Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

1. Δεν περαιώνεται δήλωση δίχως ΜΣΕ. 
2. Η ΜΣΕ εχει δική της "ειδική" καταληκτική ημερομηνία υποβολής
3. Πρεπει να μπει συμμετέχοντας για να να ανέβει η ΜΣΕ, πριν την οριστική υπαγωγή.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Μέρσα said:

Καλημέρα!

μου ζητάει συμβολαιογράφος να περαιώσω δήλωση για μεταβίβαση η οποία απαιτεί ΜΣΕ. Η απορία μου είναι εφόσον είμαι αρχιτέκτονας, μετά την περαίωση ή οριστική θα πρέπει να κάνω επιστροφή της δήλωσης προκειμένου να εντάξω στην ομάδα στατικό για την ΜΣΕ?

Επεξεργασία: Μεταφέρω την ερώτηση στο θέμα [Ν. 4495/17] Πληροφοριακό σύστημα δηλώσεων του Ν. 4495/17

 

Διάβασε την απάντησή μου εκεί.....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Πριν λίγες μέρες δημοσίευσα ένα προβληματισμό μου αλλά τα δεδομένα που έδωσα δεν ήταν σωστά...Οπότε επανέρχομαι για να σας ξανα-πρίξω :razz::razz: με τα σωστά στοιχεία (ελπίζω)...

Επισυνάπτω σχέδιο για να καταλαβαινόμαστε.

Με κόκκινο fill παρουσιάζεται η πραγματικότητα. Όπως φαίνεται έχω επέκταση του εξώστη ως προς την προεξοχή του αλλά και ως προς το μήκος του. Σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω το κριτήριο... ''γ) αυθαίρετες κατασκευές προβόλων οι οποίοι προεξέχουν έως 2,00μ. ή αυθαίρετες επαυξήσεις της προεξοχής τους μέχρι ποσοστού 25%".

Κάνω ανάλυση των υπολογισμών στο σχέδιο. Νομίζω πως με βάση του παραπάνω κριτηρίου μπορώ να εξαιρέσω και την επέκταση του εξώστη ως προς την προεξοχή αλλά και ως προς το μήκος του.

Τι λέτε;

 

έλεγχος εξώστη.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το 2,03 μ. δεν το μέτρησες καλά. Ξαναμέτρησέ το ...

Άσε που σχεδιαστικά δεν "δένει" με το 1,85 μ. το οποίο είναι με το στηθαίο ή χωρίς ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Το 1,85 είναι χωρίς το στηθαίο. Ο μηχανικός που έβγαλε την άδεια δεν το σχεδίασε καλά, γι' αυτό φαίνεται παράτερω σε σχέση με αυτό που σχεδίασα εγώ.

Το 2,03 θα το "πειράξω" ώστε να γίνει 2,00.

 

Γενικά σας τρόπος σκέψης πως σου φαίνεται;

 

Ο τύπος ότι να' ναι έκανε από σχεδιαστική άποψη, αν παρατηρήσεις στις θύρες δεν γράφει το άνοιγμά τους παρά μόνο το ύψος τους.

Edited by dimidomo
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Μία ερώτηση ήθελα να κάνω σε περίπτωση που μπορεί κάποιος συνάδελφος να με βοηθήσει.

 

Βάσει της ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/19409/1507/2018  ,   Άρθρο 2 _  Προϋποθέσεις για μη απαίτηση μελέτης στατικής επάρκειας

ι) το σύνολο των αυθαιρέτων κατασκευών ανά διηρημένη ιδιοκτησία ή ανεξάρτητο κτίριο είναι μικρότερο σε επιφάνεια από 25 τ.μ.,

 

Ερώτηση :  "σύνολο αυθαίρετων κατασκευών" πρέπει να προσμετρηθεί και η αλλαγή χρήσης ή μόνο τυχόν επεκτάσεις , μετατροπή ΗΧ κλπ..? 

Ευχαριστώ 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν θεωρώ ότι μετράει η αλλαγή χρήσης εφόσον τα τετραγωνικά υπήρχαν στην αρχική άδεια (πχ κατοικία σε κατάστημα)...νομίζω αναφέρεται σε αυθαιρεσίες που έχουμε αύξηση τετραγωνικών σε σχέση με την οικοδομική άδεια πχ.σοφίτα

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, l_zrs said:

Βάσει της ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/19409/1507/2018  ,   Άρθρο 2 _  Προϋποθέσεις για μη απαίτηση μελέτης στατικής επάρκειας

ι) το σύνολο των αυθαιρέτων κατασκευών ανά διηρημένη ιδιοκτησία ή ανεξάρτητο κτίριο είναι μικρότερο σε επιφάνεια από 25 τ.μ.,

Ερώτηση :  "σύνολο αυθαίρετων κατασκευών" πρέπει να προσμετρηθεί και η αλλαγή χρήσης ή μόνο τυχόν επεκτάσεις , μετατροπή ΗΧ κλπ..? 

Δες τις αυθαιρεσίες που έχεις και εξέτασε τα κριτήρια ένα προς ένα ξεχωριστά. Για παράδειγμα αν έχεις αυθαίρετα κλεισμένο Η.Χ αυτός απαλλάσσεται από την Μ.Σ.Ε . Θεώρησε τον σαν να μην υπάρχει. Η αλλαγή χρήσης σύμφωνα με το νόμο έχει ως εξής

απαλλάσσεται ...η αλλαγή χρήσης με την προϋπόθεση ότι δεν διαφοροποιείται η κατηγορία σπουδαιότητας και η οποία δεν επιφέρει αθροιστική αύξηση των κινητών και μόνιμων φορτίων πάνω από τριάντα τοις εκατό (30%) του μόνιμου φορτίου πριν από την παρέμβαση, 

Link to comment
Share on other sites

αυτό έκανα,

- Μετατροπή Η/Χ  - απαλλαγή 

- Αλλαγή χρήσης (από ισόγειο χώρο στάθμευσης σε κατοικία) -  δεν διαφοροποιεί την κατηγορία σπουδαιότητας και δεν επιφέρει αύξηση φορτίων) - απαλλαγή

- Επέκταση = 23,50 τ.μ - απαλλαγή 

 

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σας

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.