Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

τότε, όπως το λες θα πας με το ζζζ

ζζζ)   αλλαγή χρήσης με την προϋπόθεση ότι δεν διαφοροποιείται η κατηγορία σπουδαιότητας και η οποία δεν επιφέρει αθροιστική αύξηση των κινητών και μόνιμων φορτίων πάνω από τριάντα τοις εκατό (30%) του μόνιμου φορτίου πριν από την παρέμβαση.

Έχουμε, αλλαγή χρήσης από χώρο β.χ σε χώρο κ.χ. Η κατηγορία δεν άλλαξε. Παραμένει Σ2 (κτίριο κατοικίας). Τα φορτία επιβάλλονται μέσω της εδαφόπλακας στο έδαφος επομένως δεν έχει εφαρμογή το κριτήριο για την αύξηση μόνιμου φορτίου ακόμη και πάνω από 30% να βγαίνει.

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι και καλή εβδομάδα!

Έχω δήλωση όπου πληρώθηκε το παράβολο αρχές Οκτωβρίου, για περίπτωση που απαιτείται ΜΣΕ, και η υπαγωγή είναι ακόμα σε κατάσταση "αρχικής υπαγωγής". Ενώ ο ιδιοκτήτης είχε αναφέρει ότι επιθυμούσε πληρωμή 30% μέχρι τέλη Νοεμβρίου και τα υπόλοιπα σε δόσεις, με χρονοδιάγραμμα που του είχα δώσει για την εκπόνηση ΜΣΕ μέχρι μέσα Δεκεμβρίου (σ.σ είχα σκοπό να αιτηθώ από το ΤΕΕ υποβολή ΜΣΕ μέσα σε 6 μήνες από την υπαγωγή και νέο επαναϋπολογισμό των δόσεων με έκπτωση 10% επί του αρχικού ώστε τον Δεκέμβριο να άρχισε να πληρώνει τις μειωμένες δόσεις) τελικά έλυσε το οικονομικό κομμάτι και επιθυμεί να γίνει εφ' άπαξ πληρωμή για να επωφεληθεί 20% έκπτωσης λόγω πληρωμής. Η ερώτηση είναι η εξής:

1) Να μην πάω ακόμα σε κατάσταση υπαγωγής (δηλαδή να μην βγάλω καμμία εντολή πληρωμής) μέχρι να ετοιμαστεί η ΜΣΕ μέσα Δεκεμβρίου όπου τότε θα τικάρω την επιλογή ταυτόχρονη υποβολή και να βγάλω μία και καλή το υπόλοιπο ποσό με έκπτωση 20% (+10% από ΜΣΕ) , με ενδεχόμενη ρήτρα προστίμου 1% (σ.σ. νομίζω το ΤΕΕ δεν έχει ενσωματώσει ακόμα την επιβάρυνση αυτή για κάθε μήνα καθυστέρησης πληρωμής) ή -ερώτηση που με καίει περισσότερο- χάνω εντελώς την επιλογή για εφ' άπαξ πληρωμή (και ενδεχομένως και για το 30%) και πλέον μόνο δόσεις δίχως κάποια έκπτωση?

2) Να ανεβάσω μία νέα ΥΔ του ιδιοκτήτη που αναλαμβάνει οποιοδήποτε κόστος, επιβαρύνσεις και κυρώσεις επέρχονται με το ανέβασμα αυτής της ΥΔ αντί της ΜΣΕ, ώστε να ξεκλειδώσει η επιλογή για ταυτόχρονη υποβολή ΜΣΕ και να βγάλω μέχρι τέλος Νοεμβρίου το υπόλοιπο ποσό με έκπτωση 20% (+10% ΜΣΕ) και να ανεβάσω μέσα Δεκεμβρίου το σωστό αρχείο? Μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο ή κλειδώνεται η επιλογή και στο σύστημα θα έχει καταχωρηθεί ένα λάθος αρχείο? Θα μπορώ ενδεχομένως να το σβήσω αργότερα και να κρατήσω ένα και μοναδικό αρχείο όπου θα είναι το σωστό?

Edited by cv01302
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, cv01302 said:

1) Να μην πάω ακόμα σε κατάσταση υπαγωγής (δηλαδή να μην βγάλω καμμία εντολή πληρωμής) μέχρι να ετοιμαστεί η ΜΣΕ μέσα Δεκεμβρίου όπου τότε θα τικάρω την επιλογή ταυτόχρονη υποβολή και να βγάλω μία και καλή το υπόλοιπο ποσό με έκπτωση 20% (+10% από ΜΣΕ)  ΝΑΙ, με ενδεχόμενη ρήτρα προστίμου 1% (σ.σ. νομίζω το ΤΕΕ δεν έχει ενσωματώσει ακόμα την επιβάρυνση αυτή για κάθε μήνα καθυστέρησης πληρωμής ΣΩΣΤΑ) ή -ερώτηση που με καίει περισσότερο- χάνω εντελώς την επιλογή για εφ' άπαξ πληρωμή (και ενδεχομένως και για το 30%) και πλέον μόνο δόσεις δίχως κάποια έκπτωση? OXI ΔEN TO XANEIΣ

2) Να ανεβάσω μία νέα ΥΔ του ιδιοκτήτη που αναλαμβάνει οποιοδήποτε κόστος, επιβαρύνσεις και κυρώσεις επέρχονται με το ανέβασμα αυτής της ΥΔ αντί της ΜΣΕ,  OXI

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

σε ισόγεια κατοικία έχω τα εξής :

-προσθήκη σοφίτας εντός της στέγης 50 Μ2 ---> Εξαίρεση με το αρθ.2,ια  της1643/Β  διότι  'δεν επιφέρει αύξηση των κατακόρυφων φορτίων άνω του 20% '

-ισόγεια αποθήκη 30 μ2 --> εξαιρείται λόγω σπουδαιότητας Σ1

-επέκταση ισογείου κυρίου χώρου 10 μ2 --> μπορεί να εξαιρεθεί με το ι : το σύνολο των αυθαιρέτων κατασκευών ανά διηρημένη ιδιοκτησία ή ανεξάρτητο κτίριο είναι μικρότερο σε επιφάνεια από 25 τ.μ  ?

Link to comment
Share on other sites

(από μεταφορά. Pavlos33)

Στο ΦΕΚ Β/1643/18 αναφέρεται στο άρθρο 2 περίπτωση ια ότι δεν απαιτείται μελέτη στατικής επάρκειας όταν " το σύνολο των αυθαιρέτων κατασκευών ανά διηρημένη ιδιοκτησία ή ανεξάρτητο κτίριο δεν επιφέρει αύξηση των κατακόρυφων φορτίων άνω του 20% για κατηγορία σπουδαιότητας Σ2 σύμφωνα με τον Ελληνικό Αντισεισμικό Κανονισμό (ΕΑΚ) "

άραγε...όταν  στο κτίριό μας δεν υπάρχει αντισεισμικός αρμός σε επαφή με το κτίριο του γειτνιάζοντος οικοπέδου, μπορούμε να ισχυριστούμε το το κτίριό μας είναι ανεξάρτητο...;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Έχω ακίνητο βάσει άδειας 55τμ υπόγειο (πλάκα στο 1,5 μέτρο κάτω από τη στάθμη του εδάφους) και 55 μέτρα ισόγειο (πλάκα στο 1,5 μέτρο πάνω από την στάθμη του εδάφους).
Προφανώς το υπόγειο βοηθητικός χώρος και το ισόγειο κύριος.

Στην πραγματικότητα το υπόγειο βάσει αδείας είναι ισόγειο διαμέρισμα (πλάκα στην στάθμη 0,0) και έγινε κύριος χώρος και το ισόγειο έγινε όροφος (πάλι διαμέρισμα).

Υπάρχει μικρή απόκλιση στα τετραγωνικά (πολύ κάτω των 25τμ που ορίζει η εγκύκλιος για την απαλλαγή από στατική επάρκεια)

Επίσης ένα μπαλκόνι έχει γίνει από 2μ πλάτος στο 2,15μ.

Τέλος, η μελέτη στατικής επάρκειας αναφέρει ως προβλεπόμενους ορόφους 2.
Δεν ξέρω αν στο παραπάνω προσμετράει το υπόγειο και αν έχει σημασία στο ερώτημά μου.

Μπορώ να απαλλαχθώ από την στατική επάρκεια και να την βγάλω με μία τεχνική έκθεση στατικού ελέγχου;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Ο εξώστης (μπαλκόνι) απαλλάσσεται διότι 0,15/2=7,5%<20%.  Η κύρια αυθαιρεσία είναι αλλαγή χρήσης από ΒΧ σε ΚΧ με υπέρβαση ύψους εκτός και αν απλώς δεν έγινε η επιχωμάτωση και η στάθμη θεμελίωσης είναι σωστή οπότε έχουμε μόνο μια λοιπή παράβαση και το ξεμπάζωμα και ΥΔ, χωρίς Υ.Υ.

Κατά τη γνώμη μου το κτίριο απαλλάσσεται κάνοντας χρήση του ζζζ

ζζζ)   αλλαγή χρήσης με την προϋπόθεση ότι δεν διαφοροποιείται η κατηγορία σπουδαιότητας και η οποία δεν επιφέρει αθροιστική αύξηση των κινητών και μόνιμων φορτίων πάνω από τριάντα  τοις εκατό (30%) του μόνιμου φορτίου πριν από την παρέμβαση.

Τα φορτία της χρήσης του ισογείου ασκούνται στο έδαφος και όχι πάνω στο στατικό φορέα του κτιρίου. Άρα το ανώτατο ποσοστό δεν έχει κανένα νόημα. Η χρήση του ακινήτου ήταν και παραμένει κατοικία, επομένως κατηγορία κατά ΕΑΚ Σ2.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Pavlos33 said:

Ο εξώστης (μπαλκόνι) απαλλάσσεται διότι 0,15/2=7,5%<20%.  Η κύρια αυθαιρεσία είναι αλλαγή χρήσης από ΒΧ σε ΚΧ με υπέρβαση ύψους εκτός και αν απλώς δεν έγινε η επιχωμάτωση και η στάθμη θεμελίωσης είναι σωστή οπότε έχουμε μόνο μια λοιπή παράβαση και το ξεμπάζωμα και ΥΔ, χωρίς Υ.Υ.

Κατά τη γνώμη μου το κτίριο απαλλάσσεται κάνοντας χρήση του ζζζ

ζζζ)   αλλαγή χρήσης με την προϋπόθεση ότι δεν διαφοροποιείται η κατηγορία σπουδαιότητας και η οποία δεν επιφέρει αθροιστική αύξηση των κινητών και μόνιμων φορτίων πάνω από τριάντα  τοις εκατό (30%) του μόνιμου φορτίου πριν από την παρέμβαση.

Τα φορτία της χρήσης του ισογείου ασκούνται στο έδαφος και όχι πάνω στο στατικό φορέα του κτιρίου. Άρα το ανώτατο ποσοστό δεν έχει κανένα νόημα. Η χρήση του ακινήτου ήταν και παραμένει κατοικία, επομένως κατηγορία κατά ΕΑΚ Σ2.

Συμφωνώ απόλυτα σε αυτά που λες με την μόνη διαφορά πως έχω υπέρβαση ύψους ως λοιπή παράβαση μιας και δεν πρόκειται για ξεμπάζωμα αλλά το κτήριο έφτανε στα 4,5 μέτρα πάνω από το δρόμο και επειδή το πρώην υπόγειο έγινε κανονικότατα ισόγειο ξεκινώντας στη στάθμη 0,0 και όχι στην -1,5 που προέβλεπε η άδεια! Και λέω ως λοιπή παράβαση επειδή είμαι εντός του μέγιστου επιτρεπτού!

Οπότε εσύ θα το απάλλασσες βάσει του παραπάνω που είπες κι ας έχει γίνει εκ κατασκευής από 55τμ σε 60;
Για το μπαλκόνι συμφωνώ μαζί σου αλλά υπάρχει και η παράγραφος που λέει ότι απαιτείται για εξώστες άνω των 2μ. Εννοεί προφανώς νέους που δεν υπήρχαν στα σχέδια;

Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.