Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε κοινόκτητο ή κοινόχρηστο χώρο


Recommended Posts

τακτοποιεις σαν εκ κατασκευης

[και με τη δυνατοτητα σαν προ 75]

 

 

 

για τον "εξωστη"

[καιτοι δεν αντιλαμβανομαι το σχεδιο....]

 

αφου  απο εκει δικαιουνται να διερχονται ολοι

αρα δεν μπορεις να προτεινεις αποκλειστικο δικαιωμα

τοτε ειναι απλα μια διελευση κοινοχρηστη

ανηκει στα κοινοχρηστα

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας. Εχω περίπτωση σε τριωροφη οικοδομη οπου ο ιδιοκτητης του Α οροφου εκτισε στο δωμα οπου εχει δικαίωμα υψουν αλλα δεν παυει να ειναι κοινοχρηστος χωρος, δωμάτιο. Εχει συναίνεση απο τον ιδιοκτήτη του Β ορόφου οποτε τα χιλιοστά τους μαζι υπερβαίνουν το 51% (700/1000). Με τον ιδιοκτητη του ισογειου ειναι στα μαχαιρια. Τι κάνω τακτοποιώ? Λογικά ναι αφου έχουν 70%. Το θεμα μου ειναι συμβολαιογραφικά τι θα γίνει οταν ερθει η ωρα για μεταβιβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχεις  ¨"επεκταση οριζοντιας ιδιοκτησιας" του 98 παρ. 5

 

εχεις αυθαιρετη καταληψη κοινοχρηστου χωρου, "ανεξαρτητη"

τακτοποιεις με το 98/9

μεταβιβαση θα κανει μονον για το "νομιμο" διαμερισμα του

 

αλλα για την  "τροποποιηση της συστασης" απαιτειται το 100%

 

[εκτος εάν αλλαξαν οι οροι δομησης και μπορει να νομιμοποιησει, με βαση το δικαιωμα του "αερα" που εχει...]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Αρα τακτοποιώ το αυθαίρετο δωμάτιο για να είναι καλυμένος πολςοδομικά. Συμβολαιογραφικά δεν πρόκειται ποτε να ξεμπλέξουν αφού δεν θα υπάρξει ποτέ 100% συναίνεση λογικά. Τουλάχιστον εγώ με το 70% είμαι καλυμένος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Έχω περίπτωση σταβλικής εγκατάστασης τμήμα της οποίας είναι κατασκευασμένη πάνω σε αποστραγγιστικό χωμάτινο αυλάκι το οποίο έχει υπογειοποιηθεί με τσιμεντένιες σωλήνες το αυλάκι έχει διαστάσεις 2μ πλάτος και 1μ βάθος   ,  στην αρμόδια υπηρεσία που πήγα βρήκα ότι το αυλάκι αυτό δεν έχει κατασκευαστεί με βάση κάποια απαλλοτρίωση , μπορώ να κάνω νομιμοποιήσει εφόσον πάρω Υ.Δ. από το γείτονα ότι δεν διεκδικεί τμήμα του αυλακιού και ότι αυτό είναι κατασκευασμένο εξ ολοκλήρου εντός της ιδιοκτησίας του πελάτη μου ????  

Link to comment
Share on other sites

ο γειτονας γιατι να υπογραψει?

Ο πελατης  ή εστω ο διοκτητης,  δεν εχει συμβολαιο?

...τι περιγραφει  σαν οριο προς την πλευρα του "αυλακα"???

 

αν ειναι εντος του χωραφιου σου, το μονο που σε ενδιαφερει ειναι

ποιός το εφτιαξε

και εαν απεκτησε εμπραγματα δικαιωματα στην "λωριδα διελευσης"

 

ή  αν απλα εφτιαξαν ενα τσιμεντενιο αγωγο υπογειως, που ειναι καταχωμενος...

χωρις να αξιωνουν άλλα  "δικαιωματα"

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

1) Ο γείτονας να υπογράψει γιατί μπορεί να πει ότι το αυλάκι είναι μισό δικό μου μισό δικό σου αφού είναι στο όριο , συμβόλαιο δεν μου έφερε ακόμα αλλά λογικά αν υπάρχει θα λέει με αυλάκι αφού αυτό υπάρχει από τότε που έγιναν διώρυγες στην περιοχή.


2) ο γείτονας του δίνει πάντως τέτοια δήλωση ..


3) το θέμα εμένα είναι αφού για το αυλάκι δεν υπάρχει απαλλοτρίωση και αφού ο γείτονας λέει ότι δν διεκδικεί από την έκταση αυτή προχωράω κανονικά σε νομιμοποίηση η πρέπει να δω και κάτι άλλο ? ή μήπως η ύπαρξη του για χρόνια και το γεγονός ότι εξυπηρετεί και τα υπόλοιπά χωράφια της περιοχής εγείρει δικαιώματα ως προς την ιδιοκτησία του γενικότερα  ......( το οποίο ωστόσο δεν το έκλεισε απλά το διοχέτευσε μέσα σε σωλήνα αντί να είναι ανοιχτό και έχτισε από πάνω )


αυτό ουσιαστικά είναι χωμάτινο που το έσκαψαν οι ιδιοκτήτες των χωραφιών έτσι ώστε να μαζεύουν τα νερά και να τα ρίχνουν στο αποστραγγιστικό κανάλι της περιοχής ..... 


 


το θέμα είναι εγώ νομιμοποιώ η θα έχω θέμα μετά ??


μπορώ κάπως να ανεβάσω η να σου στείλω φώτο να δεις ?


Link to comment
Share on other sites

για τα αυλακια/ρεματα   γενικα λεμε

 

αν περιγραφονται σαν οριο του χωραφιου

ειναι "ξενα"

 

λογικον...

 

δλδ  σε ολοκληρο χωραφι

αυτος πηγε και στριμωξε  ακρη ακρη ολα αυτα που εφτιαξε...πανω απο το αυλακι.../ρεμα ξερωγωτι

 

Ακομα  και να πει ο γειτονας οτι δεν ειναι δικο του..

δεν μπορει να πει οτι ειναι δικο σου..

 

παντως ο 4495 μιλαει για αυθαιρετα  "σε ρεμα"

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Σε οριζόντια ιδιοκτησία διαμέρισμα πολυκατοικίας με παρακολούθημα ανοικτή θέση παρκινγκ στην πυλωτή, το διαμέρισμα δεν έχει αυθαιρεσίες που επηρεάζουν δόμηση-κάλυψη και ύψος.  Το πρόβλημα είναι ότι στα εγκεκριμένα σχέδια δεν υπάρχουν πάρκινγκ πυλωτής.  Βεβαίωση για μεταβίβαση μπορεί να δοθεί, ή το πάρκινγκ το οποίο είναι σε κοινόχρηστο χώρο της πολυκατοικίας (με αποκλειστική χρήση ως παρακολούθημα) μας δημηουργεί προβλημα. Και αν χρειαζέται τακτοποίσηση ποιας κατηγορίας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.