Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε κοινόκτητο ή κοινόχρηστο χώρο


Recommended Posts

το ερώτημά   σου αφορουσε "εντολη προς τακτοποιηση κοινοχρηστων", για δυο συγκεκριμενες αυθαιρεσιες και επεκτασεις των ΘΣΑ στον κοινοχρηστο χωρο.

Σε αυτα απαντησα.

Για  επεκταση σε  φωταγωγό δεν έλεγες.

Προφανως, οι επεκτασεις Οι σε κοινοχρηστα, αφορουν την καθε μια ΟΙ ξεχωριστα.

Αν θες να κανεις "κοινη" δηλωση ολων των ΟΙ...εγω δεν την συστηνω.

εδιτ

εφοσον απαντατε στον αμεσως προηγουμενο, δεν χρειαζεται παραθεση του μηνυματος. "Γεμιζει" χωρις λογο το φορουμ

Edited by dimitris GM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μάζεψε λιγο το ερώτημα να το καταλάβουμε. Ποιες είναι οι αυθαιρεσίες και σε ποιους ανήκουν. Πρώτα εξετάζουμε τις παραβάσεις των οριζόντιων ιδιοκτησιών και τις επεκτάσεις τους στα κοινόχρηστα και μετά κάνουμε μια ξεχωριστή δήλωση, εφόσον οι συνιδιοκτήτες συμφωνούν και εξετάζουμε κοινόχρηστους χώρους ακινήτου και του κτιρίου.

Ο αναλυτικός που λες σε τι θα αφορά;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, πρόκειται για υπέρβαση των κλειστών θέσεων στάθμευσης στον κοινόχρηστο (έχουν μετακινηθεί 20 εκατοστά οι τοίχοι προς όφελος των πάρκινγκ), υπέρβαση του κλιμακοστασίου στο ισόγειο και το δώμα και υπέρβαση εξωστών >20%, έχουν εξουσιοδοτήσει όλοι. Αναλυτικό σκέφτομαι λοιπόν για πάρκινγκ και κλιμακοστάσιο και κατηγορία 5 οι εξώστες.

Σε ερώτηση που έθεσα στο Υπεκα μου είπαν να προχωρήσω σε έλεγχο κοινοχρήστων και τακτοποίησή τους με συναίνεση όλων.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι πλήρης η ανω απαντηση, διοτι,

Ειναι δυο  ειδων οι αυθαιρεσιες.

Αφενος εχεις τις αυθαιρεσιες των κοινοχρηστων, τις οποίες τακτοποιείς με συναινεση ολων, με  μια δηλωση.

Αφετερου,  τακτοποιεις την επεκταση καθε ξεχωριστης ΟΙ σε βαρος των κοινοχρηστων , με ξεχωριστη δηλωση καθε ΟΙ.

[τωρα προσθεσες και την  υπερβαση εξωστων...Δεν λες αν ειναι ανω δημοσιου χωρου ή στον ακαλυπτο ή πότε εκδοθηκε η αδεια]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή υπάρχει κάπου στη νομοθεσία διευκρίνηση ότι απαγορεύεται η τακτοποίηση του συνόλου των αυθαιρεσιων με μια δήλωση; Σε μένα ανεξάρτητη δήλωση Ο. Ι.προκύπτει μόνο για την κατηγορία 1.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συναδελφοι,

Έχω το παρακάτω ερώτημα,

Εχω μια κάτοψη αδείας υπογείου, σκεφτείτε ενα ορθογώνιο 15χ10μ ώς το περίγραμμα της οικοδομής, όπου στην μια ακρη κατω αριστερά υπάρχει ενα τετράγωνο δωματιο 8χ6 και ειναι υποσταθμός ΔΕΗ, στην μέση και κατω του περιγράμματος υπάρχει κλιμακοστασιο κ λεβητοστάσιο και όλο το υπολοιπο ειναι η αποθηκη που αφορα τον πελάτη μου.

 

Στην πραγματικότητα και μετα απο τις μετρησεις μου, ο χωρος του υποσταθμου έχει μεταφερθεί τερμα δεξιά και πιάνει ολη την δεξια πλευρα του υπογειου με διαστασεις διαφορες, ξεκιναει απο 3,5μ και καταλήγει στα 4,30 μ .

Επίσης το κλιμσκοστασιο εχει αλλάξει θέση ,εχει μετστοπισθει κατα 1 μ περίπου.

 

Το σχέδιο της Ο,Ι δείχνει αυτές τις αλλαγές, όμως δείχνει ώς ορθογώνιο τον χώρο του υποσταθμού, σε κάποια σημεία δηλαδη η αποθήκη μου μπαίνει κατα 10-15 εκ στον υποσταθμο και σε άλλο ο υποστσθμος μπαίνει περίπου 70εκ στην αποθήκη μου, δηλαδή ακόμα κ με το σχέδιο της Ο.Ι. έχουμε αποκλίσεις όπως τις περιέγραψα σε αυτή την παράγραφο.

Το συμβόλαιο γράφει "280τ.μ περίπου" και εγω βρίσκω 283 τ.μ.

 

Σε αυτή την περίπτωση τακτοποιείται; Μπορείνα γίνει συμβόλαιο αγοραπωλησίας χωρίς συνεναίσεις; 

 

Το ακίνητο είναι στη διαδικασία της συμβολαιογραφου για αγοραπωλησία.

Link to comment
Share on other sites

Ο υποσταθμός της ΔΕΗ έχει πάρει χιλιοστά και είναι ανεξάρτητη ιδιοκτησία που διέπεται από ειδικούς όρους στη σύσταση ΟΙ , να σας πει η συμ/φος τι πρέπει να γίνει αφου δεν έχουν τηρηθεί τα όρια στις μεταξύ σας ιδιοκτησίες. Αν δεν έχετε φάει απο ΚΧ ίσως με μια διαμερισμάτωση να λυθεί το πρόβλημα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

[+1]

Ποτέ να μην πούμε οτι τα εχουμε δει ολα  στην "οικοδομη"

Καθε τόσο,  ολο και  κατι καινουργιο θα μας εκπλησσει.

 

Link to comment
Share on other sites

απορώ, όταν παρέλαβε η ΔΕΗ τον υποσταθμό δεν τα είδε όλα αυτά; Θυμάμαι οτι ο υποσταθμός ΔΕΗ  θέλει ιδιαίτερη προσοχή για αυτό και μπαίνει ειδικό κομμάτι στη σύσταση...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.