Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε κοινόκτητο ή κοινόχρηστο χώρο


Recommended Posts

12 ώρες πριν, dimitris GM said:

1. εφτιαξε ενα αυθαιρετο δωματιο στο δωμα. "καλως"

2. τι σημαινει καλυψε το υπολοιπο, τι προσβασιμο, ειναι αποθηκη, [τι  ειδους αποθηκη;]

 "αυτος" τι εχει σαν "ιδιοκτησια";;;

3. δεν λες τι προβλεπει στη συσταση για την  αποκλειστικη  χρηση του δωματος...

 

 

 

1)ναι. 2)το υπολοιπο το καλυψε με στέγη που έχει στο κέντρο το ύψος και από το κλιμακοστασιο μπορεί να έχει πρόσβαση.Αδιαμορφωτο βάζει διαφορα πράγματα.3)στη σύσταση το δωμα το λέει κοινόχρηστο δεν έχει κανείς την αποκλειστική χρήση. 

Link to comment
Share on other sites

Έχω 5οροφη πολυκατοικία με πυλωτή και υπόγειο.

Και στους 5 ορόφους σε τμήμα του φωταγωγού έχει κατασκευαστεί ανοιχτό μπαλκόνι.

Είναι από την αρχική κατασκευή του κτιρίου. Φυσικά δεν υπάρχει στην πυλωτή και στο υπόγειο. 

Γίνεται μονομερής τροποποίηση με παράγραφο 5 θεωρώντας ότι υπάρχει σε όλους τους ορόφους από την στιγμή που ένας εξώστης δεν μπορεί να υπάρχει στην πυλωτή και στο υπόγειο ? Εγώ θεωρώ ότι τηρείται η περίπτωση (β) της παρ.5 καθώς είναι σε όλους τους ορόφους αφού δεν γίνεται να υπάρχει μπαλκόνι σε υπόγειο και ισόγειο.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πολύ σωστή την όλη συλλογιστική σου. Στο υπόγειο, όντως δεν θα μπορούσε να υλοποιηθεί μια τέτοια κατασκευή και διότι ο φωταγωγός δεν προβλεπόταν μέχρι την υπόγεια στάθμη και φυσικά ούτε στην στάθμη της πυλωτής.

Link to comment
Share on other sites

ο φωταγωγος θεωρειται "κτισμα εντος του νομιμου ογκου"

ή ειναι μια "τρυπα"...εκτος;;;

τεσπα

η τακτοποιηση πιθανον να γινεται  σαν εκ κατασκευης    με  το 5α, αλλα ,μονομερη δεν μπορει να κανει.

Εγω θα το πηγαινα στα εκτος  νομιμου ογκου, με την παρ. 9 και τροποποιηση της συστασης με το 50%

 

Αλλάααα, αφου πρωτα τελειωσουν οι διασκεψεις και οι συνδιασκεψεις των διαφορων αρμοδιων για την εννοια -και εφαρμογη- της παρ. 10, που έβαλαν ... στη μεση του πουθενα....

 τις καλησπερες μου

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, dimitris GM said:

η τακτοποιηση γινεται  σαν εκ κατασκευης   ειτε με  το 5α, αλλα ,μονομερη δεν μπορει να κανει.

Δηλαδή θεωρείς ότι όποια και αν είναι η κατασκευή από την στιμγή που ο νόμος λέει σε "όλους" τους ορόφους, πρέπει να είναι σε όλους. Υπόγεια, πυλωτές παντού ?! Μα δεν υπάρχει νομίζω τέτοια κατασκευή που θα μπορούσε να είναι ίδια σε όλους τους ορόφους και σε υπόγειο και σε ανωδομή....

Link to comment
Share on other sites

ναι, αυτο λεει ο νομος

το συζητησαμε και αλλες φορες...ακομα και μεχρι την "εμηνεια" οτι το υπογειο δεν ειναι "οροφος"

εγω νομιζω οτι μπορεις να πας με το 50% και να προχωρησεις και σε τροποποιηση.

[δεν απαντησε κανενας εάν  ο φωταγωγος ανηκει στον νομιμο ογκο]

Link to comment
Share on other sites

α) Το 50% δεν παίζει. Δεν μπορώ να το πάρω. θεωρώ αυστηρή αυτήν την ερμηνεία πάντως να είναι σε κάθε ορόφο.

β) Τώρα αυτό με τον νόμιμο όγκο τι κοτσάνα....Οκ κοιτάς αν έχει μετρήσει στην "κάλυψη" ο φωταγωγός. Ο δικός μου επειδή είναι μεγάλος είναι εκτός κάλυψης - δόμησης και εκτός όγκου. Αν ήταν π.χ. κάτι παλιοί 0,70*0,70 προ ΓΟΚ85 που τους βάζανε μέσα στην κάλυψη - δόμησης θα έλεγες ότι εντός όγκου.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι γραφουν οι γραφες και δεν αλλαζουν ούτε με μια νεα...εγκ 2...

 

Την ερμηνεια του νομου, ως προς το πολεοδομικο μερος, θα την κανεις εσυ.

Αν το θεωρεις εντος νομιμου ογκου

πας το εκ κατασκευης και  την 10ετια

υγ

με ό,τι και να πας, εάν θελει καποιος συνιδιοκτητης  να σας τα γκρεμισει......μπορεί.

 

Link to comment
Share on other sites

@nikΝομίζω λόγω κακής ή ανεπαρκούς διατύπωσης δεν θα πρέπει να γίνεται σύγχυση ανάμεσα στον νόμιμο όγκο κτιρίου και στο τι προσμετρά στον συντελεστή όγκου βάσει του ΝΟΚ άρθρο 13. Για παράδειγμα, όταν μια στέγη δεν είναι υποχρεωτική από τους ειδικούς όρους δόμησης, θα πρέπει να προσμετρηθεί στον συντελεστή όγκου, ενώ όταν είναι υποχρεωτική αυτή δεν προσμετρά. Στην δεύτερη περίπτωση, δεν σημαίνει ότι επειδή δεν προσμετρά, ότι δεν εντάσσεται στο νόμιμο όγκο κτιρίου. Ο φωταγωγός επίσης βρίσκεται μέσα στο νόμιμο όγκο, ασχέτως αν τα διαμπερή φρεάτια 1,50 τμ δ που λειτουργούν ως φωταγωοί δεν προσμετρούν στον ΣΔ και στον Σ.Ο. Προσωπικά, όπως αναφέρω και στο πρώτο μήνυμα, θεωρώ  η συλλογιστική σου είναι σωστή.

Link to comment
Share on other sites

37 λεπτά πριν, nik said:

α) Το 50% δεν παίζει. Δεν μπορώ να το πάρω. θεωρώ αυστηρή αυτήν την ερμηνεία πάντως να είναι σε κάθε ορόφο.

β) Τώρα αυτό με τον νόμιμο όγκο τι κοτσάνα....Οκ κοιτάς αν έχει μετρήσει στην "κάλυψη" ο φωταγωγός.

Ο δικός μου επειδή είναι μεγάλος είναι εκτός κάλυψης - δόμησης και εκτός όγκου.

 

Αν ήταν π.χ. κάτι παλιοί 0,70*0,70 προ ΓΟΚ85 που τους βάζανε μέσα στην κάλυψη - δόμησης θα έλεγες ότι εντός όγκου.

ομως δεν ειναι...

αρα

δεν μπορεις να  κανεις την τακτοποιηση  με την 10ετια και το εκ κατασκευης.

Επίσης, δεν εχεις το 50%

Δεν κανεις τπτ...μεχρι να αλλαξουν τα αρθρα στις επιτροπες ανασυνταξης...

[μαλλον χειροτερα θα τα κανουν...]

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.