Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Προσωπικά δεν έχω ελέγξει ποτέ τον φορέα και ούτε πρόκειται να το πράξω αφού ο νόμος αυτός έχει άλλα ενδιαφέροντα.

Για παράδειγμα σε ΟΑ που είναι 100μ² και έχει γίνει προσθήκη κατ'επέκταση 25μ² κατά την κατασκευή (ή και εκ των υστέρων χωρίς διπλές κολώνες) ο φορέας έχει σίγουρα αλλάξει. Εκεί δηλαδή τι κάνουμε?

 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Βασικά σε αυτό που λέει ο Faethon11 εν ολίγοις αναφέρομαι. Ελέγχουμε δόμηση, κάλυψη κτλ σύμφωνα με άδεια.Άλλοι βλέπουν και λίγο τα στατικά άλλοι καθαρά μόνο αρχιτεκτονικά. Αν υπάρχει διαφορά με στατική μελέτη ,  αναφέρεται; Και σε περίπτωση αυθαιρεσιών που ανήκουν στις εξαιρέσεις της μελέτης στατικής επάρκειας?

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, maranti said:

....Άλλοι βλέπουν και λίγο τα στατικά άλλοι ...

Δεν ξέρω τι ακριβώς εννοείς, αλλά τα στατικά καλό είναι να τα βλέπουμε πολύ και με ανοιχτά μάτια.

Όταν ο νόμος μας δίνει το δικαίωμα να ασχοληθούμε μαζί τους. Αλλιώς είναι ευθύνη κάποιου άλλου, κλείνουμε τα μάτια και προσπερνάμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ναι, να διευκρινίσω το γιατί έγιναν τα παραπάνω που αναφέρω:  θα γινόταν προσθήκη κατ επέκταση, και ήθελε η πολεοδομία βεβαίωση ότι τα στατικά έχουν υλοποιηθεί στο υφιστάμενο(κάτι που δεν είχε γίνει με μεγάλες διαφορές όμως). όχι ότι τα είδαμε αλλιώς και είπαμε ε παιδιά ας βάλουμε το κεφάλι μας στο ντορβά!

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα,

είμαι νέα συνάδελφος (πολιτικός μηχανικός) και αυτή είναι η πρώτη φορά που αναλαμβάνω διαδικασία νομιμοποίησης αυθαιρέτου.

Πρόκειται για οριζόντια ιδιοκτησία, στην οποία η αυθαιρεσία είναι ότι σε μέρος της οροφής ισογείου του κτίσματος δεν κατασκευάστηκε κεραμοσκεπή όπως προβλεπόταν, αλλά προστέγασμα, μετατρέποντας το χώρο σε βατό (δημιουργία ημιυπαιθρίου).

Το εμβαδόν του είναι περίπου 27τμ.. 

Κατόπιν ερώτησης μου σε παλαιότερο συνάδελφο, άκουσα ότι δεν είναι απαραίτητη η σύνταξη μελέτης στατικής επάρκειας καθώς τα φορτία για τα οποία είχε σχεδιασθεί η κατοικία είναι μεγαλύτερα από τα υλοποιούμενα. Υπάρχει κάπου κάποια σχετική διάταξη γιατί δεν έχω βρει κάτι.

Σας ευχαριστώ πολύ και ελπίζω να μην επαναλαμβάνομαι με κάποιο άλλο thread! 

 

(1) Μην ανοίγεις χωρίς ουσιαστικό λόγο νέο θέμα και χωρίς πρώτα να κάνεις αναζήτηση σε ήδη υπάρχον, με ίδιο ή παραπλήσιο περιεχόμενο. Το θέμα σου συγχωνεύτηκε στο παρόν. 

(2) Αν είσαι Πολιτικός Μηχανικός όπως αναφέρεις, διόρθωσε την ειδικότητα στο προφίλ σου.

Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

ΕΚΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ

Απόκλιση 20εκ (άνω του 5%) στο εξωτερικό περίγραμμα της ιδιοκτησίας.

Κάνω ξεχωριστό φύλλο καταγραφής όπου τα τακτοποιώ σαν ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΔΟΜΗΣΗΣ ΧΩΡΩΝ ΚΥΡΙΑΣ ΧΡΗΣΗΣ. (είναι 5μ2 συνολικά)

Με την ΜΣΕ τι κάνω? 

Ευχαριστώ
 

Link to comment
Share on other sites

ΦΕΚ Αρ.Φύλλου 1643, 11/5/2018, άρθρο 2, παράγαρφος ι,

Προϋποθέσεις για μη απαίτηση μελέτης στατικής επάρκειας

Ι) το σύνολο των αυθαιρέτων κατασκευών ανά διηρημένη ιδιοκτησία ή ανεξάρτητο κτίριο είναι μικρότερο σε επιφάνεια από 25 τ.μ.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη, παρελειψα να  γράψω ότι είμαι >25 τ.μ.

Πρέπει ν'αποδείξω ότι πληρούνται οι προυποθέσεις της περίπτωσης (ια) ή μπορώ να ισχυριστώ ότι η αλλαγή διαστάσεων του εξωτερικού περιγράμματος της ιδιοκτησίας έγινε κατά την κατασκευή της οικοδομής και η επιβάρυνση σε φορτίο είναι πολύ μικρότερη των ορίων πέραν των οποίων επιβάλλεται ο έλεγχος;

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.