Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

έχω περίπτωση ενοποίησης 2 ΟΙ σε μια με τη διάνοιξη οπής στην πλάκα για τη δημιουργία εσωτερικής σκάλας την οποία παράβαση υπολογίζω μα αναλυτικό.

Πώς το αντιμετωπίζω σχετικά με τη ΜΣΕ?

Edited by LESS
Link to comment
Share on other sites

Σε δήλωση ν.4495 όπου εκμεταλευτήκαμε την έκπτωση 10% για ταυτόχρονη υποβολή ΜΣΕ, ο ιδιοκτήτης πλήρωσε το παράβολο, με την δήλωση να βρίσκεται σε καθεστώς αρχικής υποβολής. 

Προκειμένου να εκδώσω τις 100 δόσεις που ζήτησε ο ιδιοκτήτης, πρέπει παράλληλα να καταθέσω και την ΜΣΕ;

Link to comment
Share on other sites

30 λεπτά πριν, gp1 said:

Σε δήλωση ν.4495 όπου εκμεταλευτήκαμε την έκπτωση 10% για ταυτόχρονη υποβολή ΜΣΕ, ο ιδιοκτήτης πλήρωσε το παράβολο, με την δήλωση να βρίσκεται σε καθεστώς αρχικής υποβολής. 

Προκειμένου να εκδώσω τις 100 δόσεις που ζήτησε ο ιδιοκτήτης, πρέπει παράλληλα να καταθέσω και την ΜΣΕ;

Αφού ειναι με δόσεις μπορείς να το υποβάλλεις τώρα χωρίς την ΜΣΕ και όταν βάλεις τη στατική επάρκεια γίνεται επανυπολογισμος των δόσεων...αν θες εξαρχής να είναι η έκπτωση πρέπει να το υποβάλλεις πριν προχωρήσεις σε υπαγωγη

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Άρα εκτυπώνω τώρα τις δόσεις χωρίς την ΜΣΕ και βγαίνουν π.χ. 60€, και όταν υποβάλλω την ΜΣΕ κάνω επανυπολογισμό, μπαίνει η έκπτωση 10%, και βγαίνουν νέες δόσεις, π.χ. 55€ (μειωμένες λόγω της έκπτωσης). Σωστά;

 

Edited by gp1
Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, gp1 said:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Άρα εκτυπώνω τώρα τις δόσεις χωρίς την ΜΣΕ και βγαίνουν π.χ. 60€, και όταν υποβάλλω την ΜΣΕ κάνω επανυπολογισμό, μπαίνει η έκπτωση 10%, και βγαίνουν νέες δόσεις, π.χ. 55€ (μειωμένες λόγω της έκπτωσης). Σωστά;

 

Το σύστημα επανυπολογιζει τις δόσεις..Στο ΤΕΕ αυτό μου είχαν πει.

Καλή συνέχεια και Καλό Πάσχα!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν, gp1 said:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Άρα εκτυπώνω τώρα τις δόσεις χωρίς την ΜΣΕ και βγαίνουν π.χ. 60€, και όταν υποβάλλω την ΜΣΕ κάνω επανυπολογισμό, μπαίνει η έκπτωση 10%, και βγαίνουν νέες δόσεις, π.χ. 55€ (μειωμένες λόγω της έκπτωσης). Σωστά;

 

εγώ νομίζω ότι η έκπτωση περνάει με ταυτόχρονη υποβολή της ΜΣΕ, δλδ πριν την επιλογή του τρόπου πληρωμής και άρα τον υπολογισμό των δόσεων, αλλιώς χάνεται

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, LESS said:

εγώ νομίζω ότι η έκπτωση περνάει με ταυτόχρονη υποβολή της ΜΣΕ, δλδ πριν την επιλογή του τρόπου πληρωμής και άρα τον υπολογισμό των δόσεων, αλλιώς χάνεται

Αν διαλέξεις εφάπαξ πληρωμή έχεις το 20% αλλά το χάνεις το επιπλέον 10%.Αν είναι με δόσεις δεν γίνεται εξαρχής η έκπτωση αλλά περνάει μετά μόλις την υποβάλλεις τη ΜΣΕ και αφου έχεις τσεκαρεις  το κουτακι  της ταυτόχρονης υποβολης(να μην έχει πληρώσει ο πελάτης όλο το ποσό...να έχει υπόλοιπο ώστε να μπορεί να αφαιρεθεί).Μου το έχουν πει τηλεφωνικά στο ΤΕΕ. Δεν το έχω δοκιμάσει προσωπικά γιατί ήταν ΕΦΑΠΑΞ πληρωμή.

Link to comment
Share on other sites

Διαμέρισμα  150τμ κατασκευής 2000,  με διαφορετικές εσωτερικές διαρρυθμίσεις (οι οποίες δεν θα δηλωθούν στον Ν.4495/17)  και με Υπέρβαση Ύψους  20 εκατοστά απαιτεί τεχνική έκθεση μη αυξησης κατακορύφων φορτίων ανω του 20%  για να λάβει απαλλαγή Μελέτης Στατικής Επάρκειας ή λαμβάνει απαλλαγή λόγω αυθαίρετων κατασκευών που δεν υπερβαίνουν τα 25τμ αφού στην ουσία δεν κατασκευάστηκαν παραπάνω μέτρα σε σχέση με την οικοδομική άδεια; Το ρωτώ διότι οι εσωτερικές διαρρυθμίσεις ενδεχομένως να προκαλέσουν υπέρβαση του 20% των κατακόρυφων φορτίων.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πρόδηλο ότι δεν μπορούν 20 εκατοστά να αλλάξουν πάνω από 20% τα φορτία. Κάνε έναν απλό υπολογισμό και δώσε την απαλλαγή. Νομίζω το εδάφιο που μιλάει για διαφορετική διαμερισμάτωση-διαφορετική διαρρύθμιση έχει μια κακή διατύπωση. Αναφέρει ο νόμος το εξής:

βββ)   διαμερισμάτωση ή αλλαγή διαρρύθμισης χώρου, που δεν επιφέρει αύξηση μόνιμου φορτίου  πάνω από 10% στην επιφάνεια στην οποία έχει συντελεστεί η παρέμβαση

και στο άρθρο 100 παρ 14:

14. Σε περίπτωση διαφορετικής διαρρύθμισης διακεκριμένης αυτοτελούς οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας από αυτήν που προβλέπεται στα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας, υφίσταται απαλλαγή από την  υποχρέωση  καταβολής  παραβόλου  και  ενιαίου  ειδικού  προστίμου,  αλλά  ο  ενδιαφερόμενος 
υποχρεούται να ενημερώσει το σχετικό φακέλου της άδειας για τη συντελεσθείσα αλλαγή διαρρύθμισης κατά τη σύνταξη της ταυτότητας κτιρίου.

Όμως, από τη στιγμή που η διαρρύθμιση χώρου (πχ διαμερίσματος) δεν εισέρχεται ως αυθαίρετη κατασκευή στο σύστημα ("υφίσταται απαλλαγή από την  υποχρέωση  καταβολής  παραβόλου  και  ενιαίου  ειδικού  προστίμου") δεν συντελεί σε έλεγχο για απαίτηση ΜΣΕ. Εξυπακούεται ότι στην κάτοψη τακτοποίησης θα αποτυπώσεις την υφιστάμενη κατάσταση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.