Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Τα επιπλέον 5 τμ βρίσκονται εντός των επιτρεπόμενων 25 τμ για την απαλλαγή. Τα υπόλοιπα λόγω αλλαγής χρήσης ως αναφέρθηκαν παραπάνω. Για τον εξώστη έχουμε καταλήξει ότι το λογικό είναι να εννοεί είτε 2 μ είτε το 25% ακόμη και αν το συνολικό βάθος του ξεπερνά τα 2 μ.

Παράδειγμα έχεις πρόβολο σύμφωνα με τη άδεια 1,80 μ και αυθαίρετα κατά την κατασκευή έγινε 2,10 μ. Η μεταβολή είναι περίπου 17% (<25%) και απαλλάσσεται.

Έχεις πρόβολο σύμφωνα με την άδεια 2,0 μ κατά την κατασκευή έγινε 2,30. Απαλλάσσεται.

Έχεις πρόβολο σύμφωνα με την άδεια 1,50 και κατασκευάστηκε 1,90 (μεταβολή περίπου 27%>25%) και αυτός απαλλάσσεται αφού δεν ξεπερνά συνολικά τα 2 μ.

Περίπτωση προβόλου εντελώς αυθαίρετου με βάθος 1,90 μ. Απαλλάσσεται.

Περίπτωση προβόλου εντελώς αυθαίρετου με βάθος 2,10 μ. Δεν απαλλάσσεται.

Περίπτωση προβόλου σύμφωνα με την άδεια 2 μ κατασκευάστηκε 2,60. Αυτός δεν απαλλάσσεται διότι είναι πάνω από 2 μ και με μεταβολή μεγαλύτερη του 25%

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, Pavlos33 said:

Τα επιπλέον 5 τμ βρίσκονται εντός των επιτρεπόμενων 25 τμ για την απαλλαγή. Τα υπόλοιπα λόγω αλλαγής χρήσης ως αναφέρθηκαν παραπάνω. Για τον εξώστη έχουμε καταλήξει ότι το λογικό είναι να εννοεί είτε 2 μ είτε το 25% ακόμη και αν το συνολικό βάθος του ξεπερνά τα 2 μ.

Παράδειγμα έχεις πρόβολο σύμφωνα με τη άδεια 1,80 μ και αυθαίρετα κατά την κατασκευή έγινε 2,10 μ. Η μεταβολή είναι περίπου 17% (<25%) και απαλλάσσεται.

Έχεις πρόβολο σύμφωνα με την άδεια 2,0 μ κατά την κατασκευή έγινε 2,30. Απαλλάσσεται.

Έχεις πρόβολο σύμφωνα με την άδεια 1,50 και κατασκευάστηκε 1,90 (μεταβολή περίπου 27%>25%) και αυτός απαλλάσσεται αφού δεν ξεπερνά συνολικά τα 2 μ.

Περίπτωση προβόλου εντελώς αυθαίρετου με βάθος 1,90 μ. Απαλλάσσεται.

Περίπτωση προβόλου εντελώς αυθαίρετου με βάθος 2,10 μ. Δεν απαλλάσσεται.

Περίπτωση προβόλου σύμφωνα με την άδεια 2 μ κατασκευάστηκε 2,60. Αυτός δεν απαλλάσσεται διότι είναι πάνω από 2 μ και με μεταβολή μεγαλύτερη του 25%

Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι!

Για την απαλλαγή από στατική επάρκεια δεν μας επηρεάζει το γεγονός πως η όλη κατασκευή ξεκίνησε σε λάθος στάθμη, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Εχω περίπτωση τελείως αυθαίρετης προκατασκευασμένης κατοικίας.

Από τα χαρτιά που  μου έχει φέρει ο ιδιοκτήτης , διαπιστώνω ότι είναι
τύπος με εγκεκριμένη μελέτη  ΥΠΕΧΩΔΕ. Πως πρέπει να αντιμετωπιστεί ? Με τεχνική έκθεση ?

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω περίπτωση υπερύψωσης θεμελίωσης χωρίς υπέρβαση δόμησης ή ύψους των ορόφων η οποία υπολογίζεται με αναλυτικό προϋπολογισμό. Πρόκειται για οικοδομή του 1992. Δεν υπάρχει κάτι σχετικό στις εξαιρέσεις του νόμου και της ΥΑ. Αυτό σημαίνει ότι απαιτείται μελέτη στατικής επάρκειας;

Link to comment
Share on other sites

Για βεβαίωση 4495: ακινήτου που έχει περαιωθεί με 4178 και ΔΕΔΟΤΑ Υ , δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί αλλά η αλλαγή χρησης (που υπολογίστηκε με αναλυτικό προυπολογισμό- Σ2 κατοικία σε Σ2 ιατρείο- γραφείο) και πρόσθετη δόμηση < 25 τ.μ. θέλει μελέτη, να το αναφέρω στην βεβαίωση?

Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολους, μηπως εχει καταθεσει κανεις μελετη στατικης επαρκειας στο 4495? Ο νομος αναφερει οτι θελει εκθεση συλλογης στοιχειων και πληροφοριων και εκθεση αποτυπωσης -τεκμηριωσης.  εχει κανενας να αναβασει κανενα υποδειγμα εκθεσεων να εχουμε μια βαση τι να γραφουμε?

Link to comment
Share on other sites

Εχω περίπτωση ισογείου εκτός σχεδίου διαστάσεων 3,70 Χ 6,70 = 24,79 < 25 τμ . Κατασκευή τοιχοποιία και ξύλινη στέγη . Εξω από το κτίριο υπάρχουν στεγασμένες βεράντες που ακουμπάνε στον τοίχο από την μία πλευρά και έχουν ξύλινες κολώνες στις άλλες πλευρές και είναι στεγασμένες με κεραμίδια με ανεξάρτητη κατασκευή και χαμηλότερη από αυτή του κτιρίου . 

Θεωρώ ότι μπορώ να απαλλαχθώ από ΜΣΕ . Οι δικές σας απόψεις ? 

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πιστεύω ότι μπορείς.

Για τα 24,79τμ.

ι)   το σύνολο των αυθαιρέτων κατασκευών ανά διηρημένη ιδιοκτησία ή ανεξάρτητο κτίριο είναι μικρότερο σε επιφάνεια από 25 τ.μ.,

 

Νομίζω ξεκάθαρα μιλάει για ανεξάρτητο κτήριο.

 

Και για τίς ξύλινες  στέγες περιμετρικά η σε κάποιες πλευρές του κτηρίου.  (αν κατάλαβα καλά)

 

 

θ) για αυθαίρετη προσθήκη στέγης με μεταλλικά ή ξύλινα ζευκτά ο έλεγχος περιορίζεται στον έλεγχο των δομικών στοιχείων της στέγης καθώς και στις συνδέσεις με το φέροντα οργανισμό του υφιστάμενου φορέα,

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

Το θ μιλάει για στέγη που μπήκε πάνω σε υπάρχον κτίσμα νόμιμο .

Εδώ το ερώτημα είναι αν οι στεγασμένες βεράντες θεωρούνται μέρος του κτίσματος και υπερβαίνουν τα 25 τμ . Από την άλλη το κτίσμα θα είναι κατηγορία 5 , ενώ οι βεράντες σαν υπόστεγα κατηγορία 3 , λοιπές παραβάσεις .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.