Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

χρησιμοποίησε αυτό:

ι) το σύνολο των αυθαιρέτων κατασκευών ανά διηρημένη ιδιοκτησία ή ανεξάρτητο κτίριο είναι μικρότερο σε επιφάνεια από 25 τ.μ.,

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, Pavlos33 said:

Το υφιστάμενο κτίριο έχει τακτοποιηθεί με τον 720/77 και τελεί υπό αναστολή κυρώσεων. Η αυθαίρετη κατασκευή στο δώμα φυσικά και οφείλει να ρυθμιστεί.

Δεν χρειάζεται να κάνεις καμία νομιμοποίηση. Θα υπάγεις την αυθαιρεσία του δώματος και θα την απαλλάξεις από την ΜΣΕ δυνάμει της παρ. 1α της σχετικής απόφασης. Στην περίπτωση που για κάποιο λόγο (απίθανο για μένα) να μη βγει ο έλεγχος θα αφαιρέσεις και το 20% του δώματος. (*) 

(*) δ) κατασκευή στο δώμα κτιρίων μέχρι το είκοσι τοις εκατό (20%) της επιφάνειας αυτού,

 

ια) το σύνολο των αυθαιρέτων κατασκευών ανά δι-
ηρημένη ιδιοκτησία ή ανεξάρτητο κτίριο δεν επιφέρει 
αύξηση των κατακόρυφων φορτίων άνω του 20% για 
κατηγορία σπουδαιότητας Σ2
σύμφωνα με τον Ελληνικό 
Αντισεισμικό Κανονισμό (ΕΑΚ) και 10% για κατηγορίες 
σπουδαιότητας Σ3 και Σ4 για τη διηρημένη ιδιοκτησία 
αυτή ή το ανεξάρτητο κτίριο,

Καταρχάς, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Το πρόβλημά μου είναι ότι το αρχικό κτήριο είναι χωρίς οικ. άδεια και χωρίς Γ' φάση ν.1337/83.

Η δήλωση του (αντισυνταγματικού) ν.720/77, δεν είναι περαιωμένη. Έχει πληρωθεί μόνο η 1η δόση (από 12 δόσεις), αλλά έχει σφραγίδα "ΤΙΤΛΟΣ ΟΡΙΣΤΙΚΗΣ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΗΣ ΑΥΘΑΙΡΕΤΟΥ". Άρα θεωρείται ακόμα αυθαίρετο??? Λογικά ναι, εφόσον δεν μπορείς να δώσεις βεβαίωση ν.4495/17 για μεταβίβαση.

Συνεπώς, η 

ια) το σύνολο των αυθαιρέτων κατασκευών ανά δι-
ηρημένη ιδιοκτησία ή ανεξάρτητο κτίριο δεν επιφέρει 
αύξηση των κατακόρυφων φορτίων άνω του 20% για 
κατηγορία σπουδαιότητας Σ2 σύμφωνα με τον Ελληνικό 
Αντισεισμικό Κανονισμό (ΕΑΚ) και 10% για κατηγορίες 
σπουδαιότητας Σ3 και Σ4 για τη διηρημένη ιδιοκτησία 
αυτή ή το ανεξάρτητο κτίριο,

μπορεί πλέον να εφαρμοστεί, εφόσον το σύνολο των αυθαιρέτων κατασκευών ανά διηρημένη ιδιοκτησία ή ανεξάρτητο κτίριο, είναι όλο το κτήριο???

Με αυτό το σκεπτικό έλεγα μήπως η μόνη λύση είναι η Γ' φάση ν.1337/83.

Διαφορετικά, απαιτείται ρύθμιση με ν.4495/17 για το αρχικό κτήριο μόνο, ως κατηγορία 2, χωρίς στατικά και μελλοντικά νέα δήλωση για την μεταλλική προσθήκη, η οποία θα επιφέρει Μ.Σ.Ε. για όλο το κτήριο. Κάνω λάθος???

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως εφόσον έχεις στα χέρια σου ΤΙΤΛΟΣ ΟΡΙΣΤΙΚΗΣ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΗΣ ΑΥΘΑΙΡΕΤΟΥ, με τον Ν.720/77, όπως λες, το κτίριο δεν χρειάζεται, τακτοποίηση. Οπότε πας με το ια. Τώρα γιατί πήρε τον τίτλο χωρίς να πληρώσει όλo το ποσό δεν το ξέρω. Επίσης αν έχεις σκοπό να τακτοποίησης και το κτίριο και την μεταλλική κατασκευή όπως γράφεις στο τέλος, θα κάνεις μια δήλωση, δεν χρειάζεται να κάνεις 2.

Επίσης στην ερώτηση του άλλου συναδέλφου dimidomo για τoν αυθαίρετο εξώστη, ο οποίος δεν μπαίνει κατ3, αλλά δεν μπορεί να πάει και με το γ, για αυθαίρετες επαυξήσεις της προεξοχής μέχρι 25%, μπορούμε να το εντάξουμε τον εξώστη στην περίπτωση ι, και να πούμε ότι τα τετραγωνικά του είναι <25τμ, οπότε να εξαιρεθεί από ΜΣΕ? Γιατί αυτό κατάλαβα ότι προτείνει ο Pavlos33.

Edited by Saleptsis
Link to comment
Share on other sites

bril 

Από τη στιγμή που έχεις 2 δηλώσεις με σφραγίδα προσωρινή και οριστική εξαίρεση το ακίνητο τελεί υπό αναστολή κυρώσεων και ισχύει ότι έχω γράψει στο προηγούμενο μήνυμα.

Saleptsis

Σωστά έχεις καταλάβει. Αυτό προτείνω.

Link to comment
Share on other sites

Για  τροχοβίλα που  έβγαλαν τις ρόδες και τοποθετήθηκε σε βάση από τσιμεντόλιθους και σκυρόδεμα, με τοίχους από λαμαρίνα, άχυρο και σοβά (όπως κατασκευαζόταν τη δεκαετία του '80), 30 τ.μ., η οποία χρησιμοποιείται ως άλλη κατοικία (παραθεριστική) χρειάζεται ΜΣΕ ή τεχνική έκθεση;

Link to comment
Share on other sites

Αμα εβγαλαν τις ροδες δεν ειναι τροχο/βιλα  ειναι σκετη βιλα...  άτροχη

Εφτιαξαν  και τσιμεντενια βαση,  τοσο Χ τοσο,  που την "παραγεμισαν" με τσιμεντολιθους για οκονομια "μπετού"...

Την επικαλυψαν -γενικως  και αοριστως- με λαμαρινα, αχυρο και σοβα, να μοιαζει σαν αγροτόσπιτο

δλδ  σαν..... ατροχοσπιτο...

για την ΜΣΕ δξ...

τις καλησπερες μου

 

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς να αποδείξεις ότι κατασκευάστηκε πριν το 83 είναι κατηγορία 2 και απαλλάσσεται. Διαφορετικά θέλει επάρκεια

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

μου ζητάει συμβολαιογράφος να περαιώσω δήλωση για μεταβίβαση η οποία απαιτεί ΜΣΕ.

Η απορία μου είναι εφόσον είμαι αρχιτέκτονας, μετά την περαίωση ή οριστική θα πρέπει να κάνω επιστροφή της δήλωσης προκειμένου να εντάξω στην ομάδα στατικό για την ΜΣΕ?

 

Επεξεργασία: Μεταφέρω την ερώτηση στο θέμα [Ν. 4495/17] Πληροφοριακό σύστημα δηλώσεων του Ν. 4495/17

Edited by Μέρσα
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως εάν εκκρεμή η ΜΣΕ δεν μπορεί να πάει σε περαίωση, μένει οριστική υπαγωγή και όταν ανέβει και η ΜΣΕ τότε μπορείς να περαιώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.