Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Αν είναι όλα κατηγορία 5, και δεν μπορείς να εξαιρέσεις με κάποια άλλα παράγραφο, πχ αν έχεις ΥΔ με κλείσιμο Η/Χ ή κάτι άλλο, τότε θα κοιτάξεις να πας με το ια. Εγώ θα πρότεινα επειδή το θέμα της στατικότατος είναι σοβαρό, διότι αν σπάσει ο διάολος το ποδάρι του και γίνει τίποτα θα υπάρχουν ευθύνες, να κοιτάξεις να το υπολογίσεις κανονικά. Τώρα αν είναι κάτι μικρό, ή κάποια νέο άνοιγμα πχ, ή κλείσιμο κτλ, θα σου έλεγα ότι είναι ξεκάθαρο και δεν χρειάζεται. Τώρα θα πρέπει να κρίνεις εσύ πόσο ξεκάθαρο το βλέπεις μέσα στο 20% ώστε να δεις αν χρειάζεται να το αποδείξει και με τις πράξεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 

θα ήθελα την άποψη σας για μια μελέτη στατικής επάρκειας που ανέλαβα. Πρόκειται για δυόροφο που αρχικώς κατασκευάστηκε χωρίς άδεια δόμησης και νομιμοποιήθηκε με τον ν.720/77 και εν συνεχεία προστέθηκε επέκταση οριζοντίως και καθ'ύψος πάλι χωρίς άδεια. Συνεπώς δεν έχω ξυλότυπους και επειδή η αποτύπωση για την νομιμοποίηση έγινε από αρχιτέκτονα έχω ελάχιστα δεδομένα για τον φέροντα οργανισμό. Πως λειτουργούμε σε αυτές τις περιπτώσεις; 

Link to comment
Share on other sites

Σε διώροφη οικοδομή έχω τις εξής αυθαιρεσίες κλείσιμο ημιυπαίθριων προσθήκη εμβαδού κάτω των 25μ2συνολικα.Κλεισιμο κλιμακων ανωδου και κατασκευη αποθηκων κατω απαυτες και προσθηκη κατ' επέκταση ημιυπαίθριου στον όροφο  και αποθηκευτικού χώρου στο ισογειο πρέπει να υποβάλλω ΜΣΕ η αρκει η τακτική εκθεση .Αυτο που περισσότερο με προβληματίζει είναι η προσθήκη κατ' επέκταση.

Link to comment
Share on other sites

On 9/9/2019 at 10:08 ΜΜ, Dimitrios1991 said:

Καλησπέρα, 

θα ήθελα την άποψη σας για μια μελέτη στατικής επάρκειας που ανέλαβα. Πρόκειται για δυόροφο που αρχικώς κατασκευάστηκε χωρίς άδεια δόμησης και νομιμοποιήθηκε με τον ν.720/77 και εν συνεχεία προστέθηκε επέκταση οριζοντίως και καθ'ύψος πάλι χωρίς άδεια. Συνεπώς δεν έχω ξυλότυπους και επειδή η αποτύπωση για την νομιμοποίηση έγινε από αρχιτέκτονα έχω ελάχιστα δεδομένα για τον φέροντα οργανισμό. Πως λειτουργούμε σε αυτές τις περιπτώσεις; 

Μα πως ανέλαβες να διεκπεραιώσεις μια τόσο σημαντική εργασία, χωρίς να γνωρίζεις το πως ακριβώς θα το κάνεις; Τι ποσό χρέωσες extra ως αμοιβή σου γι' αυτό τον πελάτη σου και πως εκ των προτέρων γνώριζες ότι, αυτό θα καλύψει τα έξοδα, τον κόπο και το χρόνο σου;

 

Link to comment
Share on other sites

On 12/9/2019 at 5:26 ΜΜ, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Μα πως ανέλαβες να διεκπεραιώσεις μια τόσο σημαντική εργασία, χωρίς να γνωρίζεις το πως ακριβώς θα το κάνεις; Τι ποσό χρέωσες extra ως αμοιβή σου γι' αυτό τον πελάτη σου και πως εκ των προτέρων γνώριζες ότι, αυτό θα καλύψει τα έξοδα, τον κόπο και το χρόνο σου;

 

Καλησπέρα, μου ανατέθηκε από συνεργάτη αυτή η δουλειά. Ο πελάτης δεν είναι δικός μου. Το μοντάραμε αλλά από ό,τι φαίνεται μπαίνουμε μέσα γιατί η τιμή δόθηκε, κακώς, από την αρχή....

Link to comment
Share on other sites

Δεν "μοντάρεται" όσο καλοπροαίρετος και να 'σαι!!! Θα το κουβαλάς "εφ όρου ζωής πιά"....

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, χρειάζεται μελέτη στατικής επάρκειας για ισόγειο κτίσμα προσωρινής διαμονής σε σταυλικές εγκαταστάσεις;  H επιφάνεια του ξεπερνάει τα 50 τ.μ.. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

έχω μία περίπτωση διαμερίσματος στον 6ο όροφο πολυκατοικίας, ο οποίος είναι και ο τελευταίος, ενώ από πάνω (από το διαμέρισμα) υπάρχει στέγη. Στον όροφο αυτό με συνολική κάτοψη 211 τμ υπάρχει ένα μόνο διαμέρισμα σε αντίθεση με τους υπόλοιπους ορόφους όπου όλη η κάτοψη καλύπτεται από περισσότερα διαμερίσματα. Ως αποτέλεσμα στον 6ο όροφο έχουμε ένα διαμέρισμα επιφάνειας περίπου 110 τμ με έναν μεγάλο εξωτερικό χώρο που είναι στην ουσία η πλάκα της οροφής διαμερισμάτων του 5ου (ανοιχτή βεράντα; δώμα;) στον οποίο έχει κατασκευαστεί επέκταση διαμερίσματος κατά 40 τμ. Με πρώτη ματιά είναι περίπτωση για ΜΣΕ, όμως αναρωτιέμαι μήπως μπορέσω να το γλιτώσω με την περίπτωση του 20% σε δώμα. Μπορεί όμως το συγκεκριμένο να θεωρηθεί ως δώμα; Και εάν πάμε με την περίπτωση δώματος, τότε θα μπλέξουμε με περιπτώσεις κοινόχρηστου χώρου; Έχει κάποιος παρόμοια περίπτωση ή έστω κάποια ιδέα. Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.