Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Σωστή η επισήμανση σου Αντώνη, ότι ο έλεγχος του 20% αφορά πιθανώς το "σύνολο των κατακορύφων φορτίων όλου του ορόφου"  και όχι μόνον επομένως μεμονωμένα μέλη - δοκούς όπως είπα εγώ ότι τσέκαρα στα γρήγορα. Να πω την αλήθεια δεν έχω καταλάβει πώς γίνεται αυτός ο έλεγχος όπως τον περιγράφεις, σκεφτόμενος την περίπτωση μου, δλδ την προσθήκη κατ' επέκταση. Αυτό που  έρχεται στο μυαλό μου και εμένα, όπως και του directioless φαντάζομαι, είναι ότι πρέπει κανείς να κάνει αποτύπωση φέροντα οργανισμού,  εισαγωγή στο λογισμικό του φορέα προ και μετά της προσθήκης, και σύγκριση πόσο μεγαλύτερα έγιναν τα κατακόρυφα φορτία, έστω μόνο τα στατικά φορτία - αφού πουθενά δεν γίνεται αναφορά σε σεισμό...

Με ποιον τρόπο γίνεται αυτός ο αναλογισμός που λες των "νέων" κατακόρυφων φορτίων (δλδ μετά την αυθαιρεσία) εν σχέση με τα κατακόρυφα φορτία προ αυθαιρεσίας?

Για το άλλο ερώτημα, η απάντηση σου είναι σαφής.

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

pirsogiannis

Χειροποίητα λέω το εξής:

image.thumb.jpeg.34c4a935fef6cf3c987c43735862ea0f.jpeg

για .... να μη ξεχνάμε οι παλιοί τα χειρόγραφα στατικά των 60-70-80 σελίδων και να μαθαίνουν ίσως οι καινούργιοι την απεξάρτηση από τα εθιστικά τικ σε κουτάκια λογισμικού .....

Νοιώθω τυχερός  που έζησα με την  γενιά που πρόλαβε να εφαρμώσει και τα δύο.....  :smile:

Edited by Anton_civeng
  • Like 2
  • Thanks 1
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

ο έλεγχος δεν θα έπρεπε να είναι (w1+w2) / w1 >  1,20 , επομένως μεγαλύτερο του 20% , άρα θέλει μσε?

εδιτ: το ίδιο με αυτό που λέω είναι. +1 για την υπέροχη προσπάθεια!

Edited by pirsogiannis
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι..

Σε οικόπεδο εντός οικισμού υπάρχει άδεια ανακατασκευής αποθήκης το 1976 ισογείου 27τμ .. αυτή άλλαξε χρήση σε κατάστημα.. 

Δεν υπάρχει υπέρβαση δόμησης μιας και μετρούσε στο ΣΔ η αποθήκη άρα πάει με αναλυτικό.  Από αεροφωτογραφίες δεν υπάρχει περίπτωση να φανεί η αλλαγή χρήσης άρα πάμε με  έγγραφο.. το οποίο περιμένω αν δεν υπάρχει πάει ο χρόνος θεώρησης ηλεκτροδότησης του ακινήτου (δηλαδή;)

Αν η αλλαγή χρήσης έγινε μεταγενέστερα του 1983 απαιτείται στατική επάρκεια; Στο οικόπεδο υπάρχουν επίσης κτίσματα προ 55 και μια πέργκολα αυθαίρετη 

εκτός αν είμαι σε αυτην την κατηγορία... 12) Αλλαγή χρήσης με την προϋπόθεση ότι δεν διαφοροποιείται η κατηγορία σπουδαιότητας και η οποία δεν επιφέρει αθροιστική αύξηση των κινητών και μόνιμων φορτίων πάνω από 30% του μόνιμου φορτίου πριν από την παρέμβαση.

Οπου τεχνική έκθεση  μηχανικού καταλαβαίνω γίνονται μόνο από ΠΜ ή οχι;

Edited by Architect90
Link to comment
Share on other sites

Αυθαίρετη οικία , κατά ένα τμήμα της αποτελείται από το κέλυφος βαγονιού τρένου  :shock:    που έχει πακτωθεί σε τσιμεντένια βάση..

Καμμιά ιδέα Πως μπορεί να γίνει ΜΣΕ ? ( Δεν εμπίπτει στις εξαιρέσεις...) :confused:

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Προτείνω να το περάσει ΚΤΕΟ. Συγνώμη avgoust που παίζω με τον πόνο σου, αλλά νομίζω πως τώρα πια τα έχουμε ακούσει όλα !!!

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν απαιτείται ΜΣΕ για τακτοποίηση αυθαιρεσίας που έγκειται σε διαφορετική θέση του (κατά τα άλλα) νομίμου κτηρίου εντός οικοπέδου

Link to comment
Share on other sites

On 16/3/2019 at 10:06 ΜΜ, Anton_civeng said:

pirsogiannis

Χειροποίητα λέω το εξής:

image.thumb.jpeg.34c4a935fef6cf3c987c43735862ea0f.jpeg

για .... να μη ξεχνάμε οι παλιοί τα χειρόγραφα στατικά των 60-70-80 σελίδων και να μαθαίνουν ίσως οι καινούργιοι την απεξάρτηση από τα εθιστικά τικ σε κουτάκια λογισμικού .....

Νοιώθω τυχερός  που έζησα με την  γενιά που πρόλαβε να εφαρμώσει και τα δύο.....  :smile:

Καλημερα θα ηθελα να ρωτησω το εξης :σε κτηριο   (υπογειο- ισογειο καταστημα 100 μ2- Α,Β οροφος κατοικιες και προβλεψη Γ) με οικ. αδεια του 1983 εχει κατασκευαστει αυθαιρετο  μεταλλικο παταρι  25 μ2 στο Ισογειο καταστημα και μικρες αυθαιρεσιες  πχ  νεος χωρος 11 μ2 στο κλιμακοστασιο ,αύξηση πλατους  εξωστων  κλπ) θα γινει ρυθμιση συνολικα στο κτηριο . Αν υπολογισω  τα συνολικα φορτια μονιμα και κινητα  συμφωνα με την αδεια   και συμφωνα  με την πραγματικη κατασταση (+αυθαιρετα δηλαδη) μπορω να επικαλεστώ την παρ ια αρθο 2 ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/19409/1507 (αυξηση κατακορυφων <20%) για αποφυγη ΜΣΕ  ? ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.