Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Παράθεση

 

Άρθρο 1
Απαίτηση μελέτης στατικής επάρκειας

Μελέτη στατικής επάρκειας απαιτείται για κάθε κατασκευή που ανήκει σε μία από τις κατωτέρω περιπτώσεις, εκτός των περιπτώσεων των κατηγοριών 1, 2 και 3 του άρθρου 96 και κτιρίων σπουδαιότητας Σ1 σύμφωνα με τον Ελληνικό Αντισεισμικό Κανονισμό (ΕΑΚ):

αα) κάθε στατικά ανεξάρτητη κατασκευή που είναι εξ’ολοκλήρου αυθαίρετη,

ββ)  κάθε  αυθαίρετη  κατασκευή  που  έχει  υπαχθεί στο ν. 4178/2013 και, με βάση ένα τουλάχιστον από τα υποβληθέντα Δελτία Ελέγχου Δομικής Τρωτότητας Αυθαιρέτου (ΔΕΔΟΤΑ) που την αφορούν, κατατάσσεται σε υψηλής (Υ) προτεραιότητας περαιτέρω ελέγχου,

γγ) κάθε αυθαίρετη προσθήκη ή τροποποίηση ή αλλαγή χρήσης που έχει εφαρμοστεί σε κτίρια κατηγορίας σπουδαιότητας Σ2, Σ3 και Σ4, σύμφωνα με τον Ελληνικό Αντισεισμικό Κανονισμό.
Κτίρια σπουδαιότητας Σ2 όπου έχει συντελεστεί αλλαγή χρήσης η οποία μεταβάλλει τη σπουδαιότητα σε Σ3 ή Σ4, σε επιφάνεια έως και του 1/3 της συνολικής, αντιμετωπίζονται στην παρούσα ως κτίρια σπουδαιότητας Σ2.

 

 

Και μετά κοιτάς τις εξαιρέσεις...

 

Edited by Faethon11
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, nik said:

Από την παρακάτω εξαίρεση...

....ισόγεια μονοκατοικία χωρίς υπόγειο που μετατρέπεται σε καφετέρια απαιτεί ΜΣΕ ? Ρυθμίζω μόνο την αλλαγή χρήσης με αναλυτικό. Η μονοκατοικία είναι νομίμως υφιστάμενη ως κατοικία προ 55. Εγώ θεωρώ πως προφανώς και δεν απαιτείται αφού δεν έχω μεταβολή φορτίων. Αλλάζουν τα φορτία επί εδάφους μόνο από 200 σε 500 κιλά αφού δεν έχω υπόγειο. 

Νικ, κατά τη γνώμη μου η περίπτωση που εξετάζεις απαλλάσσεται από την υποχρέωση Μ.Σ.Ε (ΆΡΘΡΟ 99 Ν. 4495),  διότι η κατηγορία σπουδαιότητας θα παραμείνει Σ2 και με τη νέα χρήση  η αύξηση των φορτίων (μόνο τα κινητά αυξήθηκαν) δεν επιβαρύνει τον φέρων οργανισμό, καθώς η φόρτιση γίνεται στο έδαφος και όχι σε υποκείμενο  όροφο όπου θα υπήρχε μεταφορά φορτίων μέσω της πλάκας και της φέρουσας τοιχοποιίας

 δεν απαιτείται υποβολή μελέτης στατικής επάρκειας αλλά τεχνική έκθεση αρμόδιου μηχανικού στις 
εξής περιπτώσεις : ........
ζζζ)   αλλαγή χρήσης με την προϋπόθεση ότι δεν διαφοροποιείται η κατηγορία σπουδαιότητας και η 
οποία δεν επιφέρει αθροιστική αύξηση των κινητών και μόνιμων φορτίων πάνω από τριάντα τοις 
εκατό (30%) του μόνιμου φορτίου πριν από την παρέμβαση, 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

On 11/10/2019 at 12:45 ΜΜ, janna said:

Oταν εχουμε αυθαιρετη προσθήκη ισογειου  αποθηκης και πανω απο αυτη α οροφος  ΗΜ. χωρο. επισης τρεις εξωτερικες κλιμακες που εχουν κλειστει  στο ισογειο και εχουν γινει αποθηκες και προσθηκη οροφου  <25μ2  μπορει να υπαρξει απαλλαγη απο ΜΣΕ? Οι  αποθηκες   ως Σ1 οι ΗΜ.Χωροι με αναλυτικο και  ο Αοροφος <25,00μ2.Με το ανοιγμα της τρυπας για τον οροφο πρεει να γινει καποια αναφορα ?

Kάποια γνώμη επ'αυτου?βασικά  με προβληματίζει η επεκταση αποθήκης στο ισόγειο και ημ.χώρος στον οροφο και το ανοιγμα της τρυπας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Έχω μία περίπτωση μία ημιτελούς κατοικίας (διώροφη βάσει Ο.Α.) η οποία κατασκευάστηκε σε μή νόμιμη θέση και δεν συμπίπτει σε κανένα σημείο με το περίγραμμα του κτιρίου όπως φαίνεται στην Ο.Α. που εκδόθηκε. Οπότε δήλωσα την κατοικία ως εξ ολοκλήρου αυθαίρετη. Δηλαδή χωρίς Ο.Α....

 

Η ερώτησή μου είναι η εξής: ΜΣΕ ή Τεχνική έκθεση στατικού ελέγχου??? (Από το διώροφο κτίριο όπως προβλεπόταν να γίνει στην Ο.Α. έχει κατασκευαστεί μόνο το ισόγειο και αυτό είναι στα τούβλα) 

 

Ευχαριστώ!

Edited by maraki17
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το άρθρο 86 του Ν. 4495/2017,  στις διατάξεις των άρθρων 96 μέχρι 125 υπάγονται αυθαίρετες κατασκευές και χρήσεις για τις οποίες ο φέρων οργανισμός της αυθαίρετης κατασκευής έχει εκτελεστεί ή η αυθαίρετη αλλαγή χρήσης έχει εγκατασταθεί πριν από τις 28.7.2011. Εφόσον η οικοδομή είναι εξ ολοκλήρου αυθαίρετη, μπορεί να υπαχθεί στο νόμο μόνο το τμήμα εκείνης που είχε υλοποιηθεί μέχρι την 28 η Ιουλίου 2011. Αν έχει κατασκευαστεί τμήμα αυτής μετά από αυτήν την ημερομηνία τότε δε μπορεί να υπαχθεί στις διατάξεις του νόμου και είναι κατεδαφιστέο.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

On 11/10/2019 at 6:22 ΜΜ, nik said:

Έλεος, διάβασες το ποστ μου ?!

Το διάβασα αλλά εσύ δεν διάβασες αυτό που σε είπα. Αντι για εσένα το διάβασε ο Παύλος και σου το παρέθεσε...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

12 ώρες πριν, Faethon11 said:

Το διάβασα αλλά εσύ δεν διάβασες αυτό που σε είπα. Αντι για εσένα το διάβασε ο Παύλος και σου το παρέθεσε...

Βρε παλικάρι είσαι καλά ? Αναφέρω ο ίδιος την εξαίρεση και ρωτάω αν με καλύπτει. Ο Πάυλος απλά το επιβεβαίωσε. Εννοείται ότι για να παραθέσω την εξαίρεση είχα διαβάσει αυτό που γράφεις δεν ήθελα να μου πεις τα βασικά. 

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, maraki17 said:

Καλημέρα,

Έχω μία περίπτωση μία ημιτελούς κατοικίας (διώροφη βάσει Ο.Α.) η οποία κατασκευάστηκε σε μή νόμιμη θέση και δεν συμπίπτει σε κανένα σημείο με το περίγραμμα του κτιρίου όπως φαίνεται στην Ο.Α. που εκδόθηκε. Οπότε δήλωσα την κατοικία ως εξ ολοκλήρου αυθαίρετη. Δηλαδή χωρίς Ο.Α....

 

Η ερώτησή μου είναι η εξής: ΜΣΕ ή Τεχνική έκθεση στατικού ελέγχου??? (Από το διώροφο κτίριο όπως προβλεπόταν να γίνει στην Ο.Α. έχει κατασκευαστεί μόνο το ισόγειο και αυτό είναι στα τούβλα) 

 

Ευχαριστώ!

 

Καλημέρα, 

Γνωρίζει κάποιος κάτι γι αυτό?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Λόγω της Κατηγορίας 5, στην οποία εντάσσεται το ακίνητο απαιτείται εκ του νόμου ΜΣΕ. Γιατί όμως ακολούθησες αυτή τη διαδικασία, καταδικάζοντας το ακίνητο κ.λπ. και δεν προχώρησες στην έκδοση άδειας νομιμοποίησης μέσω του 4495. Αυτός ο δρόμος θα συνέφερε όλους (π.χ. μηχανικό, ιδιοκτήτη κ.λπ.).

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.