

Συνοπτικά τι κάνουμε στο δια ταύτα έχοντας σαν δεδομένο ότι πάμε να συγκολλήσουμε σπασμένες κανάτες (αυθαίρετες ή καθ’ υπέρβαση κατασκευές) εδώ και πολλά χρόνια….

Ότι και να κάνουμε το σπάσιμο θα αφήνει τα απόνερα του …. αφού δεν μπορούμε να πετάξουμε την παλιά κανάτα (δηλαδή γκρέμισε το) και πάρε νέα ώς βέλτιστη λύση

Edited by Didonis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/12/2020 at 7:27 ΜΜ, zazeng said:

Αυτό μας τελειώνει με το που βγει το ΦΕΚ του χωροταξικού, μετά θέλει συναίνεση >50% και η τακτοποίηση και η τροποποίηση.

Χωρίς τροποποίηση δεν μπορεί να πουλήσει, εκεί κολλάει αυτό που σου λέει ο Δημήτρης. Μέχρι τώρα περιμέναμε ΚΥΑ, αλλά επειδή ο πολυχρονεμένος δεν αξιώθηκε να τη βγάλει, αλλάξαν όλο το 98. Ο Δημήτρης λέει με αμφιλεγόμενο τρόπο, ο πρόεδρας των συμβολαιογράφων πανηγυρίζει. Εγώ είμαι με το Δημήτρη. Και κανάδυο συμβ που το συζήτησα.

ΥΓ. ότι γλυτώσει από σένα, θα του τα πάρει η συμβολαιγράφος, μην ανησυχείς...

Που το αναφέρει αυτό στο ΦΕΚ? (άρθρο/παρ. ?)

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, ppetros said:

Που το αναφέρει αυτό στο ΦΕΚ? (άρθρο/παρ. ?)

Δενν θυμάμαι ακριβώς, δες το 98 στην κωδικοποίηση του kan62 καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, zazeng said:

Δενν θυμάμαι ακριβώς, δες το 98 στην κωδικοποίηση του kan62 καλύτερα

Επειδή το διάβασα και δεν μπόρεσα να το βρω σε παρακαλώ όταν το δεις να το ποστάρεις.

Link to comment
Share on other sites

άρθρο 98 παρ 9

παλιά:

9. Πλην των περιπτώσεων της παραγράφου 8 του παρόντος άρθρου, υπόχρεος για την τακτοποίηση αυθαίρετων κατασκευών ή αλλαγών χρήσης επί κοινοχρήστων ή κοινοκτήτων μερών της οικοδομής είναι ο ιδιοκτήτης που τις ιδιοχρησιμοποιεί χωρίς να απαιτείται η σύμφωνη γνώμη των λοιπών συνιδιοκτητών της οικοδομής. Με απόφαση του Υπουργού Περιβάλλοντος και Ενέργειας καθορίζεται η διαδικασία
υπαγωγής στον παρόντα νόμο των αυθαίρετων κατασκευών ή αλλαγών χρήσης επί κοινοχρήστων ή κοινοκτήτων μερών της οικοδομής που δεν έχουν απολέσει την κοινόχρηστη χρήση, ο επιμερισμός του ενιαίου ειδικού προστίμου και των λοιπών δαπανών μεταξύ των συνιδιοκτητών και κάθε άλλη αναγκαία λεπτομέρεια.

νέα:

9. Για την υπαγωγή στον παρόντα των υπόλοιπων περιπτώσεων οριζόντιας ιδιοκτησίας πλην των περιπτώσεων της παρ.8, που αφορούν σε κατάληψη κοινόχρηστου χώρου ή αυθαιρεσίες επί κοινοχρήστων, απαιτείται η συναίνεση άνω του πενήντα (50) τοις εκατό των συνιδιοκτητών. Με το ίδιο ποσοστό συναίνεσης είναι δυνατή η αντίστοιχη τροποποίηση της πράξης σύστασης οριζόντιας ιδιοκτησίας.

@ppetros

Edited by zazeng
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

@zazeng

Δηλ. σε ποιές περιπτώσεις αναφέρεται?

Αρα βάση των παρ. 5,6,7 έχουμε τις εξαιρέσεις (για κοινόχρηστα ΜΟΝΟ)

Δηλ.

5. Ειδικώς στις περιπτώσεις οριζόντιας ιδιοκτησίας με παραβάσεις που αφορούν την επέκταση αυτής καθ’ ύψος ή κατά πλάτος (οριζόντιας) και την κατάληψη κοινοχρήστου ή κοινοκτήτου χώρου, είναι δυνατή η υπαγωγή αυτών στον παρόντα, χωρίς τη συναίνεση των λοιπών συνιδιοκτητών, μόνο στις εξής περιπτώσεις :

α) όταν η αυθαίρετη επέκταση υφίσταται από την ανέγερση - κατασκευή της οικοδομής ή

β) όταν η ίδια αυθαίρετη επέκταση υφίσταται σε όλους τους ορόφους της οικοδομής.[ 1] 

 

 

 

Στην παρ. 7 ΟΜΩΣ πάει γενικά (και κοινόχτηστα και των ιδιοκτησιών π.χ. διαφοροποίηση μεταξύ ιδιοκτησιών ως διαφορετική διαμερισμάτωση) ΦΤΑΝΕΙ να είναι ΕΝΤΟΣ νόμιμου όγκου και να υφίσταται από την κατασκευή.

 


7. Μετά από την υπαγωγή στις ρυθμίσεις του παρόντος και εφόσον συντρέχουν σωρευτικά οι προϋποθέσεις των περ. α΄ και β΄ της παρ.5 ή εφόσον η αυθαίρετη επέκταση ή απομείωση οριζοντίου ή καθέτου ιδιοκτησίας και κτιρίων εν σειρά που αποτελούν οριζόντιες ή κάθετες ιδιοκτησίες ευρισκόμενες εντός οικοπέδων, τμημάτων οικοπέδων ή αγροτεμαχίων, υφίσταται από την ανέγερση – κατασκευή της οικοδομής και συντελείται εντός νόμιμου όγκου του κτιρίου ή σε νόμιμη ή μη υπόγεια στάθμη, ο ιδιοκτήτης έχει δικαίωμα να προβαίνει μονομερώς σε συμβολαιογραφική πράξη τροποποίησης της πράξης σύστασης οριζόντιας ή καθέτου ιδιοκτησίας, προκειμένου να ενσωματώσει τον υπαγόμενο στις διατάξεις του παρόντος χώρο στην οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία του ή να τον εξαιρέσει από αυτήν. Στην περίπτωση αυτήν, η σύμφωνη γνώμη του συνόλου των συνιδιοκτητών  τεκμαίρεται.

Η παρούσα εφαρμόζεται αναλόγως και σε περιπτώσεις που η ίδια αυθαίρετη κατασκευή υφίσταται σε όλους τους ορόφους και δεν είναι από κατασκευής.

Απαραίτητη προϋπόθεση για την εφαρμογή του παρόντος, σε περίπτωση που δεν συντρέχουν σωρευτικά οι προϋποθέσεις των περ. α΄ και β΄ της παρ.5, είναι η παρέλευση δεκαετίας από την τέλεση της αυθαιρεσίας μέχρι την έναρξη ισχύος του παρόντος και η μη έκδοση αμετάκλητης δικαστικής απόφασης που να διατάσσει την κατεδάφιση.[ 1] 


Αρα στα ανωτέρω ΔΕΝ απαιτείται συναίνεση. Σωστά?
Edited by ppetros
Link to comment
Share on other sites

@ppetros πιστεύω πως αναφέρεται στα κοινόχρηστα.

Μονομερής τροποποίηση σύστασης όταν έχεις διαφορά μεταξύ διαμερισμάτων δεν έχει νόημα.
Πχ έχουμε εγώ κ εσύ από άδεια και σύσταση 50 κ 50τμ. Έχω μπει εγώ όμως στο δικό σου, εκ κατασκευής, κ στην πράξη έχω 55τμ κ εσύ 45. Αν διορθώσω μονομερώς θα έχω εγώ 55 κ εσύ 50!

Σίγουρα θέλει έξτρα μελέτη και μια καλή εγκύκλιο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.