Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

56 λεπτά πριν, Directionless said:

Μελετημένο το έχω. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έχει εκδοθεί μεταγενέστερο ΦΕΚ (το Άρθρο 2 για την ακρίβεια), το οποίο αναφέρει τα όσα έχουν ήδη διατυπωθεί και στον Νόμο.

Μήπως γνωρίζεις να μου πεις; 

Τεράστιο πράγματι και πολύ σοβαρό αυτό το θέμα, αφού απ΄αρχής και μόνο έχει δημιουργηθεί (κατά παράβαση των αρχών δικαίου)  από Υπουργική Απόφαση που αντιστρατεύεται τον ίδιο τον νόμο επικαλούμενη όμως την  εφαρμογή του !!!!!!:

image.png.4d6ef912f8d4e6ccbba608dd480736ba.png

 

Συγκεκριμένα π.χ για αυθαίρετο ισόγειο πατάρι (έστω έως 50% του ισογείου) εντελώς ανεξάρτητου Φ.Ο από το λοιπό κτίριο (π.χ με parallel beams και δικά του μεταλλικά υποστυλώματα, ακόμη δε και με σεισμικό αρμό προς το νόμιμο κτίσμα), :

  • σύμφωνα μεν με το αρ. 99 (γγγ) ν.4495/17 απαλλάσσεται ολικά από Μ.Σ.Ε !

image.png.36a429ffbad24ab59bcd0c31b5edef0e.png

 

  • σύμφωνα όμως με την Απόφ ΦΕΚ1643/18 έστω και που δεν δημιουργεί κοντά υποστυλώματα (αφού έχει σεισμ.αρμό) εντούτοις υποχρεούται σε  Μ.Σ.Ε για κατακόρυφα φορτία !

image.png.45460735ed2617355f08e32547713c40.png

Αν αυτά δεν συνιστούν αντινομία γι αυτούς που τα συνέταξαν, .....

προκαλούν όμως τουλάχιστον σχιζοφρένεια στους Μηχανικούς που καλούνται να τα εφαρμόσουν....!

 

 

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

ββ) δεν απαιτείται υποβολή μελέτης στατικής επάρκειας αλλά τεχνική έκθεση αρμόδιου μηχανικού στις εξής περιπτώσεις :
.....

ιιι) σοφίτες με την προϋπόθεση ότι, από τον έλεγχο του συνολικού σεισμικού φορτίου (τέμνουσα βάσης) μετά την προσθήκη των αυθαίρετων κατασκευών στο σύνολο του κτιρίου, προκύπτει ότι αυτό δεν υπερβαίνει το 1,20 του αντίστοιχου σεισμικού φορτίου του υφιστάμενου κτιρίου, χωρίς τις αυθαίρετες κατασκευές. Στην περίπτωση αυτή εξετάζεται και η επάρκεια των φερόντων στοιχείων της σοφίτας, καθώς και η σύνδεσή τους με το φέροντα οργανισμό του υφιστάμενου κτιρίου.
 

 

 

Καλησπέρα,

Ευχαριστώ πολύ.

Θα ήθελα μια επιπλέον διευκρίνιση, εάν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει:

Για να γίνει ο έλεγχος του συνολικού σεισμικού φορτίου (τέμνουσα βάσης) μετά την προσθήκη των αυθαίρετων κατασκευών πρέπει να περάσω όλο το κτίριο στο στατικό πρόγραμμα, να δω την καινούρια σεισμική τέμνουσα του κτιρίου και την συγκρίνω με την αρχική;

Η οικοδομή (το ισόγειο και υπόγειο) κατασκευάστηκε το 1960 με άδεια. Το 1989 έγινε προσθήκη Α, Β ορόφου και στέγης, με άδεια προσθήκης. Υπάρχει πλάκα ανάμεσα στον Β' όροφο και τη στέγη (Ω.Σ.), επομένως η αυθαιρεσία ουσιαστικά αφορά στο τελικό ύψος της στέγης και στην κατασκευή ψηλότερων περιμετρικών τοίχων. Προφανώς πρέπει να δω και το φορτίο της ενδιάμεσης πλάκας που στην άδεια προσθήκης ήταν μη βατή.

Θεωρείτε ότι μπορώ να υπολογίσω μόνο το επιπλέον βάρος των τοίχων (που προφανώς δεν θα επιφέρει αύξηση > 20% στο φορτίο) και να το δικαιολογήσω με αυτό τον τρόπο στην Τεχνική έκθεση;

Είχε κάποιος συνάδελφος αντίστοιχη περίπτωση;

 

 

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, G T said:

στην υπόγεια στάθμη έχω και άλλες αυθαίρετες κατασκευές οι οποίες βάση του νόμου δεν χρειάζονται ΜΣΕ και για αυτόν  το  λόγο ρωτάω για συγκεκριμένα για τα 2 παραπάνω διότι τα αυθαίρετα όλα μαζί είναι 40 τ.μ. 

Τότε χρησιμοποίησε το αρθρο 2 παρ. ια. ότι δηλ. δεν έχει αύξηση κατακόρυφων φορτίων > 20%

Link to comment
Share on other sites

Μια ιδιάζουσα περίπτωση μου έτυχε σήμερα και θα ήθελα τα φώτα σας.

Περίπτωση διαμερίσματος σε οικοδομή της Πρόνοιας, κτισμένης το 1962 με κάποιο σχετικό ΦΕΚ χωρίς μεταγενέστερη εξαίρεση από κατεδάφιση, όπως συνέβαινε σε κτήρια του πάλαι ποτέ ΟΕΚ, έχω ΚΑΙ ένα κλεισμένο εσωτερικό μπαλκόνι, τύπου Η/Χ, εντός κελύψους.

Λογικά θα τακτοποιήσω ως παντελώς αυθαίρετο όλο το διαμέρισμα στην Κατηγορία 1 και τον κλεισμένο εξώστη ως Κατηγορία 4, παράβαση που υλοποιήθηκε μεταγενέστερα.

Τινί τρόπω το απαλάσσω από ΜΣΕ αυτό?

Όλο το διαμέρισμα είναι προ 75 (Κατηγορία 1) πλήν όμως ο εξώστης είναι Κατηγορία 4.

Να τον θεωρήσω Η/Χ (πληροί τις προδιαγραφές Η/Χ βάσει ΝΟΚ) παρά το ότι δεν υπήρχε τότε έννοια Η/Χ ακόμα και να επικαλεστώ το σχετικό εδάφιο?

Είμαι >25τμ στο σύνολο των αυθαίρετων κατασκευών ενώ υπολογισμό φόρτισης δε μπορώ να κάνω γιατί δεν υπάρχει εγκεκριμένη μελέτη, καθότι εξολοκλήρου αυθαίρετο.

Γνώμες?

Link to comment
Share on other sites

 

Εξώστης είναι (είναι??),  αυθαίρετος είναι,  μέχρι 2μ είναι...

δεν μας "χαλάει" που είναι και κλειστός κι ούτε τον νοιάζει τον 4495.....

Άρα λέω εγώ:

Αρ. 2  

γ) αυθαίρετες κατασκευές προβόλων οι οποίοι προ-
εξέχουν έως 2.00

Edited by Anton_civeng
Link to comment
Share on other sites

On 27/2/2019 at 1:45 ΜΜ, katger100 said:

[...] 

Για να γίνει ο έλεγχος του συνολικού σεισμικού φορτίου (τέμνουσα βάσης) μετά την προσθήκη των αυθαίρετων κατασκευών πρέπει να περάσω όλο το κτίριο στο στατικό πρόγραμμα, να δω την καινούρια σεισμική τέμνουσα του κτιρίου και την συγκρίνω με την αρχική;

[...] 

Είχε κάποιος συνάδελφος αντίστοιχη περίπτωση; 

Είναι αυτό που ανέφερα και παραπάνω και που ίσως τελικά να μην το διατύπωσα σωστά. Επί της ουσίας και όταν πρόκειται να στήσεις όλον τον φορέα για να λάβεις V(αρχ) και κατόπιν V(τελ), είναι ουσιαστικά μια μικρή μελέτη (λογάριασε μόνο, πόσο θες να στήσεις το φορέα... ). 

Edited by Directionless
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Anton_civeng said:

 

Εξώστης είναι (είναι??),  αυθαίρετος είναι,  μέχρι 2μ είναι...

δεν μας "χαλάει" που είναι και κλειστός κι ούτε τον νοιάζει τον 4495.....

Άρα λέω εγώ:

Αρ. 2  

γ) αυθαίρετες κατασκευές προβόλων οι οποίοι προ-
εξέχουν έως 2.00

Ναι μα δεν είναι πρόβολος!

Μόνο αν το πάω ως ΗΧ σκέφτομαι...

Αλλά τότε δεν υπήρχαν ΗΧ

Link to comment
Share on other sites

Όμως εξώστης κατά τον ορισμό του είναι (η βατή προεξοχή της πλάκας) = (πρόβολος).  Αν όμως δεν είναι πρόβολος τότε δεν είναι εξώστης, αλλά βεράντα που κατά ΓΟΚ '73 μετρούσαν στον Σ.Δ. και κατά ΓΟΚ '85 λέγονταν Η/Υ και εξαιρούνταν από τον Σ.Δ όσοι τηρούσαν  συγκεκριμένες προϋποθέσεις. Κατασκευαστικά και στατικά όμως (κλειστή βεράντα) = (Η/Υ χώρος)

Για το τυπικό όμως ας πούμε ότι δεν βολεύει για την απαλλαγή  το παραπάνω αρ.2.γ.  ....

Πάντα όμως μπορεί να βολέψει το:

ια) το σύνολο των αυθαιρέτων κατασκευών ανά δι-
ηρημένη ιδιοκτησία ή ανεξάρτητο κτίριο δεν επιφέρει
αύξηση των κατακόρυφων φορτίων άνω του 20% για
κατηγορία σπουδαιότητας Σ2 σύμφωνα με τον Ελληνικό
Αντισεισμικό Κανονισμό (ΕΑΚ)

Ο υπολογισμός των κατακορύφων φορτίων του διαμ/τος (ΣΝi υποστ) πριν και μετά το κλείσιμο της βεράντας δεν είναι καθόλου δύσκολη υπόθεση.  Απλά συναθροίζεις τα μόνιμα και τα κινητά φορτία της πλάκας του διαμ/τος χωρίς και μαζί με το κλείσιμο της βεράντας.  Δεν χρειάζεται καμία στατική επίλυση.

Είναι εκ προοιμίου δεδομένο ότι :

ΣΝi υποστ.=(G+Q)πλάκας.

Όπου Νi τα αξονικά φορτία των στύλων (μόνο του συγκεκριμένου ορόφου) και G,Q τα μόνιμα και τα κινητά φορτία της πλάκας (πλάκα+δοκοί+στύλοι+τοιχοποία+κινητά)

και απαλλάσσεται.....

Edited by Anton_civeng
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, Anton_civeng said:

Όμως εξώστης κατά τον ορισμό του είναι (η βατή προεξοχή της πλάκας) = (πρόβολος).  Αν όμως δεν είναι πρόβολος τότε δεν είναι εξώστης, αλλά βεράντα που κατά ΓΟΚ '73 μετρούσαν στον Σ.Δ. και κατά ΓΟΚ '85 λέγονταν Η/Υ και εξαιρούνταν από τον Σ.Δ όσοι τηρούσαν  συγκεκριμένες προϋποθέσεις. Κατασκευαστικά και στατικά όμως (κλειστή βεράντα) = (Η/Υ χώρος)

Για το τυπικό όμως ας πούμε ότι δεν βολεύει για την απαλλαγή  το παραπάνω αρ.2.γ.  ....

Πάντα όμως μπορεί να βολέψει το:

ια) το σύνολο των αυθαιρέτων κατασκευών ανά δι-
ηρημένη ιδιοκτησία ή ανεξάρτητο κτίριο δεν επιφέρει
αύξηση των κατακόρυφων φορτίων άνω του 20% για
κατηγορία σπουδαιότητας Σ2 σύμφωνα με τον Ελληνικό
Αντισεισμικό Κανονισμό (ΕΑΚ)

Ο υπολογισμός των κατακορύφων φορτίων του διαμ/τος (ΣΝi υποστ) πριν και μετά το κλείσιμο της βεράντας δεν είναι καθόλου δύσκολη υπόθεση.  Απλά συναθροίζεις τα μόνιμα και τα κινητά φορτία της πλάκας του διαμ/τος χωρίς και μαζί με το κλείσιμο της βεράντας.  Δεν χρειάζεται καμία στατική επίλυση.

Είναι εκ προοιμίου δεδομένο ότι :

ΣΝi υποστ.=(G+Q)πλάκας.

Όπου Νi τα αξονικά φορτία των στύλων (μόνο του συγκεκριμένου ορόφου) και G,Q τα μόνιμα και τα κινητά φορτία της πλάκας (πλάκα+δοκοί+στύλοι+τοιχοποία+κινητά)

και απαλλάσσεται.....

Το εδάφιο σου μιλάει για το ΣΥΝΟΛΟ των αυθαίρετων κατασκευών. Όταν εμένα όλο το διαμέρισμα μου είναι αυθαίρετο, προ 75 και το μπαλκονάκι μόνο έκλεισε μεταγενεστερα (το οποίο και μου δημιουργεί το πρόβλημα), τι υπολογισμό φόρτισης να κάνω όταν το 100% του διαμερίσματός μου είναι αυθαίρετο; 

Να πεις ότι η οικοδομή έχει ΟΑ και κλείνει το μπαλκόνι, οκ, να υπολογίσω φόρτιση επιπλέον. Τώρα; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.